PTC - sivut

niisalo

PTC - ala (Paid To Click) on mainostamisalaa, jota on ollut aina Internetin alkuajoista lähtien. Tuolloin kyseinen ala näkyi sähköposteina, joita katselemalla tienasi muutaman hassun sentin. Nykyään ala on kehittynyt Bux - ja Aurora - versioihin, joissa käyttäjä rekisteröityy sivustolle ja klikkailee mainoksia tienaten muutaman sentin. Jos sitäkään. Bux - versio sivustosta usein maksoi paremmin, kuin Aurora - versio, mutta usein Bux - versioiset sivut sortuivat huijaukseen ja katosivat maan alle. Nykyään (7.5.2011) Bux - sivustoja, ei voida pitää enään luotettavina, koska homma ei kannata ja lähestulkoon jokainen uusi Bux - sivu muuttuu scam - sivustoksi hyvin suurella todennäköisyydellä.

Itseäni suunnattomasti ärsyttää lukiessani keskusteluja täällä Suomi24, mihin on liitetty refu ja hyötylinkkejä, ovat saaneet osakseen hyvinkin negatiivista palautetta. Myönnän niiden olevan ärsyttäviä, mutta kommentit kuten: "Huijausta, ei kannata käyttää" - Nimimerkki enolekoskaankokeillut käyttäjä postaa aiheeseen. Tämä ei pidä paikkaansa. Vaikka 98% kaikista PTC - sivuista ovatkin huijasta tai tulevat muuttumaan huijaussivustoksi, niin löytyy muutamia oikeasti toimivia sivustoja, jotka maksavat. Nopeasti luin kommentteja esim. Neobuxiin liittyen ja huomasin kommenteissa refulinkkejä
esimerkiksi VCBux - ja Infinitybux - sivustolle. Nämä kaksi jälkeistä sivustoa ovat huijasta, ne ovat rankattu esimerkiksi PTC - Investigations - sivustolla Scam osastolle. Neobux sitä vastoin ei ole scam - sivusto, vaan on koko PTC -alan lippulaiva tällä hetkellä.

Kommentteja lukiessani myöskin ymmärsin, minkä takia ihmiset haukkuvat kyseistä alaa huijaukseksi. He ovat itse omaa tyhmyyttään ja hyväuskoisuuttaan liittyneet sivustoille helpon rahan perässä ja tulleet pettymään, luonnollisesti. Vaadittava pohatyö on tehtävä, ennemminkuin ryntää päätä pahkaa kokeilemaan.

http://thebestptcsitesuptodate.blogspot.com/

Tässä on blogikirjoitukseni aiheesta. Se myös opastaa käyttämään PTC - sivuja ja pyrkii kertomaan alasta enemmän. Minkä takia se toimii, miten sitä tehdään jne. Pahoittelen tekstin olevan lontooksi, mutta tein sen muutamalle nettikaverilleni ja meidän yhteinen kielemme on englanti. Tosin jos kyseinen ala kiinnostaa on suotavaa omata hyvä kielitaito, jotta pärjää.

Minkä takia omat sivustoni blogissani olisivat paremmat, kuin useammat muut täällä mainitut? Vastaus: Omat valitsemani sivustot ovat suurimmaksi osaksi päälle kaksi vuotta vanhoja. Olen itse henkilökohtaisesti kokeillut ja saanut maksun. Sivut ovat saaneet positiivisia kommentteja muualla netissä (Esim PTC - investigations - sivusto, joka tutkii kyseisiä sivustoja ja antaa niille luotettavuus arvion).

Törmäsin myös kommentteihin kuten: "Omg kuukausia tehny työtä ja tienannu 100 egee". Toden totta, tässä ei tienata todellakaan nopeasti. Mutta suhteutettuna työnmäärään, joka itselläni on n. 30minsaa päivässä ja nykyään itse tienaan yhteensä päivässä päälle dollarin. Se tekee 30 dollaria kuukaudessa (vau!). Monet teistä istuvat Facebookin äärellä kauemmin, kuin itse klikkailen mainokseni ja luen nopeat uutispäivitykset sivustoilla. Joten suhteutettuna työnmäärään, vaikka aika onkin pitkä, pidän tätä itselleni hyödyllisenä. Varsinkin kun köyhä opiskelija olen ja tarvitsen rahaa, muuhunkin kun kaljaan tai uutuuspeleihin.

Jos kyseinen ala nytten rupesi kiinnostamaan, tarkista blogikirjoitukseni ja harkitse tarkkaan kiinnostaako tämä nyt ihan oikeesti vai ei. Tämän aiheen kirjoittamisen tarkoitus on hälventää epäluuloja ja synnyttää asiallista keskustelua.

P.S: Nopeasti ja suimaantuneena kirjoitin tämän viestin ja omaan myöskin lukihäiriön. Toivon etteivät mahdolliset kirjoitusvirheet pilaa päivääsi.

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

        Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
        Maailman menoa
        339
        6336
      2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

        Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
        Ikävä
        48
        3786
      3. Olisitko tältä

        seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
        Ikävä
        81
        943
      4. Yllätä mut ja laita viestiä

        Whatsapissa. Uskallatko vielä?
        Ikävä
        52
        870
      5. Miellyttääkö eniten

        Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
        Ikävä
        41
        810
      6. Huomasin kyllä

        Mitä tästä pitäisi ajatella?
        Ikävä
        56
        806
      7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

        Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
        Ruoanlaitto
        8
        793
      8. Haluatko sitten

        Rakastella miten paljon?
        Ikävä
        67
        779
      9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

        Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
        Ikävä
        130
        763
      10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

        Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
        Viihde ja kulttuuri
        14
        691
      Aihe