Katainen tukee eu-pyramidihuijausta

Suomen rooli

Talouselämä kirjoittaa valtavasta eurooppalaisesta pyrämidihuijauksesta, jossa pankkien velkoja siirretään veronmaksajille, jota katainen ja kokoomus ajaa suomalaistenkin maksettavaksi väellä ja voimalla, uhkailujen voimalla:

http://www.talouselama.fi/uutiset/article622122.ece?s=n

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katajainen kansamme

      Suomen poliittinen eliitti on haksahtanut huijattavaksi ennenkin. Eikös se Häglundkin pistänyt Kailajärven pyramiidiin kymmeniä tuhansia. Katainen ei laita omiaan mutta veronmaksajien rahoja laittaa.

    • hyväuskoiset hölmöt

      SILLÄ LAILLA,PASKAA TULEE NISKAAN YHÄ ENEMMÄN - mutta juntti suomalainen uskoo kun Katainen sanoo,että maksaa täytyy.

    • finncapitol.hill

      Väärin. Suomen polittinen, taloudellinen, uskontokuntien, mediaväen, yms. eliitti ja kerma ei suinkaan ole "haksahtanut". Kysymyshän on heidänkin tapauksessa nimenomaan henkilökohtaisista rahoista, rahavirroista, vallasta ja rahanvallasta. Vastuuasiat ovat sitten asia erikseen ja niitähän oikeusvaltiossa osataan sopivasti tulkita "case by case". Katsos...

      ...huippuasiantuntijat, huippupolitiikot, huipputaloustieteilijät, huippufinanssigurut, huippupankkiirit, huippumediamoguulit, yms. ovat poikkeuksetta huipputienistissä kiinni. Heidän oma yksilötason etunsa vaatii heidän oman asemansa säilyttämistä ja samanaikaisesti vallitsevan Status Quon pönkittämistä.

      Nimittäin voisi kai sitä jo kysyä että kukapa sitä haluaisi omaa huippuasemaansa systeemissä vaarantaa ja sitä kautta henkilökohtaista huippurahavirtaa padota sillä että kannattaisi Suomen valtiolle jotain muuta vaihtoehtoa kuin sitä "ainoaa ja oikeaa" Status Quo systeemiä?

      • perus persu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5931
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe