Miten kylmäsiltä korjataan jälkeenpäin. Voiko esim sokkelinulkopiolelle laittaa lisäeristystä?
Kylmäsilta
korjattavaa
2620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laulun sanoin: rakasta kärsi ja unhoita.
Ei ole isoon haavaan pätevää laastarihoitoa. Ei yksi kylmäsilta yleensä tee isoa pahaa. Jos tekee on pätevä hoito aloitettava purkamisella.
> Miten kylmäsiltä korjataan jälkeenpäin. Voiko
> esim sokkelinulkopiolelle laittaa lisäeristystä?
"kylmäsilta" normaalisti tarkoittaa mitä tahansa ulkokylmästä sisälämpimään ulottuvaa rakenneosaa, mutta annetuista vähistä tiedoista päätellen voisi nyt olla seinän ja sokkelin rajassa?
tottakai ulkopuolelle voi laittaa eristystä
sokkelissa varsinaisesti on lähtökohtana se, tehdäänkö ulospäin kuivuva (luonnollisempi vesihöyryn kulun kannalta) vaiko sisäänpäin kuivuva (aika yleinen).
Minulla on perusmuurissa bitumisively ulkopuolella eli on sisäänpäinkuivuva ja niinpä onkin sokkeliin joskus lisätty polyuretaanieristys ulkopuolelle