Asensin autooni huomiovalot niin, että ne ottavat virtansa suoraan parkeilta. Nyt ne kuitenkin käynnistytvät vasta toisella yrityksellä, eli valoja pitää käynnistäessä renkata kaksi kertaa. Vastaavat valot:http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=48-1308
Mikähän noissa mahtaa olla vikana? Liitokset on kolvattu ja valot ovat rinnan kytketty.
Mikähän noissa mahtaa olla vikana? Liitokset on kolvattu ja valot ovat rinnan kytketty.
Vastaukset 4
Vanhimmat
>rinnan kytketty
Eli parkit kahdennettu = Kytkentä laiton. Nettivinkki lähetetty.
No ei se nyt ihan noinkaan mene. Parkit saa palaa samanaikaisesti huomiovalojen kanssa, kuten kansallisessa säännöstössä on sanottu. Huomiovalot toki voi kytkeä myös EU-säännösten mukaan niin, että parkit ei pala samaan aikaan.
Se on sitten eri juttu tosiaan, että nuo valot eivät ole RL-E -merkinnällä varustetut, eli ne on vain parkit (jos on E-merkki ja A-merkki) ja silloinhan ne eivät tosiaan saa palaa yhtäaikaa auton omien parkkien kanssa, koska valoja ei saa kahdentaa. Jos ei ole mitään E-merkkiä niin silloinhan ne eivät ole tieliikenteeseen sallituja, eli ne saa palaa ihan minkä valojen kanssa tahansa tien ulkopuolella.
Lasissa lukee SJ-269LE 12V LED 0,7W DRL.
Meinaako tuo että nuo on parkit vai? Paketissa lukikin että kytketään palamaan ajovalojen kanssa mutta tosiaan eihän parkkeja saa kahdentaa.
Eivät ole e-hyväksytyt päivävalot (ja nekin saa asentaa parkkien kanssa palamaan, evät sitten saa palaa muiden valojen kanssa) vaan jotkut halpahallin ledit joiden paketissa lukee että TULEE KYTKEÄ PALAMAAN YHDESSÄ ETUVALOJEN KANSSA. Myöskin ko. valojen ohjeesta löytyi kytkentäkaavio, jonka mukaan valot asennetaan parkkien kanssa rinnan. Ja myönnän virheeni sen suhteen että huomiovalo ei välttämättä ole oikea termi mutta en nyt parempaakaan keksinyt.