Tie nro 522 Kunto?

-Mopoilija-

Minkälainen kunto on tie 522 (Ilomantsi-Lieksa) tällähetkellä? Onko pinnoitettu kokomatkalta?

-motoristi-

16

3302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köpömpi

      pirtutien ja jätkämuseon välillä on pientä sanomista

    • gold wing

      Motoristille tiedoksi, että pirullisia routavaurioita on melkein joka tieosuudella. Olkaahan varovaisia.

    • 8oijfd7eoiud02kmo++´

      Pohjois-Karjalan lääni maanteiltä joutaisi poistaa kaikki asfaltti kokonaan, soratienä olisi parempi pitää kunnossa! Huonosti pohjatut asfalttitiet ovan kuoppia ja hyppyreitä täynnä ja henegenvaarallisia! Etelässä on hienommat autot ja enempi liikennettä, sekä suurempi tarve asfalttiteille! Työttömänä on aikaa vaikka kävellä metsäpolkuja pitkin! Tehdään kansalaisaloite!

      • historian havinaa

        Ilomantsi-Lieksa tie on ikivanha Runon ja Rajan tie, jonka pinnoittaminen on ainakin kaksipiippuinen juttu. Historiallisista syistä sen pitäisi olla soratie ja lisäksi soratie on todella helpompi pitää kunnossa kuin pinnoite. Moottoriteillä on pinnoitteet, ajele mopoilija siellä


    • Ajeleva

      En valtavasti kehuisi ko. tietä. Eno-Ilomantsi -väli on aika ajoin kuin kynnöspeltoa, routavaurioita piisaa ja varovainen saa olla, millä sitten liikkuukin. Eno-Lieksa -väli on jo vähän iisimpi ajella. Motskarilla tietysti pitäisi olla tosi iisi tie, että turvallinen olisi. Jos käytät tietä, ajelehan varovasti! Luhtapohjan tie on melko ok, jonkun verran routavaurioita on ja raskasta liikennettä, joka kyllä sievästi ajelee omalla kaistallaan. Turvallista matkaa!

    • Syrjittyjä teitä on

      TIerahat menijät turhiin Joensuun siltoihin. Maakunnassa olisi jo 10 millillä kunnostettu suurin osa teistä.

    • kuntoeihyvä

      Pitäisiköhän urakoitsija saada vaihtoon. Ainut hyvä puoli on ollut että kun reikiä on paikattu niin paikkausjälki on ollut nyt todella siistiä. Verrattuna aikaisempaan; tielle oli lapiolla heitetty vaan tavaraa ja ilmeisesti luotettu että paikka painuu kun autot ajavat päältä. Nyt taas ihmiset ovat soitelleet reikien paikkuusta mutta mitään ei ole tapahtunut. Ihmettelen suuresti miksi??? Väli Ilomantsista Naarvan tienhaaraan olisi päällystettävä välittömästi. Odotellaanko tässä kuolonkolareita jotta jotain alkaisi tapahtua??? Pisin viive on tainnut olla lähes kuukausi kunnes reiät on paikattu. Tienvarsia ei näköjään vieläkään niitetä. Entäs kyltit? Katsokaapa taajamakyltin kuntoa kun olette tulossa Hattuvaaran suunnasta Ilomantsiin päin. Muista kylteistä puhumattakaan. Osa on lojunut keväästä saakka ojassa. Alan todella toivoa että täällä talvet lyhenisivät. Olisi vähemmän hengenvaarallista jäätikköä ajettavana. Hiekoituksesta voi vain haaveilla. Ja näköjään reikien paikkuusta. Te jotka liikutte paljon tiellä 522 pitäkää huoli että teillä on henkivakuutus kunnossa. Kaikki elinkeinomuodot kärsivät huonokuntoisesta tiestä, asukkaista puhumattakaan.

    • taidetta

      Kyllä sinne suurimpiin reikiin tänään viskottiin lapiolla asfalttia, mutta tais osa reijistä paikkaamatta. Kyllä ne liikennemerkit ja opastaulut on kaatuneet tai muuten retuperällä. Jos käyttäis vaikka 1 työpäivän niiden kunnostukseen niin asia olis kunnossa. Niin on Pogostantien varretkin kivetyksiä pesty joskus ja sadevesikaivotkin tulvii ja ruoho kasvaa rehottaa. se johtuu siitä kun ahnehtitaan kaikki hommat ja sitten sanotaan et ei kerkeä. Jos hommat tehtäis kerralla kunnolla eikä räpellettettäs kuin Päiväkodin lapset hommat olis silloin hanskassa eikä hanskatkaan hukassa!

      • Urakoitsijasaisipotkut

        Ajakaa hyvät ihmiset varovasti Mekrijärveltä eteenpäin. Monttuja ei ole paikattu. Isoin monttu nielaisee kohta pienen auton. Ja pokkarissakin näpäytettiin kylteistä. Eikö ole sama ottaa kaikki kyltit pois ja laittaa tien alkuun yksi ainoa kyltti. Ken tästä käy saa kaiken toivon heittää, Herran haltuun! Kumma miten saamaton on urakoitsija. Olisiko aika vaihtaa.


      • Onkohan

        Varmaan tarkoitat mekrijärvi ilomantsi väliä.


      • Jokony

        Joko on reikiä paikattu? Pitäs viikonloppuna ajella sinne päin.


    • taidetta

      Kyllä ne paikasi elokuun lopulla, mutta oliko niin huono paikkaaja että samat reiät on taas auki ja entistä suurempina vai onkohan tullut uusia. Urakoitsia odottaa varmaan talven tuloa että luonto paikkais reiät jäällä ja lumella. Keväällä ne on sitten taas edessä ja entistä suurempina.

      • grtks

        Viime vuonna kaikkia reikiä ei paikattu ennen talven tuloa. Olipa kiva sitten ajella kun surkeassa kunnossa olevalla tiellä on vielä reikiä. J aturha toivoa että lumi täyttää ne montut. Ei todellakaan. Aamuisin näkyy ihmiset väistävän sitä jättimonttua. Pikkunen fiiatti varmaan tippuisi siihen monttuun.


      • Tästsealkaa

        Eka ulosajo tiellä 522 tapahtunut tänään. En ihmettele, sai ajaa todella varovasti kun märkää lunta oli tiellä todella paljon. Reikiäkin näköjään taas vaihteeks on.


    • Anonyymi

      Onko sula

    • Anonyymi

      Ei kärsi 60-70 kmh kovempaa ajella moottoripyörällä tuota tie pätkää näin vuonna 2023
      -Suzukisti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe