Häkeistä

jaimel

5

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu vähän

      mihin tarkoitukseen häkki on.
      Onko fretti siellä yöt/työpäivän/koulupäivän ajan ja muuten vapaana?
      Viettääkö hän suuremman osan vapaana kuin häkissä?
      Tuleeko häkki olemaan enemmän sitä varten että on oma syömä/nukkumapaikka?

    • jaimel

      Fretti tulisi siellä olemaan koulupäivän, muuten vapaana paitsi silloin kun olemme poissa kotoa. Emme voi frettiä koko aikaa vapaana pitää kissan takia, joka tosiaan on ulkokissa, eli yleensä päivät ulkona ja yöt sisällä jos niitäkään.
      Onko siis tuo häkki idea ns. hyvä vai huono ? Kannattaisiko fretille 'rakentaa' ihan oma huone vai voisiko fretti elää onnellisesti tuollaisessa häkissä ne ajat kun olemme pois kotoa ?

    • Sanoisin

      että tuollainen varmaan kävisi siihen tarkoitukseen, sinne vaan riippumatto (ehkä parikin erikokoista) ja mahdollisetsi jotain virikkeitä vielä.
      Frettihän kuitenkin nukkuu suuren osan päivästä, joten jos sanotaan että on 8h häkissä kun olet poissa, ja sitten olla vapaana muutaman tunnin kunnes menette nukkumaan jolloin taas häkkiin, niin toimisi varmaan....

      Kuitenkin niitä häkkejä on monenlaisia, nyt en suoraan muista enkä jaksa (anteeksi) ruveta etsimään, mutta esimerkiksi sellainen kolmekerroksinen häkki missä on kiipeilymahdollisuus, niin voisi olla vielä parempi.

      Yksin ollessaan tosiaan fretti kuitenkin nukkuu paljon... Varsinkin talvisin, vaikka fretti onkin 24/7 vapaana niin ei sitä välttämättä paljon näe... =)

    • jaimel

      selvä, kiitos vastauksista =) !

    • toinen mielipide

      Koiran häkeissä on se huono puoli, että varsinkin pienet tyttöfretit saattavat tulla väleistä läpi. Lisäksi hampaat voivat hajota, jos yrittävät päästä häkistä pois. Suosittelisinkin mielummin frettiturvallista huonetta, jossa olisi selkeät nukkumis- ja vessa-alueet ja tilaa kipitellä. Jos nyt kuitenkin on ihan pakko fretti häkkiin laittaa, olisi tärkeää olla lattiapinta-alaa paljon, ei niinkään korkeutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      22
      4458
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      99
      3078
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      199
      2889
    4. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2532
    5. 69
      1229
    6. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      65
      1056
    7. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      23
      901
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      47
      827
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      44
      763
    10. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      109
      758
    Aihe