Irrallisuuden tunne

Tuntuuko teistä koskaan siltä, että olette täysin irrallisia ympäröivästä maailmasta? Itsellä on hyvin vahva tunne siitä etten kuulu yhtään mihinkään. Kukaan ei puhu minulle enkä minä puhu kenellekkään. Olen olemassa mutta en merkitse mitään. Normaalielämä ja muut ihmiset tuntuvat päivä päivältä etäisemmiltä ja ajatus kavereista tai elämänkumppanista kaukaisemmalta. Päässä jauhaa sama ajatus: "miksi tässä kävi näin? miksi minun elämäni on tällaista?".
31022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä on tuntunut. Ei minua oikein huomata ja ei oo sellasta omaa paikkaa. Sellanen mitätön tai merkityksetön olo.

Olen muutamia kertoja tuntenut kaikkein raskaimmista kokemuksista jutellessani sellaisen irrallisuuden olotilan. Tuntuu, kuin olisi ilmassa, huone ei enää erotu ja katse harhailee. Mutta et kyllä varmaan ihan tällaista tarkoittanut.

Äänestä

Minä olen tuntenut irrallisuudentuntemuksia hyvinkin vahvasti muutama vuosi sitten, kun kärsin masennuksesta ja ahdistuneisuustiloista. Vielä nykyäänkin havahdun sellaiseen "putoamisentunteeseen", kuin vajoaisi emotionaalisesti tyhjyyteen vai miten sen näin omituisen runollisesti ilmaisisi...?

Siihen kuitenkin liittyy juuri yksinäisyys ja eräänlainen totaalinen ulkopuolisuudentunne. Se on aiheuttanut pientä fyysistäkin irrallisuuden tunnetta, kuin en olisi "kytkeytyneenä" ympäristööni, mutta ei onneksi mitään erityisen vahvaa harhaisuutta tai mitään vastaavaa.

Äänestä

Välillä tulee. Tai semmonen merkityksettömyyden tunne. Vaikka bussissa ollessa. Muut matkustajat juttelee kaverinsa kanssa, puhuu puhelimessa tai muuten vaan odottaa perille pääsyä. Minä en edes tiedä miksi istun siellä. En tiedä mihin olen menossa, kukaan ei odota missään, ei ole mitään syytä mennä minnekkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YksMies27 kirjoitti:

Tuntuuko teistä koskaan siltä, että olette täysin irrallisia ympäröivästä maailmasta? Itsellä on hyvin vahva tunne siitä etten kuulu yhtään mihinkään. Kukaan ei puhu minulle enkä minä puhu kenellekkään. Olen olemassa mutta en merkitse mitään. Normaalielämä ja muut ihmiset tuntuvat päivä päivältä etäisemmiltä ja ajatus kavereista tai elämänkumppanista kaukaisemmalta. Päässä jauhaa sama ajatus: "miksi tässä kävi näin? miksi minun elämäni on tällaista?".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu