Kultainennoutaja ja kerrostalonportaat

tiina__

Olemme harkitsemassa kultaisennoutajan hankkimista. Asumme kuitenkin kaupungissa ja hissittömässä kerrostalossa 4. kerroksessa. Rasittaako rapuissa ramppaaminen pahasti koiran jalkoja? Tietenkin on alussa on tarkoitus kantaa koiraa ylös ja alas niin pitkään kuin vaan jaksaa, mutta miten pitemmällä tähtäimellä, ku koira kipuaa rappusia päivittäin?

Kaikki kokemukset ja mielipiteet tervetulleita!

3

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ameeeeba

      ison rodun koiraa alle vuoden ikäisenä ei saisi rappusissa kävelyttää, ainakaan liian usein.

      Kysy kasvattajien mielipiteitä.

    • tiiina__

      Joo..laitoin kyselyä

    • Nykyään kolme vuotias labbis täällä.
      Meillä oli kaks kerrosta portaita, ei hissiä ja kaks vuotta asuttiin siinä talossa koiran kanssa. Alussa toki kannettiin pentua mutta myöhemmin kun oppi kävelemään portaissa itse niin ei sille tullut siitä mitään oireita. Jossain vaiheessa tosin liukastui ja sen jälkeen on jännittänyt portaita paljon. Suostuu ne kulkemaan, mutta kovin hitaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe