Punikit itkee keskustaa

kantamaan vastuuta kun ne ei itse pysty siihen?

Vaalien tulos oli Urpilaiselle niin hirvittävä pettymys, että se on vanhentunutkin 10 vuotta muutamassa päivässä!
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hirveä itku Jutalla
Kuin ei itse osaisi alkaa vastuuta kantamaan Suomalaisista.
Kokemattomuus uuteen tilanrteeseen painaa.
"miten nyt, kun ei räkytys auta "

Äänestä

Voidaan varmasti sanoa, että keskustan murskatappio ja persujen odotettua suurempi paikkamäärä oli Urpilaiselle pettymys.

Vaalikampanjansa aikana Urpilainen kuvitteli, että Portugali-pakettia kannattaneet puolueet saisivat enemmistön eduskunnassa, jolloin istuvalla hallituksella ei olisi perustetta olla tuomatta asiaa eduskunnan käsittelyyn ennen hallitusneuvotteluita. Siksi hänen oli niin helppo puhua, että pankit ja sijoittajat on saatava vastuuseen jo Portugalin osalta.

Urpilaiselle oli pettymys myös persujen tiukka pitäytyminen Portugali-paketin vastustuksessa, sillä se pakotti myös hänet vetämään asiassa tiukkaa linjaa.

Jos vaalit olisivat menneet kepulta edes hivenen paremmin, hallitusneuvotteluissa oltaisiin jo loppusuoralla ja Urpilainen kasvoilla olisi aivan toinen ilme kuin nykyinen hapan ja väsynyt.

Äänestä
  • Loistava poliittinen "kasvoanalyysi". Sinähän panet parastasi!

    Äänestä

Urpilaiselle ja Soinille oli yllätys että joutuivat hallituskokoisiksi puolueiksi.

Luulivat että Keskusta ja Kokoomus on hallituksessa pääpuolueet Soini mukana tuossa hallituksessa.

Siksi uskalsivat naulita itsensä jyrkkään Portugalipaketin vastustamiseen.

Yllätyksekseen joutuivatkin todelliseen hallitusvastuuseen. Taitavat molemmat nyt noitua vaalikampanjapuheitaan.

Äänestä

Kokoomus itkee keskustaa,koska kokoomus ei toisia puolueita pysty ohjailemaan,kuten keskustaa hallituksessa.Keskusta on kokoomuksen uskollinen apuri.

Äänestä

"Vaalien tulos oli Urpilaiselle niin hirvittävä pettymys, että se on vanhentunutkin 10 vuotta muutamassa päivässä! "

Suurin pettymys taitaa olla talikkokommunistien piirissä. Sen verran katkeraan vuodatusta tälläkin palstalla nämä tunkiokommaripunikit itkevät.

Vaalitulos oli hyvä. Nyt saadaan taas laittaa Suomen talous kuntoon sen jälkeen kun ketokiilapunikit sen romuttivat kahden hallituskauden aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


takaisin.. kirjoitti:

kantamaan vastuuta kun ne ei itse pysty siihen?

Vaalien tulos oli Urpilaiselle niin hirvittävä pettymys, että se on vanhentunutkin 10 vuotta muutamassa päivässä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu