Mihin kohtaan tappi?

Sou-taja

Soutuveneissä on tappi n. 20 cm perätuhdosta keulaan päin. Tästä seuraa ettei kaikki vesi koskaan poistu veneestä tapin reiän kautta. Keula kun on hieman ylempänä maalle vedetyssä veneessä.
Pitääkö veneen pohjalla aina olla "siemenvesi" vai onko reiän sijoitus ja pohjan muotoilu vain huonoa suunnittelua?

10

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12

      Keskity oikeisiin ongelmiin.

      • Sou-taja

        Aivan niin, en osta uutta venettä.


    • Opi perusasiat

      Kyllä se on huonoa suunnittelua. Itseäkin rassaa moinen.

    • Svikku

      Samaa mieltä, täysin suunnitteluvirhe, ei olisi ollut iso asia suunnitella tapin reikää 15 sm taaksepäin, mutta silti sinne saattaisi jäädä vielä tilkkanen vettä!

    • 32

      tappi peräpeilliin ja muiri 100 kg keulaan ja sitten kaikki 10 hv nostamaan vene plaaniin tappi irti ja vene tyhjenee kuin taika iskusta.

    • seadog

      Jos vesitilkka häiritsee niin hanki veneeseen pesusienen pala jolla saat sen viimeisen tilkan pois veneen pohjalta.

    • 19

      minkätakia ihmisen persreikä on hankalasti kankkujen välissä, eikä vaikka sormenpäässä?

    • panovenemies

      Kannataiskohan kokeilla sitä tappia vaikka siihen tapinreikään...
      Siihen se kuuluu.

    • puikelo

      Tapin paikka perustuu tarkkaan punnittuun kokemukseen. Perinteisessä soutuveneessä, sekä tasa- että suippoperäisessä, perä nousee aika paljon ylöspäin. Keskimääräisellä suomalaisella rannan kaltevuudella tämä tarkoittaa, että maihin vedetyssä veneessä alin kohta ei suinkaan ole ihan perässä.

      Ilmeisesti kuitenkaan kaikki nykysoutuveneiden suunnittelijat eivät ole ottaneet veneensä runkomuotoa tässä huomioon, vaan sijoittaneet tapin siihen missä se on ollut ennenkin. Tästä herää kysymys, kumpi onkaan lopulta virheellinen, tapin paikka vai rungon muoto? Useimmat uudet veneet ovat meinaan julmetun kamalia soutaa.

      • Aina menee

        http://homegate2011.blogspot.com.es/2012/01/perussuomalaisten-sisailmaseminaari.html
        Seminaarista poimittua:
        TTL:n patologi Henrik Wolff puhui sairastuneen kliinisestä kuvasta. Hänen mukaansa sopivia laboratoriotutkimuksia ei ole eikä oireiden syntymekanismi ole selvä. Yhteys kosteusvaurioiden ja sairastumisen välillä on kuitenkin todettu useissa tutkimuksissa.

        Risto Salin Inspector Sec Oy:stä kertoi heidän tekevän mm. sisäilman myrkyllisyysmittauksia. Tilanne homekorjaamisessa ei ole vuosien saatossa juuri muuttunut. Salin oli poiminut viitteitä vanhasta testamentistä Mooseksen kirjasta, jossa on ohjeita saastuneen talon käsittelyyn. Tiivis raamatun teksti sisältää Salinin mukaan sekä diagnosoinnin, korjausohjeen, vaikuttavuuden seurannan sekä irtaimiston puhdistusohjeen. Nykyäänkään ei ole käytössä sen kummempaa mittausmenetelmää, vaan paikkoja korjataan kalliilla ilman takeita onnistumisesta.

        Salkinoja-Salonen kritisoi jälleen viitearvoja, jotka laskettiin TTL:n julkaisussa siten, että myös kosteusvaurioituneiden tilojen arvot mahtuivat viitearvojen sisään. Asumispuolen asioista on asumisterveysohje ja työpaikkojen ongelmille on TTL:n ohjeistukset. Kumpienkaan raja-arvot eivät niiden oman ilmoituksen mukaan ole tarkoitettu terveysriskin arviointiin, vain rakennusten kunnon arviointiin.

        Salkinoja-Salosen tutkimusryhmä on saanut toksisuusmittausten avulla aikaan viitearvot vertaamalla tiloja, joissa ihmiset joko oireilevat tai eivät oireile. Toksisuuden vaikutus riippuu altistusajasta ja -määrästä. Koulututkimuksessa ne koulut, joissa oireltiin vähiten olivat myös niitä, joissa toksisuutta oli vähiten ja päinvastoin. Yksi koulu poikkesi tässä, sillä siellä oireiltiin paljon, vaikka toksisuutta ei tietyllä solutyypillä löytynyt. Yksi solutyyppi ei siis kerro kaikkea, ja lisätutkimukset ovat tarpeen.

        STM:n ympäristöterveysryhmän johtaja Jari Keinänen totesi, ettei rakennusmateriaaleille ole hirveästi lainsäädäntöä. Rakennustuoteasetus määrittää rakennustuotteet ja niiden terveydelliset haitat. Rakennusmateriaaleille ei juuri ole standardeja ja käytössä Suomessa on vain vapaaehtoinen M1-luokitus. EU:ssa on Keinäsen mukaan "varmaan kuusi vuotta ollut tekeillä" standardit.

        Terveydensuojelulainsäädäntö lähtee siitä, että vahva epäily terveyshaitasta riittää ja tieto homevauriosta on Keinäsen mukaan riittävä toimiin ryhtymiselle. Kosteus- ja hometalkoot ovat Keinäsen puheiden perusteella todiste siitä, että ongelma on otettu vakavasti. Tavoitteena on parantaa erityisesti rakentamisen kuten korjausrakentamisen laatua. Rakennusfysiikkaa ja lainalaisuuksia ei ole tunnettu, kun korjaukset ovat aikaisemmin epäonnistuneet. Toksisuuden arvioimismenetelmiä ollaan vertaamassa eri tutkimuslaitosten kesken, Keinänen muistutti (Toxtest-hanke).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe