Nyt on julkistetti hiukan noita lukuja, joita portugali tulisi saamaan. 78 miljardia euroa on koko potti. Se on lähestulkoon samaa suuruusluokkaa kuin koko Suomen budjetti!!!
Tuosta summasta menisi 12 miljardia suoraan pääomittamaan saksan ja ranskan pankkeja, jotka nopean ja hyvän tuoton toivossa antoivat hövelisti lainaa. Siis aivan samalla tavalla kuin Suomen pankit toimivat 80-90 lukujen vaihteessa. Eli kyseessä on rahoitus- eli euron kriisi. Ei mitään muuta.
Nyt on Portugalin pääministeri Socrater kieltäytynyt leikkaamasta oman maansa palveluja, palkkoja, nostamasta eläkeikää, yms.
Tässä tuleekin mielenkiintoinen yhteys, miksi meillä Suomessa pitää sellaisiin suostua, mihin ei edes kriisimaa itse suostu? Onko eu luvannut kataiselle jo jonkin huippupalkkaisen viran? Mitä ilmeisimmin on.
Tässä tekisi mieli alkaa herättelemään ajatusta jonkinlaisesta karvalakkilähetystöstä, tai kansalaisliikkeestä, jottei noihin älyttömyyksiin enää lähdettäis mukaan.
Nyt tyydyn pieneen rukoukseen; "suojele tuota herra kataista, ettei se löisi päätään portugalin palmuun".
Portugalin tuesta...
48
147
Vastaukset
- rautaako?
Mistä ihmeestä nuo luvut on repäissty. Ja missä sanotaan että kukaan saa yhtään mitään?
Jos pankkeja pääomitetaan niin pankit maksavat siitä korkeamman koron kuin mitä me maksamme omalle velanotolle. Jos pankki ei maksa takaisin lainat konvertoituu osakkeiksi, joita valtio sitten myy kun kriisi on ohi. Siitä saatta tehdä jopa hyvän tilin.
Valtioille lainamat rahat ovat toki hankalampia jos maa ajautuu maksuvalmiuksiin. Velkojat eivät pääse valtioiden omistajiksi.
Luin jostain että kaikki kaavaillut vakaussopimukset voivat maksimissaan tuottaa Suomelle 12 miljardia tappiota. Ja tätämkin vain siinöä tapauksessa että kaikki luototettavat kaatuu eikä mitään saada takaisin.
12 miljardia on suurin piirtein sama luku kuin maamme BKT-lasku finanssikriisin yhteydessä. Ei sen pienempi eikä sen suurempi. Ennusteiden mukainen tappio on vain murtoosa tästä.- olet pihalla, jyvä?
Oletko kepu, kun noin pihalla?
Maksetaan halvalla korolla Portugalille. Se maksa näillä rahoilla sikakorkoa Saksan, Ranskan ja Englanin pankeille. Loppu peleissä suomalainen maksaa kaikki.Miten voi ola sinun laisia tyhmeliinejä?
Maria ja Jykää vedätettiin oikein kunnolla! - PerusHarri
Hei, kerro mikä pankki maksaa korkeampaa korkoa velallinen? Itse en tiedä yhtään sellaista. Jos sellainen olisi, niin menisin heti sinne ottaa ison velan ja samalla tallettaisin sen samaan pankkiin korkoa kasvamaan. Sehän maksaisi sinun teorian mukaan itse itsensä takaisin, tekemättä yhtään mitään.
No haavekuviahan saa olla, myös sinulla "rautaako?" - rautaako?
PerusHarri kirjoitti:
Tässä linkki
http://www.iltalehti.fi/talous/2011050413656344_ta.shtmlJep. Portugalille lainaa, ja pankeille pääomaa joka konvertoidaan osakkeiksi jos pankki ei kykene maksamaan pääomia ja tai korkoja. Se tietää siis sitä että SDP hyväksyy Portugalin tuen. Vain PS yrittää luismuilla poliittisesta vastuusta ja kuitenkin olla hallituksessa. Sellaisia velikultia.
Miten kävisi jos muut suuret puoluett ryhtyisivät samaan. Ni se ei Soinia kiinnosta. Hänellä ja hänelle on omat säännöt. Miten hän panettelikaan Vihreitä kun tekivät saman, mutta vihreät on pieni puolue. PS on nyt iso puolue. Valtapuolue. Moraalittomuus ja itsekeksisyys on ihan toista luokikaa. - Urpin vaateet
rautaako? kirjoitti:
Jep. Portugalille lainaa, ja pankeille pääomaa joka konvertoidaan osakkeiksi jos pankki ei kykene maksamaan pääomia ja tai korkoja. Se tietää siis sitä että SDP hyväksyy Portugalin tuen. Vain PS yrittää luismuilla poliittisesta vastuusta ja kuitenkin olla hallituksessa. Sellaisia velikultia.
Miten kävisi jos muut suuret puoluett ryhtyisivät samaan. Ni se ei Soinia kiinnosta. Hänellä ja hänelle on omat säännöt. Miten hän panettelikaan Vihreitä kun tekivät saman, mutta vihreät on pieni puolue. PS on nyt iso puolue. Valtapuolue. Moraalittomuus ja itsekeksisyys on ihan toista luokikaa." Moraalittomuus ja itsekeksisyys on ihan toista luokikaa "
Mutta minusta taas Urpilaisen vaatimukset ovat aivan toista luokkaa mitä moraaliin tulee. Urpilainen vaati pankkeja vastuuseen ennen vaaleja. Nyt Portugali paketista pankeille olaan suunnittelemassa sitä vastoin 12 miljardin avustusta. Mitäs tästä tuumit? - PerusHarri
rautaako? kirjoitti:
Jep. Portugalille lainaa, ja pankeille pääomaa joka konvertoidaan osakkeiksi jos pankki ei kykene maksamaan pääomia ja tai korkoja. Se tietää siis sitä että SDP hyväksyy Portugalin tuen. Vain PS yrittää luismuilla poliittisesta vastuusta ja kuitenkin olla hallituksessa. Sellaisia velikultia.
Miten kävisi jos muut suuret puoluett ryhtyisivät samaan. Ni se ei Soinia kiinnosta. Hänellä ja hänelle on omat säännöt. Miten hän panettelikaan Vihreitä kun tekivät saman, mutta vihreät on pieni puolue. PS on nyt iso puolue. Valtapuolue. Moraalittomuus ja itsekeksisyys on ihan toista luokikaa.Kun pääomitetaan, niin annetaan rahaa, ei siitä saa mitään takaisin. Mutta jos luulet noin, niin sinä luulet. Uskotko todella, että noilla mahdollisilla osakkeilla mitään tekee, jos pankilla ei ole maksukykyä?
Ne puolueet, jotka ovat tukemassa eli lapioimassa surutta ja ilmaiseksi veronmaksajien rahaa, ovat vastuuttomia. Onneksi perussuomalaiset ovat vastuullisia ja kyseenalaistavat tuollaiset hölmöläisten puuhat. Ihan kuin kannettaisiin säkillä valoa. Jos sinun mielestä on lusmuilua se, että kannetaan enemmän huolta kotimaan asioista, niin olet aika epäisänmaallinen reppana ja koeta kasvaa aikuiseksi.
Jos kaikki muut puolueet tekis kuin perussuomalaiset, niin suomi olisi paljon parempi paikka elää ja yrittää.
Kokoomus on itsekeskeinen, narsistinen, aivan kuin sinäkin. Onneksi perussuomalaiset on iso ja vallassa oleva puolue, jotta saadaan järkeä tähän touhuun.
Kepullahan alkoi jo näkymään pientä järjen valoa, kun eivät väkisin yritä pitää euroa pinnalla, joka tulee varmasti uppoamaan kuin titanic aikoinaan. - rautaako?
PerusHarri kirjoitti:
Hei, kerro mikä pankki maksaa korkeampaa korkoa velallinen? Itse en tiedä yhtään sellaista. Jos sellainen olisi, niin menisin heti sinne ottaa ison velan ja samalla tallettaisin sen samaan pankkiin korkoa kasvamaan. Sehän maksaisi sinun teorian mukaan itse itsensä takaisin, tekemättä yhtään mitään.
No haavekuviahan saa olla, myös sinulla "rautaako?""Hei, kerro mikä pankki maksaa korkeampaa korkoa velallinen?"
Pankit joutuvat aina maksamaan enemmän korkoa kuin valtio (Suomen ja Saksan klaltainen valtio). Jos pankki on alipääomitettu niin se maksaa enemmän kuin tavalliset pankit. Kyseessä hän ei ole tavallinen laina, vaan laina jolla ei ole pääomatakuuta. Jos lainat ja/tai korot jäävät pankilta maksamatta laina vaihtuu osakkeikis. Näin ollen pääomalaina on riskipaprei ja siitä saa enemmän tuottio.
Eli Suomi lainaa halvalla (myy velkakirjoja pankeille ja sijoittajille) ja lainaa edelleen paremalla korolla. Mutta sijoitukseen tietysi liittyy riski. Jos pääoma vaihtuu osakkeiksi saattaa olla ettei osakekurssi ole tarpeeksi korkea kattaakseen koko lainan. Tosaalta osakkeet saattavat nousta paljonkin jolloin valtio tekee jopa suuri voittoja sijoitukselleen. - PerusHarri
rautaako? kirjoitti:
"Hei, kerro mikä pankki maksaa korkeampaa korkoa velallinen?"
Pankit joutuvat aina maksamaan enemmän korkoa kuin valtio (Suomen ja Saksan klaltainen valtio). Jos pankki on alipääomitettu niin se maksaa enemmän kuin tavalliset pankit. Kyseessä hän ei ole tavallinen laina, vaan laina jolla ei ole pääomatakuuta. Jos lainat ja/tai korot jäävät pankilta maksamatta laina vaihtuu osakkeikis. Näin ollen pääomalaina on riskipaprei ja siitä saa enemmän tuottio.
Eli Suomi lainaa halvalla (myy velkakirjoja pankeille ja sijoittajille) ja lainaa edelleen paremalla korolla. Mutta sijoitukseen tietysi liittyy riski. Jos pääoma vaihtuu osakkeiksi saattaa olla ettei osakekurssi ole tarpeeksi korkea kattaakseen koko lainan. Tosaalta osakkeet saattavat nousta paljonkin jolloin valtio tekee jopa suuri voittoja sijoitukselleen.Haloo haloo, voihan olla, että todella uskot moiseen, no se on sinun oikeus. Puolestamme voit antaa vaikka kaiken omaisuutes noihin tukiin, ei se ole meiltä pois.
Mutta tuo on täyttä propagandaa ja siihen ei tule lähteä mukaan. Suomi on jo riittävästi menettämässä tässä hullutuksessa, ja vielä lisääkö pitäisi?
Kaikkein parasta olisi, että päästetään kriisimaat hallitusti velkajärjestelyyn tai velkasaneeraukseen, jos jokun pankki menee nurin, so what?
Tämä euron kriisi on jo koskettanut kaikkia euromaita jollain tavalla, ja tulee enemmän koskettamaan, mikäli tämä hullutus jatkuu. Ennenpitkää euro menee väkisin hallitsemattomasti konkurssiin. Ja EU tulee kaatumaan omaan mahdottomuuteensa kuin Soviet Union parikymmentävuotta sitten. Merkit on olemassa, kun vain nähtäis ne.
- Eduskuntaryhmä..
Jos perussuomalaisten eduskuntaryhmä pettää, silloin ei auta kuin kansannousu. Kun Soini viimeksi käänsi takkinsa, eduskuntaryhmä toimi ryhdikkäästi ja käänsi Soinin takin väksin oikein päin.
Nyt se operaatio on otettava uusiksi. Mikä ihme Soinin on villinnyt kun ei meinaa uskoa? Taas on junailemassa kansan petosta yhdessä Kataisen kanssa. Eduskuntaryhmän on laitettava Soini arestiin jos ei rauhoitu ja noudata sitä mitä luvannut.- rautaako?
Luuletko että PS ryhmä voi estää Portugalituen? Et voi olla tosissasi!
Soini tietää että Suomi osallistuu tukeen oli sitten PS hallituksessa tai oppositiossa. Hän on siis mielummin hallituksessa, mutta tämän hänelle annetun myönnytyksen jälkeen hänellä ei ole mitään sanomista enään hallitusneuvotteluissa. Hän joutuu hyväksymään kaiken. Kun RKP ja/tai KD otetaan vielä mukaan niin saadaan oikeistolainen talouspolitiikka maahan (joka toki olisi suotavaa). - PerusHarri
rautaako? kirjoitti:
Luuletko että PS ryhmä voi estää Portugalituen? Et voi olla tosissasi!
Soini tietää että Suomi osallistuu tukeen oli sitten PS hallituksessa tai oppositiossa. Hän on siis mielummin hallituksessa, mutta tämän hänelle annetun myönnytyksen jälkeen hänellä ei ole mitään sanomista enään hallitusneuvotteluissa. Hän joutuu hyväksymään kaiken. Kun RKP ja/tai KD otetaan vielä mukaan niin saadaan oikeistolainen talouspolitiikka maahan (joka toki olisi suotavaa).Kuules, näyttää siltä ettei tarvitse perussuomalaisten yksin sitä kaataa, jo vihreät on kääntyneet perussuomalaisten viitoittamalle tielle. Näin ne yksi kerrallaan tulee järkiinsä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050413657027_uu.shtml - TURHAAN HUUTELETTE
PerusHarri kirjoitti:
Kuules, näyttää siltä ettei tarvitse perussuomalaisten yksin sitä kaataa, jo vihreät on kääntyneet perussuomalaisten viitoittamalle tielle. Näin ne yksi kerrallaan tulee järkiinsä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050413657027_uu.shtmlISOT POJAT MAAILMALLA OVAT JO PÄÄTTÄNEET KAIKESTA..SUOMI PELKKÄ HUUTOLAISPOIKA
AINOA MITÄ SUOMI VOI TEHDÄ ON HYPÄTÄ TÄSSÄ VAIHEESSA POIS VELKAREESTÄ....
ESPANJAA EI VOIDA OTTAA NISKOILLE
TURHAAN TE LUUSERIT TÄÄLLÄ JÄNKKÄÄTTE
- Suomi maksumieheksi!
Porttugalin tukipaketista menee saksalaisten ja ranskalaisten pankkien vakavaraisuuden tukemiseen 12 miljardia, joten demarien huuto pankkien saamisesta vastuuseen onkin kääntymässä aivan toiseen suuntaan. Pankkia ei missän olosuhteissa saada maksumiehiksi vaan suomalaiset veronmaksajat tulevat maksumiehiksi eurooppalaisten pankkien vastuuttomasta lainanonnoista.
- PerusHarri
Tästähän juuri on kyse, Toisin sanoen, Suomalainen veronmaksaja halutaan maksajaksi.
Ja tuo 12 miljardia euroa suoraan lahjarahaa, sellaista rahaa, mitä ei koskaan tarvitse maksaa takaisin. En ymmärrä, miten siitä voisi saada tuota korkoa, mitä nimimerkki "rautaako?" suuressa viisaudessaan esitti. Aivan kuin olis katainen sen sanonut.
Tässähän on jopa valtiopetoksen piirteitä olemassa, parlamentaarisesti istuvan hallituksen tulee tällaiset asiat esittää suurelle valiokunnalle ja eduskunnalle. Nyt ei ole istuvaa hallitusta, vain toimitushallitus. Ja eikä hallitustunnustelija edes halua saadakaan istuvaa hallitusta kasaan, vaan leikkii jo pääministeriä. Alkaa jo saamaan melkoisen farssin piirteitä.
- samaa vanhaa
En itsekään hurraa Kataisen linjan puolesta, mutta jaksaa kyllä huvittaa tämä "Katainen Katainen Katainen". Huh. On ollut jo pitkän aikaa selvää, että PS olisi valmis hyväksymään Portugalin tukemisen. Se, että Soini vetäytyy viime hetkellä kun tajuaa, ettei puolue ole mukana päättämässä tuesta, ei varmaan ketään yllätä. Täysin selvä ja kannatuksen kannalta myös fiksu päätös, mutta turha väittää, ettei puolue olisi todellisuudessa aivan samassa veneessä hyväksymässä tukea muiden puolueiden rinnalla.
- Realismia kehiin
Vanhat poliittiset päätökset=rahaliittoon menomme puolustelu maksaa nyt - silloin ei. Ruotsi, Tanska, Norja ja Englanti maksattavat euro-alueen virheet mm. Suomella. Englannin pankit ovat myös rahoittaneet näitä puliveivarimaita, mutta maksaa jos jaksaa tylillään.
- PERUSPERSU
EI OLE..TÄSTÄ PUOLUEHALLITUKSEN YKSIMIELINEN PÄÄTÖS
TURHAAN TE TÄÄLLÄ SÖSSÖTÄTTE JOTKA ETTE OLE OLLEET PAIKALLA
- masseur
12 mrd. varataan paketissa Portugalin pankkien pääoman vahvistamiseen. Useimmat maan pankit ovat jo omatoimisesti korottaneet pääomaansa. Portugalin pankeilla ei ole tällä ongelmia.
"Nyt on Portugalin pääministeri Socrater kieltäytynyt leikkaamasta oman maansa palveluja, palkkoja, nostamasta eläkeikää, yms." Neuvottelujen kulun yksityiskohdista ei ole kerrottu julkisuuteen. Sen sijaan lopputulos on nyt tiedossa. Portugalissa on palkkoja ja sosiaalitukia jo leikattu ja veroja korotettu kolmella eri säästöohjelmalla vuoden 2010 helmikuusta lähtien.
Eläkeikää on Portugalissa korotettu v. 2007. Useimmilla ei Portugalissa ole varaa jäädä eläkkeelle keskimäärin 60-vuotiaina kuten Suomessa.
Nyt julkisuuteen kerrottu paketti on neuvottelutulos, jonka toimitusministeriönä toimiva sosialistihallitus sai aikaan EU:n, Euroopan keskuspankin ja kansainvälisen valuuttarahaston kanssa. Portugali ei näissä neuvotteluissa ollut vahvoilla. Lainasta koostuvan avustuspaketin ehtona on mm. yli 1500 euron eläkkeiden leikkaaminen 3,5-10 prosentilla, työttömyyskorvauksen pienentäminen ja korvauksen maksamisajan lyhentäminen. Myös terveydenhoidon palvelujen maksuja nostetaan ja alvia rukataan ylöspäin. - loppu häämöttää..
Jos tämä Kreikan ym Portugalin tuet ennen vaalia olisi rehellisesti tuotu esiin hyvine ja heikkouksineen esille olisi asiat monessa suhteessa paremmin. Media MTV 3, Hesari, Aamulehti ym EK, täysin sumutettua ja ivattiin PS-ää. Nyt tämä kaikki kostautuu vaalien jälkeen.
- PerusHarri
Kyllä se loppu tulee, jo on nähty, ettei kreikka selviydy nykyisistä velvoitteistaan, pyytää lisää lainaa, vaikkei kykene maksamaan entisiään. Mihin se johtaa? Eikö siinä tilanteessa pitäisi laittaa lainahanat kiinni ja maksattaa kulut niillä, jotka ovat tilanteen aiheuttaneet, eli pankit.
Nämä kriisimaat ovat itse, tietenkin ahneiden pankkiirien myötävaikutuksella saaneet kriisit aikaan. Silloinhan maksajina kuuluisi olla syylliset.
Mitä luulette, jos maat olisi pystyneet maksamaan lainansa, niin olisiko pankit jakaneet voittonsa eri maiden kesken?
Englannin pankithan lainoitti irlantia, kun irlanti sai tukensa, maksoi pankit johtajilleen suuret palkkiot. Eikö se jo kerro paljon, mitä tässä on takana. - masseur
PerusHarri kirjoitti:
Kyllä se loppu tulee, jo on nähty, ettei kreikka selviydy nykyisistä velvoitteistaan, pyytää lisää lainaa, vaikkei kykene maksamaan entisiään. Mihin se johtaa? Eikö siinä tilanteessa pitäisi laittaa lainahanat kiinni ja maksattaa kulut niillä, jotka ovat tilanteen aiheuttaneet, eli pankit.
Nämä kriisimaat ovat itse, tietenkin ahneiden pankkiirien myötävaikutuksella saaneet kriisit aikaan. Silloinhan maksajina kuuluisi olla syylliset.
Mitä luulette, jos maat olisi pystyneet maksamaan lainansa, niin olisiko pankit jakaneet voittonsa eri maiden kesken?
Englannin pankithan lainoitti irlantia, kun irlanti sai tukensa, maksoi pankit johtajilleen suuret palkkiot. Eikö se jo kerro paljon, mitä tässä on takana.Sukanvarsi on todettu aika huonoksi säästöpossuksi. Maailma ei selviä ilman pankkeja eikä niiden rankaisemisella nykyistä kriisiä ainakaan Portugalissa hälvennetä. Syy Portugaliin ongelmiin on yksinkertaisesti eläminen yli varojen niin julkisella, yritys- kuin yksityissektorillakin. Valtion taloudelliseen ahdinkoon on pääasiallisena syynä pääministeri José Sokrateen sosialistihallituksen edesvatuuton politiikka viimeisen kuuden vuoden aikana.
- PerusHarri
masseur kirjoitti:
Sukanvarsi on todettu aika huonoksi säästöpossuksi. Maailma ei selviä ilman pankkeja eikä niiden rankaisemisella nykyistä kriisiä ainakaan Portugalissa hälvennetä. Syy Portugaliin ongelmiin on yksinkertaisesti eläminen yli varojen niin julkisella, yritys- kuin yksityissektorillakin. Valtion taloudelliseen ahdinkoon on pääasiallisena syynä pääministeri José Sokrateen sosialistihallituksen edesvatuuton politiikka viimeisen kuuden vuoden aikana.
Tuo on osittain totta, sillä kriisimaat ovat eläneet yli varojensa. Myös pankit ovat syyllisiä, kun luotottaa maksukyvyttömiä ja sitten itketään, kun pääomia menetetään. Näin tapahtui Suomessa 80-90 lukujen vaihteen lamassa. Ja noin tulee aina käymään, mikäli noita roskapankkeja tuetaan. Sehän on selvä signaali, että aina saa riskisijoitukset korkojen kanssa takaisin.
Nyt on ainoa oikea tie päästää nuo pankit kaatumaan hallitusti, ja selkeät velkäjärjestelyt kriisimaille, miksei vaikka realisoimaan, eli myymään maata, yms. Näinhän toimittais yksityisellä ihmiselläkin.
Eihän noissa tuissa ole muuta, kuin että porvarit haluaa tehdä tulossiirtoja veronmaksajilta rikkaille. Nyt reviiri on vain laajempi. - Kenellä vastuu?
masseur kirjoitti:
Sukanvarsi on todettu aika huonoksi säästöpossuksi. Maailma ei selviä ilman pankkeja eikä niiden rankaisemisella nykyistä kriisiä ainakaan Portugalissa hälvennetä. Syy Portugaliin ongelmiin on yksinkertaisesti eläminen yli varojen niin julkisella, yritys- kuin yksityissektorillakin. Valtion taloudelliseen ahdinkoon on pääasiallisena syynä pääministeri José Sokrateen sosialistihallituksen edesvatuuton politiikka viimeisen kuuden vuoden aikana.
" Maailma ei selviä ilman pankkeja eikä niiden rankaisemisella nykyistä kriisiä ainakaan Portugalissa hälvennetä. "
Meinaatko sinä että se ei ole tymä joka maksaa (lainaa) vaan se, joka PYYTÄÄ!
Sinun mielestä, velkaantuneet maat kun ovat saaneet lainaa pankeilta ilman vakuuksia, niin ei toki pankkeja pidä asettaa vastuuseen holtittomasta rahankylvöstä, vaan maksattaa Etelä-Euroopan maiden velka-viulut suomalaisilla veronmaksajilla. - masseur
Kenellä vastuu? kirjoitti:
" Maailma ei selviä ilman pankkeja eikä niiden rankaisemisella nykyistä kriisiä ainakaan Portugalissa hälvennetä. "
Meinaatko sinä että se ei ole tymä joka maksaa (lainaa) vaan se, joka PYYTÄÄ!
Sinun mielestä, velkaantuneet maat kun ovat saaneet lainaa pankeilta ilman vakuuksia, niin ei toki pankkeja pidä asettaa vastuuseen holtittomasta rahankylvöstä, vaan maksattaa Etelä-Euroopan maiden velka-viulut suomalaisilla veronmaksajilla.Mitä valtio antaa vakuudeksi? Pankit luottanevat pitkälti luottolaitosten laatimiin riskiluokituksiin, jotka esim. Portugalin kohdalla ovat pudonneet melkein roskalainojen tasolle.
Jos euromailla kerran on yhteisvastuu kriiseistä, niiden tniiden jokaisen taloutta täytyy voida hoitaa yhtenäisesti eikä kukin voi taaplata enää tyylillään. Nykyisessä tilanteessa ei auta pankkien syyllistäminen. On katsottava eteenpäin ja luotava samat säännöt jokaisen euromaan talouden hoitoon. On myös valvottava, että jokainen noudattaa annettuja sääntöjä.
- valheet on paljastun
Toisaalta on hiton hyvä ettei asioista ennen vaaleja puhuttu , vaan salattiin yhä edelleen.
Jos olisi selvitetty kokoomuksen tavalla , saattaisiin olla tilanteessa , jossa asia olisi mitätöitynyt , nytkansa ei usko "kirveelläkään" , ja asia on auennut kaikkien tietoisuuteen. Samalla on näiden Velkamaiden taloudet tulleet yleiseen tietoon.
Kuppi on kääntynyt ylösalaisin. - Portugali konkassa:.
.
ei tarvitse olla mikään talousneuvos einsteini tajutakseen että Portugali on konkassa
. - Paska jätkä
Katainen vaan saa jatkaa paskan puhumista velmun ilme naamalla!
- PerusHarri
Velmu ilme paljastaa, että salailee jotain. Ja pitää muita tyhmänä.
- tonnikeiju 382,5
Portugalilla on 382,5 tonnin kultavarasto ja Suomella 49,1 tonnia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve
Tiedosto:Kullanhinta1971-2008.JPG
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Kullanhinta1971-2008.JPG- masseur
Portugalin kultavarannon arvo on 13-14 mrd euroa. Maan lainamenot (kuoletukset ja korotukst) 2011-2013 ovat runsaat 70 mrd euroa.
- PerusHarri
masseur kirjoitti:
Portugalin kultavarannon arvo on 13-14 mrd euroa. Maan lainamenot (kuoletukset ja korotukst) 2011-2013 ovat runsaat 70 mrd euroa.
Ja nyt kasvatetaan lisää velkataakkaa!!
Veli velkaa otettaessa, velipoika maksaessa...
Voisivat antaa kultaa vastineena tuelle ja loppu kulta kaniin vastaavasta lainamäärästä. Silloin olisi reaalivakuus. Tosin sille kullalle ei voisi tämän päivän hintaa noteerata, koska arvometallin hinta on huipussa ja sen arvo tulisi välittömästi laskemaan. - masseur
PerusHarri kirjoitti:
Ja nyt kasvatetaan lisää velkataakkaa!!
Veli velkaa otettaessa, velipoika maksaessa...
Voisivat antaa kultaa vastineena tuelle ja loppu kulta kaniin vastaavasta lainamäärästä. Silloin olisi reaalivakuus. Tosin sille kullalle ei voisi tämän päivän hintaa noteerata, koska arvometallin hinta on huipussa ja sen arvo tulisi välittömästi laskemaan.Jos kullan käyttäminen vakuutena olisi EU:n puitteissa mahdollista, näin olisi jo tehty. Syynä siihen, että kulta ei ole osa lainajärjestelyä, ei ole Portugalin, vaan todennäköisesti EU:n ja keskuspankin sääntöjen.
Kyse ei ole varsinaisesti uudesta velasta vaan nykyisten velkojen maksamisesta edullisemmalla (edullisempi korko ja pidempi laina-aika) lainarahalla. Muistettakoon, että Portugalin koko talous ei pyöri pelkästään lainarahalla, vaan että valtion kassaan tulee tuloja aivan kuten muuallakin välittömistä ja välillisistä veroista ja maksuista, joista jotakuinkin kaikkia on jo korotettu. Samalla menoja on karsittu ja karsitaan lisää.
Paketin vastaanottaminen edellyttää myös koko joukon yksityistämisiä, joiden lasketaan tuottavan n. 5 mrd. e. - PerusHarri
masseur kirjoitti:
Jos kullan käyttäminen vakuutena olisi EU:n puitteissa mahdollista, näin olisi jo tehty. Syynä siihen, että kulta ei ole osa lainajärjestelyä, ei ole Portugalin, vaan todennäköisesti EU:n ja keskuspankin sääntöjen.
Kyse ei ole varsinaisesti uudesta velasta vaan nykyisten velkojen maksamisesta edullisemmalla (edullisempi korko ja pidempi laina-aika) lainarahalla. Muistettakoon, että Portugalin koko talous ei pyöri pelkästään lainarahalla, vaan että valtion kassaan tulee tuloja aivan kuten muuallakin välittömistä ja välillisistä veroista ja maksuista, joista jotakuinkin kaikkia on jo korotettu. Samalla menoja on karsittu ja karsitaan lisää.
Paketin vastaanottaminen edellyttää myös koko joukon yksityistämisiä, joiden lasketaan tuottavan n. 5 mrd. e.Kyllä kultaa voi käyttää vakuutena, jos halutaan. Ja kultaa voi myydä, jopa alle markkinahintojen ja myös kalliimmallakin, jos joku hölmö siitä maksaa. EU ja ekp kielsi myös ylivelkaantumasta....
Siis varsinaisesti... Siis on uudesta velasta. Ja vaikka sillä maksaa korkoa, niin silti velkataakka kasvaa.
Harvan maan talous on velkarahalla hoidettu, mieleen tulee kreikka, irlanti, portugali, ehkäpä myös islanti. Pelätään myös espanjaa ja italiaa...
5 mrd toivotaan tuottavan??? Entä jos ei onnistu? Paljon on 5 mrd 78 mrd:sta? Kultaa on se 14 mrd?? Se pitäisi realisoida.. silloin heillä olisi halua hoitaa asiansa. - masseur
PerusHarri kirjoitti:
Kyllä kultaa voi käyttää vakuutena, jos halutaan. Ja kultaa voi myydä, jopa alle markkinahintojen ja myös kalliimmallakin, jos joku hölmö siitä maksaa. EU ja ekp kielsi myös ylivelkaantumasta....
Siis varsinaisesti... Siis on uudesta velasta. Ja vaikka sillä maksaa korkoa, niin silti velkataakka kasvaa.
Harvan maan talous on velkarahalla hoidettu, mieleen tulee kreikka, irlanti, portugali, ehkäpä myös islanti. Pelätään myös espanjaa ja italiaa...
5 mrd toivotaan tuottavan??? Entä jos ei onnistu? Paljon on 5 mrd 78 mrd:sta? Kultaa on se 14 mrd?? Se pitäisi realisoida.. silloin heillä olisi halua hoitaa asiansa.Kullan realisointia rajoittavat keskuspankkien väliset sopimukset. Vuonna 2010 vuosikohtainen raja oli 400 000 kiloa.
Eri maiden kultavarannot: http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve. Toisin kuin jotkut ovat näillä palstoilla väittäneet, tietoa Portugalin kultavarannosta ei ole missään vaiheessa piiloteltu.
EU:n ja kansainvälisen valuuttarahaston lainapaketilla maksetaan sekä korkoja että kuoletuksia, jotka Portugalin kohdalla tämän, ensi ja sitä seuraavan vuoden aikana tekevät runsaat 70 mrd. e. 78 mrd. euron lainapaketin korkokulut ovat noin 33 mrd e (yhteensä 111 mrd e). Lainan takaisinmaksuaika EU:lle ja valuuttarahastolle on 10 vuotta, joista kolme ensimmäistä vuotta on vapaavuotta.
Mielestäni kullan myynti ei merkittävästi kannusta "asioita hoitamaan".
Kysymys on asenteiden muuttamisesta: totuttautumisesta elämään varojensa mukaan niin julkisella, yritys- kuin yksityissektorillakin, yritysten, yhteisöjen ja yksilöjen riippuvuuden vähentämisestä valtion ja kuntien tuesta, yhteiskunnan politisoitumisen vähentämisestä, poliittisten virkamiesten korvaamisesta ammatillista pätevyyttä omaavilla virkamiehillä, eriarvoisuuden pienetämisestä leikkaamalla korkeampia palkkoja ja eläkkeitä pysyvästi, työntekijä- ja työnantajapuolen välillä vallitsevan epäluottamuksen lieventämisestä ja työlainsäädännön yksinkertaistamisesta. Lista lienee paljon pidempi, mutta siinä muutamia mielestäni oleellisia seikkoja. Portugali tarvitsee dynaamista kapitalismia pelkän suojelun ja erilaisten tukien sijasta. Sekä julkisella, yritys- että yksityissektorilla on opittava tulemaan toimeen myös omin voimin ilman että aina pyydettäisiin tukea jostakin. Jos EU:n tuet jatkuvat, niitä luonnollisesti tulee hyödyntää mutta niin että ne käytetään tuottaviin projekteihin eikä pääasiallisesti ylläpitokustannuksia aiheuttavaan kalliin infrastruktuuriin rakentamiseen kuten tähän saakka.
Ykistyistämisestä saatavat rahat riippuvat luonnollisesti suhdanteista ja myynnissä olevien yritysten mielenkiintoisuudesta. Nämä on kaikki nimetty neuvottelujen tuloksista kirjoitetussa muistiossa. Samassa muistiossa luetellaan myös muutamia työllisyyttä edistäviä toimenpiteitä, kuten sosiaalitruvamaksun tilapäinen alentaminen ja puuttumaan jäävän tulon korvaaminen alvin korotuksilla.
Kukaan ei pysty antamaan takuita siitä, tekevätkö nämä lääkkeet Portugalin talouden terveeksi.
Velkasaneeraus on ainakin tässä vaiheessa suljettu pois laskuista siksi, että se antaisi markkinoille merkin siitä, että Portugali ei pysty tai ei haluakaan täyttä velvoitteitaan. Velkasaneeraus tarkoittaisi samaa kuin ikuisen tahran saaminen luottorekisteriin. - PerusHarri
masseur kirjoitti:
Kullan realisointia rajoittavat keskuspankkien väliset sopimukset. Vuonna 2010 vuosikohtainen raja oli 400 000 kiloa.
Eri maiden kultavarannot: http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve. Toisin kuin jotkut ovat näillä palstoilla väittäneet, tietoa Portugalin kultavarannosta ei ole missään vaiheessa piiloteltu.
EU:n ja kansainvälisen valuuttarahaston lainapaketilla maksetaan sekä korkoja että kuoletuksia, jotka Portugalin kohdalla tämän, ensi ja sitä seuraavan vuoden aikana tekevät runsaat 70 mrd. e. 78 mrd. euron lainapaketin korkokulut ovat noin 33 mrd e (yhteensä 111 mrd e). Lainan takaisinmaksuaika EU:lle ja valuuttarahastolle on 10 vuotta, joista kolme ensimmäistä vuotta on vapaavuotta.
Mielestäni kullan myynti ei merkittävästi kannusta "asioita hoitamaan".
Kysymys on asenteiden muuttamisesta: totuttautumisesta elämään varojensa mukaan niin julkisella, yritys- kuin yksityissektorillakin, yritysten, yhteisöjen ja yksilöjen riippuvuuden vähentämisestä valtion ja kuntien tuesta, yhteiskunnan politisoitumisen vähentämisestä, poliittisten virkamiesten korvaamisesta ammatillista pätevyyttä omaavilla virkamiehillä, eriarvoisuuden pienetämisestä leikkaamalla korkeampia palkkoja ja eläkkeitä pysyvästi, työntekijä- ja työnantajapuolen välillä vallitsevan epäluottamuksen lieventämisestä ja työlainsäädännön yksinkertaistamisesta. Lista lienee paljon pidempi, mutta siinä muutamia mielestäni oleellisia seikkoja. Portugali tarvitsee dynaamista kapitalismia pelkän suojelun ja erilaisten tukien sijasta. Sekä julkisella, yritys- että yksityissektorilla on opittava tulemaan toimeen myös omin voimin ilman että aina pyydettäisiin tukea jostakin. Jos EU:n tuet jatkuvat, niitä luonnollisesti tulee hyödyntää mutta niin että ne käytetään tuottaviin projekteihin eikä pääasiallisesti ylläpitokustannuksia aiheuttavaan kalliin infrastruktuuriin rakentamiseen kuten tähän saakka.
Ykistyistämisestä saatavat rahat riippuvat luonnollisesti suhdanteista ja myynnissä olevien yritysten mielenkiintoisuudesta. Nämä on kaikki nimetty neuvottelujen tuloksista kirjoitetussa muistiossa. Samassa muistiossa luetellaan myös muutamia työllisyyttä edistäviä toimenpiteitä, kuten sosiaalitruvamaksun tilapäinen alentaminen ja puuttumaan jäävän tulon korvaaminen alvin korotuksilla.
Kukaan ei pysty antamaan takuita siitä, tekevätkö nämä lääkkeet Portugalin talouden terveeksi.
Velkasaneeraus on ainakin tässä vaiheessa suljettu pois laskuista siksi, että se antaisi markkinoille merkin siitä, että Portugali ei pysty tai ei haluakaan täyttä velvoitteitaan. Velkasaneeraus tarkoittaisi samaa kuin ikuisen tahran saaminen luottorekisteriin.Oletko sitä mieltä, että portugali ansaitsee tukensa ilman reaalivakuuksia??? Huh huh. Tules antamaan minulle kans..
Jos sinne on pakko lapioida rahaa, kyllä sille pitää saada kaypä vastike. Mielummin ei lapioida. Vaan laitetaan nekin rahat omien ongelmien hoitoon.
Jessus, mikä hiton hinku näillä kaikilla on syytää valtion rahaa milloin mihinkin hulluuteen. Lähettäis ensin omat varat esimerkkinä. Jos kerran uskovat tuohon propagandaan.
Ollaan iloisia siitä, että olemme maailman paras jääkiekkomaa. Se lienee ainoita ilon aiheita, ennenkuin saadaa nuo linjat kiinni eu:hun. - masseur
PerusHarri kirjoitti:
Oletko sitä mieltä, että portugali ansaitsee tukensa ilman reaalivakuuksia??? Huh huh. Tules antamaan minulle kans..
Jos sinne on pakko lapioida rahaa, kyllä sille pitää saada kaypä vastike. Mielummin ei lapioida. Vaan laitetaan nekin rahat omien ongelmien hoitoon.
Jessus, mikä hiton hinku näillä kaikilla on syytää valtion rahaa milloin mihinkin hulluuteen. Lähettäis ensin omat varat esimerkkinä. Jos kerran uskovat tuohon propagandaan.
Ollaan iloisia siitä, että olemme maailman paras jääkiekkomaa. Se lienee ainoita ilon aiheita, ennenkuin saadaa nuo linjat kiinni eu:hun.Olen pyrkinyt eri palstoilla kertomaan tilanteesta Portugalissa, koska Suomessa tuntemus ja tietämys tästä maasta on vähäistä. Suurin osa kommenteista näillä palstoilla perustuu huhuihin, uskomuksiin, ennakkoluuloihin ja Suomen keltaisen lehdistön juttuihin, joiden tarkoituksena on myydä, usein värittämällä faktoja.
Suomalaisilla on käytössä demokratian ja demokratian ulkopuolisia keinoja, joilla pitäisi voida vaikuttaa maan poliittisiin päättäjiin. Keskustelupalstoilla voidaan asioista vaihtaa mielipiteitä, mutta tällaisen keskustelun vaikutus on rajallinen. Jos te siellä haluatte vakuuksia, niin kertokaa se poliitikoille siten, että sanoma menee perille. Portugalin kohdalla vakuuksien vaatiminen saattaa olla myöhäistä, sillä asiasta päätetään tänään/huomenna. En ole kuullut, että vaatimusta olisi kukaan tuomassa Brysselin kokoukseen.
Ei ilmeisestikään riitä, että käydään kerran neljässä vuodessa äänestämässä ja sitten unohdetaan koko asia lopuksi vaalikaudeksi. Kansalaisen on oltava valppaana ja seurattava kaiken aikaa mitä omassa asuinmaassa ja muualla EU:ssa tapahtuu.
EU ja etenkin euro on todennäköisesti nyt siinä vaiheessa, että joko on palattava lähtöpisteeseen tai edettävä pitemmälle menevään yhdentymiseen, niin että voi varmistaa, että kaikki jäsenmaat pysyvät samalla viivalla eikä nykyisen kaltaisia katastrofeja synny.
Suomi enempää kuin mikään muukaan maa ei voi eristäytyä Euroopasta eikä muusta maailmasta, mutta on luonnollista, että sen ei tarvitse kaikkiin esitettyihin vaatimuksiin suostua, sillä niin eivät tee muutkaan maat. - PerusHarri
masseur kirjoitti:
Olen pyrkinyt eri palstoilla kertomaan tilanteesta Portugalissa, koska Suomessa tuntemus ja tietämys tästä maasta on vähäistä. Suurin osa kommenteista näillä palstoilla perustuu huhuihin, uskomuksiin, ennakkoluuloihin ja Suomen keltaisen lehdistön juttuihin, joiden tarkoituksena on myydä, usein värittämällä faktoja.
Suomalaisilla on käytössä demokratian ja demokratian ulkopuolisia keinoja, joilla pitäisi voida vaikuttaa maan poliittisiin päättäjiin. Keskustelupalstoilla voidaan asioista vaihtaa mielipiteitä, mutta tällaisen keskustelun vaikutus on rajallinen. Jos te siellä haluatte vakuuksia, niin kertokaa se poliitikoille siten, että sanoma menee perille. Portugalin kohdalla vakuuksien vaatiminen saattaa olla myöhäistä, sillä asiasta päätetään tänään/huomenna. En ole kuullut, että vaatimusta olisi kukaan tuomassa Brysselin kokoukseen.
Ei ilmeisestikään riitä, että käydään kerran neljässä vuodessa äänestämässä ja sitten unohdetaan koko asia lopuksi vaalikaudeksi. Kansalaisen on oltava valppaana ja seurattava kaiken aikaa mitä omassa asuinmaassa ja muualla EU:ssa tapahtuu.
EU ja etenkin euro on todennäköisesti nyt siinä vaiheessa, että joko on palattava lähtöpisteeseen tai edettävä pitemmälle menevään yhdentymiseen, niin että voi varmistaa, että kaikki jäsenmaat pysyvät samalla viivalla eikä nykyisen kaltaisia katastrofeja synny.
Suomi enempää kuin mikään muukaan maa ei voi eristäytyä Euroopasta eikä muusta maailmasta, mutta on luonnollista, että sen ei tarvitse kaikkiin esitettyihin vaatimuksiin suostua, sillä niin eivät tee muutkaan maat.Ole sinä uskomuksiesi kanssa ihan mitä mieltä tahansa. Ja jos kerran noin fanaattisesti haluat veronmaksajien varoja sinne kylvää, niin näytä esimerkkiä ja anna ensin omasi. Jos et sitä ole valmis tekemään, älä vaadi niitä muiltakaan.
Kyllä suomen pitäisi olla esimerkillinen ja vastuullinen valtio, eikä enää antaisi rahaa törsättäväksi. Laittaisi ensin sisäiset asiat kuntoon. Mutta nämä hyväkkäät vaan ei välitä itse suomesta.
Kreikka menee vielä saneeraukseen, vai haluatko mielummin saattaa suomen siihen tilaan?
Ne ovat valtion pettureita, joille kotimaan ongelmat ovat toissijaisia. - masseur
PerusHarri kirjoitti:
Ole sinä uskomuksiesi kanssa ihan mitä mieltä tahansa. Ja jos kerran noin fanaattisesti haluat veronmaksajien varoja sinne kylvää, niin näytä esimerkkiä ja anna ensin omasi. Jos et sitä ole valmis tekemään, älä vaadi niitä muiltakaan.
Kyllä suomen pitäisi olla esimerkillinen ja vastuullinen valtio, eikä enää antaisi rahaa törsättäväksi. Laittaisi ensin sisäiset asiat kuntoon. Mutta nämä hyväkkäät vaan ei välitä itse suomesta.
Kreikka menee vielä saneeraukseen, vai haluatko mielummin saattaa suomen siihen tilaan?
Ne ovat valtion pettureita, joille kotimaan ongelmat ovat toissijaisia.Minun kanssa turha haastaa riitaa, sillä en ole ottanut kantaa Portugalin lainapakettiin. Siitä päättäköön suomalaiset. Maailma sen enemää kuin Eurooppakaan ei kaadu suiomalaisten vastustukseen. Lyhyellä aikavälillä Suomen kielteinen asenne ei tee maan imagolle hyvää, mutta sekään ei minua huoleta.
Olkoon jokainen asiasta mitä mieltä hyvänsä, on oleellista, että keskustelun pohjana on mahdollisimman oikeaa tietoa. Muuten ajatustenvaihto menettää täysin merkityksensä. - PerusHarri
masseur kirjoitti:
Minun kanssa turha haastaa riitaa, sillä en ole ottanut kantaa Portugalin lainapakettiin. Siitä päättäköön suomalaiset. Maailma sen enemää kuin Eurooppakaan ei kaadu suiomalaisten vastustukseen. Lyhyellä aikavälillä Suomen kielteinen asenne ei tee maan imagolle hyvää, mutta sekään ei minua huoleta.
Olkoon jokainen asiasta mitä mieltä hyvänsä, on oleellista, että keskustelun pohjana on mahdollisimman oikeaa tietoa. Muuten ajatustenvaihto menettää täysin merkityksensä.Turha on sinunkaan koettaa provosoida. Mutta jos et kestä tervettä kritiikkiä, älä ota osaa keskusteluun. Voisit vastata sinulle esitettyihin asiallisiin kommentteihin. Sen laitan vielä tähän, miksi et ole esimerkkinä muille? Miksi vaadit muilta sitä, mihin et itse ole valmis?
Koeta olla mies ja vastaa noihin pariin pieneen kysymykseen.
- jukupliut 666
saas nähdä, kun Suomi on pian myös velkojensa kanssa kusessa, leikataanko SUURIA tuloja ja SUURIA eläkkeitä, vai pieniä tuloja ja eläkkeitä. Yleensä meillä on ensin leikattu vähäväkisiltä. JULKISEN SEKTORIN YLISUURET PALKAT JA ELÄKKEET pitäisi leikata progressiivisesti 20-60 % tulevien parin.kolmen vuoden kuluessa, muuten valtiontalous romahtaa viiden vuoden sisällä.
- KUNGONKANGEN
HIENOA SOINI, PYSYIT REHTINÄ, TOISIN KUIN PASKAHOUSU PEKKA V. AIEMMIN.
- Niinistö asialla
Valtionvaranministeriön virkamies ulkona Portugalpaketin maksumaista.
Herra väittää että Ruotsi muka olisi mukana työntämässä kruunujaan Portugalille. Ei muuten ole!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050713674631_uu.shtml - SV KRONA
JA MIKSI OLISI ?
RUOTSI EI OLE EUROSSA - bancopelissä
Eihän tuo Portugali ole kuin kipinä, mutta kipinäkin voi sytyttää suuren palon.
http://www.promerit.net/2011/05/muutosvaalien-hedelma/- masseur
Linkistä avautuvalla sivulla puhutaan "laatumediasta". Toivottavasti sitäkin Suomesta löytyy, sillä hallaa huhujen ja ennakkoluulojen levittäjinä tekevät valitettavasti suurilevikkiset iltapäivälehdet.
- kysyjä.
masseur kirjoitti:
Linkistä avautuvalla sivulla puhutaan "laatumediasta". Toivottavasti sitäkin Suomesta löytyy, sillä hallaa huhujen ja ennakkoluulojen levittäjinä tekevät valitettavasti suurilevikkiset iltapäivälehdet.
Tämähän tyyppi on täys pelle. Luulee tietävänsä ja on omien mielikuviensa vanki. Tyypillinen kokoomukselainen narsisti. Oikea lotuhousukokkari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769