Työmarkkinatuesta

Kesätyöt aloittava

Moikka!

Saan tällä hetkellä työmarkkinatukea, mutta aloitan pian kesätyöt.

Työni menee niin, että ensin minulla on muutama päivä töitä ja sitten pari viikkoa niin, ettei työvuoroja ole ja sitten taas työvuorot jatkuvat.

Olenko oikeutettu saamaan työmarkkina tukea niiltä parilta viikolta jolloin minulla ei ole työvuoroja, mutta työsuhde kuitenkin?

Entä jos työsopimuksessani työsuhteen alkamispäivä on muutamaa viikkoa ennen kuin itse työt alkavat, saanko tältä ajalta työmarkkinatukea?

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi!

      Ilmoita työskentelystä Työ- ja elinkeinotoimistoon, jossa ensin selvitetään oikeutesi työmarkkinatukeen. Mikäli TE-toimisto toteaa ettei etuuden saamiselle ole esteitä, voit edelleen hakea Kelasta työmarkkinatukea.

      Jos sinulla on työtuloja työttömyysajalla, sovitellaan työtulosi työmarkkinatuen kanssa. Soviteltua työmarkkinatukea maksetaan, jos

      ■ teet tilapäisesti enintään 2 viikkoa kestävää kokoaikatyötä tai
      ■ teet osa-aikatyötä, jonka työaika sovittelujakson aikana on enintään 75 % alalla sovellettavasta kokoaikatyön ajasta, tai
      ■ jatkat työssä, jossa työaikaa on lyhennetty lomauksen takia, tai
      ■ saat tuloa sivutoimisesta yritystoiminnasta.

      Lisää tulojen vaikutuksesta työmarkkinatukeen löytyy linkistä:
      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608120334ML

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    • tyokkari

      Hei,
      kiitos kysymyksestäsi.

      Ilmoita työnhaussasi tapahtuneet muutokset työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto). Osa-aikatyössä ollessasi sinulla voi olla mahdollisuus soviteltuun työttömyysetuuteen. Etuuden saamisen edellytyksenä on se, että olet ilmoittautunut TE-toimistoon kokoaikatyön hakijaksi ja pidät työnhakusi voimassa TE-toimiston kanssa sovitulla tavalla. Työttömyysetuutta saadaksesi myös muiden työttömyysetuuden saamisen edellytysten tulee täyttyä.

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3770
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3562
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      97
      3388
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2789
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2616
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1448
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1132
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1128
    Aihe