Skoda on paras

Skoda Octaviaa ei voida edes samana päivä verrata johonkin Kia Ceedin.Skoda on huomattavasti paremman näköinen kuin pikku Kia Ceed.Ajettavuus huomattavasti Ceediä parempi.Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka paljon.Tässä aluksi nämä.
40364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

No jopas kehitit itsellesi melkoisen paradoksin.

Ensin toteat ettei voi verrata edes samana päivänä, mutta sitten heti vertaat.

Eiks oo hankalaa valehdella itselleen?

Äänestä
  • Osta sinäkin kunnon auto.Octavia on kunnon auto.Kia ei ole.

    Äänestä

  • Kia Ceed on sellainen Kukkahattutätien pikkukoppero.

    Äänestä

En omista kumpaakaan, mutta koeajettu on moneen kertaan kummatkin.
.
Octavian tilat on peräkontissa, kuskin paikalta katsottuna auto on ahdas etenkin sivusuunnassa.

Ceed on paljon tilavampi auto kuljettajan ja matkustajien näkökannalta, joten siinä sinulle pikkuautoa.

Äänestä
  • En pidä Ceedin muotoilusta.Octavia on sata kertaa tyylikkämmän näköinen,varsinkin farkkuna.

    Äänestä

  • gdd kirjoitti:

    En pidä Ceedin muotoilusta.Octavia on sata kertaa tyylikkämmän näköinen,varsinkin farkkuna.

    En pidä Octavian möhkälemäisestä muotoilusta. cee´d on sulavemman ja persoonallisemman näköinen etenkin farkkuna. cee´d meni face-liftissä askelen parempaan suuntaan ja Octavialle kävi päinvastoin.
    Ajettavuus Skodassa on hieman parempi mutta sisätiloissa cee´d voittaa kymmenen nolla! Onhan siinä Kiassa Skodaa miltei 10 senttiä pidempi akselivälikin mikä kyllä tuntuu.

    Äänestä

  • Ceed on tiloiltaan ja jälleenmyyntiarvoltaan aivan toista luokkaa kuin vanhettunut Ocktavia.

    Äänestä

  • Makuasioita. kirjoitti:

    En pidä Octavian möhkälemäisestä muotoilusta. cee´d on sulavemman ja persoonallisemman näköinen etenkin farkkuna. cee´d meni face-liftissä askelen parempaan suuntaan ja Octavialle kävi päinvastoin.
    Ajettavuus Skodassa on hieman parempi mutta sisätiloissa cee´d voittaa kymmenen nolla! Onhan siinä Kiassa Skodaa miltei 10 senttiä pidempi akselivälikin mikä kyllä tuntuu.

    ihan samaa mieltä, kia on kaunis.Skodia ei ikinä!!!ei mitään semmosia romuloita ostas.Kyllä tuo kia on kaunis, paras auto kaikessa.Aja ja huolla vaan.

    Äänestä

Kiva että joskus joku keventää joskus tätä aika vakavaa palstaa.
Huumorimiehiä tämä 3211

Äänestä

Mun mielestä Kia Ceed on paremminkin koirankoppi.

Äänestä
  • paremmin mahtuu kuin bemariin esim.kokeileppas tollero,vertaa autoja..vertaa vielä silakkaaudikoppikin..se pieni urheiluauto:(..voi perskules.Kia on parasta mitä olla voi suomen koviin rankkohin talviinkin aivan erinomainen.Osta sit hojota mahut ainakin... se maastoauto.

    Äänestä

  • kenkärosmo... kirjoitti:

    paremmin mahtuu kuin bemariin esim.kokeileppas tollero,vertaa autoja..vertaa vielä silakkaaudikoppikin..se pieni urheiluauto:(..voi perskules.Kia on parasta mitä olla voi suomen koviin rankkohin talviinkin aivan erinomainen.Osta sit hojota mahut ainakin... se maastoauto.

    Tässä on paras auto
    http://www.dragtimes.com/1994-Chevrolet-Camaro-Pictures-5242.html

    Äänestä

Mun mielestä Ceed ja Octavia on varsinkin takaapäin yllättävän samannäköisiä. Hyviä autoja molemmat, tai jos jonkun mielestä Kia on huono niin aivan sama, se on kuin hyttysen ininää korvissani.

Äänestä
  • Farmarit siis

    Äänestä

Kiat on täysiä susia.Octavia on sentään auto.
Kia Ceed
-erittäin huono ajettavuus
-ruostuva pommi
-jälleenmyyntiarvo huono

Äänestä
  • Osta vaan skoda, niin saat takuuvarmasti ainakin erittäin paljon kaikenlaisia sähkövikoja ja muuten skoda on erittäin kolhon näköinen verrattaessa kiaan.

    Äänestä

Jopa mainoksessa.

Kerrankin mainos on rehellinen.

Äänestä

HhhheeeHEHEHEH ootte te hauskoja kun kähdette huumorimiehen messiin inttään jostakin eipäs juupa leikistä.

Äänestä

Kyllä pikkuhuumoria saa viljellä,se piristää päivää,kuten tämä sKODA mieskin.Kerrassaan hauska mies.

Äänestä

Kian turvallisuus viisi tähteä Euro Ncap.
Ocun vain neljä. Vanhentunut paska korirakenne.

Äänestä

jos noista pitäs valita nii kia, skodalla ilkee ajaa missään.itäauto.
mut mielellään ei kumpaakaan.

Äänestä

Olisin laittanut Skodan virallisen vikalistan,mutta ei se edes mahdu tänne,eikä sitä kukaan jaksa lukea.Mites mones arvelet Skodan olevan autojen luotettavuus tilastoissa.???.....ei se mahdu 10 sakkiin.

Äänestä

Skoda Fabia

16v jakohihnan katkeilua ennen vaihtosuositusta.
Etupyöränlaakereissa vikaa.
Välystä ripustuksissa.
TDI:ssä vaihteistovaurioita.
Rikkoutuneita lasinnostimia.
Viallinen ilmamassamittari.

Skoda Octavia

Suunnitteluvirhe ovissa, vettä tulee jopa auton sisään.
Umpiot huurtuvat.
Sähkövikoja kosteuden takia.
Penkit natisevat ja nitisevät.
Moottori nykii.
Kojelauta natisee.
Katalysaattori viallisia 05/06 malleja.

Tuossa pieniä maistiaisia.Skodan 2010 autoista,mutta laitan myöhemmin koko listan joka on piiiiiiiitttttttkkkkkkääääääää.

Äänestä

Niin minunkin mielestäni Skoda on on paras, mutta ylivoimaisesti paras on kuitenkin ceed. Minä olen ehdottomasti autotietäjistä se paras. Minulla on vuosikymmenien kokemus kaikista Suomessa myydyistä autoista. Jokaisella olen ajanut vähintään 100 000km ja muutamilla ainakin 10 000km jopa pakilla. Myös olen kaikista kuljettajista ehdottomasti paras. Repikää siitä mussukat!

Äänestä
  • Ei Kia Ceed todellakaan ole mikään hyvä peli.Kialle 1 piste.Octavialle 10 pistettä.

    Äänestä

No kyllähän mikä tahansa automerkki on parempi kuin Kia!

Äänestä
  • no.. eipä taida olla.Ennenko keksivät uuden jonkun ... joka autossa mättää joku nykyään.Mutta kisaa ei kyl oo mättänyt.Mahtuu istumaan paremmin mukavemmin kuin bemminpenkille esim.tai sporttiaudin..selkää koskee vieläkin:(.

    Äänestä

Ettei vaan ois käyny niin, että skodassa on alkanu olla vikoja jo ennen 2 vuoden takuun loppumista, ja nyt rupesit haikailemaan luotettavan auton perään, niin päädyit Kia palstalle?
Pistetään vielä kiusallaan faktaa. TUV 2011
Kia ceed, sija 24
Skoda octavia, sija 63
Vaikka eipä ceedin ostalta haittaisi vaikka olisikin vikoja, kun on hyvä takuu. Skodassa toivoisi sijoituksen olevan vähintään top3:sessa, kun takuu loppuu alta aikayksikön.
Ja olihan tuo ocu koeajolla meluisampikin.

Äänestä

Molemmilla on kokemukseni mukaan mukava tehdä matkaa ja molemmat ovat luotettavia,joskin Ceed hieman luotettavampi.

Äänestä
  • KYLLÄ KIA ON ROMU

    Äänestä

Taas kerran skoda miehet ovat väärällä palstalla ettekö osaa lukea et tää on Kia palsta,Skodalle on ihan oma palsta menkää siine jauhamaan paskaa,ku ette omista kiiaa!

Äänestä

Olet oikeassa.Skoda on paras.

Äänestä

Onko Skoda taas pajalla vai paalattavana, kun noin pahasti puristaa vanne päätä?

Äänestä
  • Kummatkin autot ovat kelpo kulkupelejä, ainut mikä häiritsee Skodaa on se
    räpylälogo ja Kiaa taas epämääräinen Korean riisipussin maine.

    Äänestä

  • Thats It kirjoitti:

    Kummatkin autot ovat kelpo kulkupelejä, ainut mikä häiritsee Skodaa on se
    räpylälogo ja Kiaa taas epämääräinen Korean riisipussin maine.

    Korealaiset tekee aivan kelpo pelejä.Hyundai.Kia,Chevrolet,SsangYong mm.mainitakseni.

    Äänestä

tämä ei ole skoda palsta,Ja empä huolis moista sonta skodaa.Inhoon niitä.Onneksi on parempiakin autoja olemassa.Muuten kia on kaunis auto.Ja on hyvä istua kun vertaa moneen kalliimpaankin autoon,ei ainostaan kuin skodan römmelöön.Skodalla ajaa kommunistin kersat sanoi mun vanhatyökaveri.Kun ajeli sikonsa sokodaa!!SOKODAKSI VANHA KANSA TITULEERASI SITÄ sontaa.Ostakaa immeiset uusia autoja ei tänne kehumaan vanhoja tulla.Kuten vanha v70nen hurrilan-pläjäys.Suosikaa aitoo hyvää laadukasta.

Äänestä
  • Heh.Kia on paremminkin ruosteinen romuläjä.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


321t kirjoitti:

Skoda Octaviaa ei voida edes samana päivä verrata johonkin Kia Ceedin.Skoda on huomattavasti paremman näköinen kuin pikku Kia Ceed.Ajettavuus huomattavasti Ceediä parempi.Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka paljon.Tässä aluksi nämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu