vesimyyrästä eroon?

baroosi

Nyt ne sitten tulivat meidänkin pihaan, 10 v ollaan asuttu täällä eikä olla onneksi myyrätuhoista kärsitty-ennekuin nyt. Lähimetsässä on "lätäkkö", hieman suopohjainen lammikonjämä, joten sinne on tämä vesimyyrä tn tehnyt pesänsä:( Piha oli kuin pommin jäljiltä..ei ole kontiainen! Keot epämääräisiä, isoja, aukko (noin 5cm halkaisijaltaan)jossain sivussa jos ollenkaan näkyvillä. Lisäksi oli pihanurmella (myös lumihangessa näkyi aukkoja kun lunta vielä oli) tehnyt serpentiiniä ristiin rastiin. Tuhojen laajuutta voi vaan arvailla kun kekoja löytyi eniten suuren kukkapenkin ulkoreunoilta sekä marjapensaiden ja mansikkamaan reunoilta. Kaikki perennat näyttävät olevan (vielä) hengissä, mutta lieneekö siellä millainen tunneliverkosto juurien alla ja jäävät jossain vaiheessa juuret sitten ilmaan..? Kyllä harmittaa aivan tajuttomasti jos kaikki nuo hidaskasvuiset pionit jne kuolevat..
Kysymys kuuluu: miten eroon vesimyyrästä??? Vaikka mistä olen kuullut mitä koloihin laittaa..mutta laittakaa silti kaikki neuvot?

Tekevätkö vesimyyrät tuhotyönsä syksyllä/talvella lumen alla, vai myös kesällä kulkevatko tunneleissaan syömässä kasvien juuria?
Kasat olemme raivanneet pois ja tasoitelleet, mutta pari aukkoa on näkösällä sitä varten josko sinne jotain kannattaisi työntää ennen peittämistä.
Valkosipulinkynsiä, jotain tislettä?
Kissaa ei valitettavasti meille voi tulla...
myös naapureiden pihoissa oli tuholaiset käyneet, mutta paljon vähemmän kuin meillä, liekkö iso kukkapenkkini sitten ollut houkutin. Kumma kyllä piippoja näyttää nousevan ja krookukset kukkivat par'aikaa, joten ei ole ainakaan vielä sipuleita syönyt. Syököhän vesimyyrän pentele pionien ja muiden perennojen juuria? Enimmäkseen olen löytänyt vain tietoa että syö kasvimaan tuotteita ja omenapuiden juuria jne. Niitäkin meillä on, saa nähdä kuinka niille käy..mutta kuinkas perennat jms? Ruusut?

Mutta miten vesimyyristä eroon, nehän tekevät useita isoja poikueita joten ensi talvena varmasti sellainen populaatio söisi jo kaikki kukkapenkinkin tuotokset..
apuja?

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkdhfl43hthl53

      Lähtee myyrät ja hiiret luonnonmukaisesti kun hommaat sinne pöllön asumaan :)

      Se syö ne kaikki :)

    • myyrän polttohommiin

      "Vaikka mistä olen kuullut mitä koloihin laittaa..mutta laittakaa silti kaikki neuvot?"

      Kokeile vaikkapa tämmöistä. Venuksen ollessa skorpionin tähtikuviossa pyydystä yksi vesimyyrä. Nylje vesimyyrä, polta sen nahka ja siroittele tuhka pihamaallesi. Poltetun nahan haju leviää alueelle ja myyrät kaikkoavat.

      Yhden myyrän saat varmaan kiipeliin asettamalla loukkopyydyksen aukon suulle ja tiedon milloin venus on skorpionin tähtikuviossa saat biodynaamisen yhdistyksen julkaisemasta luontopäiväkirja 2011:sta, jossa kerrotaan tarkat ajankohdat.

      Luontopäiväkirja 2011: http://biodyn.fi/biodyn/?page_id=91

    • veismyyrä täälläkin

      Ed. en ollut kuullutkaan, mutta joenranta-asukkaana olemme kärsineet vesimyyristä jo 6 -vuotta. Joka kevät pitäisi jaksaa, joka syksy pitäisi jaksaa: käydä käytävän suut läpi, sinne mahdollismman pahanhajuinen pommi.. siis tuppo ja bensaa, sekä tulta. Varo ettei jymähdä kotisi alla.. sillä käytäviä menee pitkin ja poikin maan alla.

      Vahinkoa tekevät nimenomaan talvisaikaan syömällä kasvien juuret.
      Yhden keinon selvästi huomasin auttavan. Kasvatan joka puolella siellä sun täällä valkosipulia (ovat monivuotisia) ja ruohosipulia. niiden lähelle ei reikiä ole ilmestynyt. Kuitenkin koko ajan pitäisi työtä tehdä. Kun kanta on tullut, se pitäisi saada hävitetyksi. Jos sen vain karkoittaa, se tulee takaisin. Kissatkaan eivät kantaa pois saa. On oma ja naapurissa 3 NÄLKÄISTÄ kissaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6965
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe