Irtisanomisajan palkka - Irtisanominen

Tiedosta kiitollinen

Valtio irtisanoi työsopimukseni työntekijästä johtuvasta syystä.
Irtisanomisajan palkkaturva 6 kk.
Millaiiet ovat ansiosidonnaisen työttömyysturvan edut yleensäkin 6 kk kuluttua kun irtisanomisajan palkka loppuu ?.

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hei

      Mikäli TE-toimisto antaa sinulle esteettömän lausunnon, voi kassa omavastuuajan (7 työpäivää vastaava aika) jälkeen alkaa maksaa ansiopäivärahaa. Jos sinulle on kertynyt työsuhteen aikana lomia, joita et ole ehtinyt pitää (lomakorvaus), ne jaksotetaan työsuhteen päättymispäivämäärää seuraavasta päivästä lukien. Maksettu lomakorvaus jaetaan päiväpalkallasi ja sinulla ei ole oikeutta etuuteen niin monelta arkipäivältä kuin mitä lomakorvaus vastaa.

      500 päivän laskurisi alkaa kulua vasta ensimmäisestä maksetusta päivästä lukien.

      Sinulla voi olla mahdollisesti oikeus korotettuun ansio-osaan 20 päivältä, mikäli sinulla on työhistoriaa 3 vuotta.

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

    • tyokkari

      Hei!

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta:
      http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp

      TE-toimistossa tutkitaan työttömyysetuuden saamisen työvoimapoliittiset edellytykset ja annetaan työvoimapoliittinen lausunto työttömyysetuuden maksajalle (Kelalle tai työttömyyskassalle). Sinun tulee esittää työtodistus työsuhteen päättymisestä sekä työnantajan ilmoittama työsuhteen päättymissyy tulee myös toimittaa TE-toimistolle.

      Jos eroat työstä ilman pätevää syytä tai olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, karenssiaika on 90 päivää työsuhteen päättymisestä lukien. Joissakin tilanteissa seurauksena voi olla myös työttömyysetuuden menettäminen toistaiseksi. Lisätietoja mahdollisista seuraamuksista:
      http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/01_tyottomyysturva/01_edellytykset/01_karenssi/index.jsp

      Työnhakijaa kuullaan tiedustelemalla häneltä kirjallisesti työsuhteen päättymisen syystä ja siihen vaikuttaneista seikoista (selvityspyyntö), mikäli työsuhde on päättynyt työntekijän omasta pyynnöstä tai työntekijä on itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen. Asia voidaan ratkaista myös ilman hakijan kirjallista selvitystä, mikäli työnhakija ei palauta selvitystään TE-toimistoon annettuun määräaikaan mennessä.

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7169
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3370
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2282
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2279
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1759
    Aihe