Kokoomuksen Paremminvointivaltion arvot kohdallaan

Hyvää päivän jatkoa

Kannustava yhteiskunta on sellainen, jossa jokainen pystyy omilla valinnoillaan ja työnteollaan – omista lähtökohdistaan – vaikuttamaan omaan tulevaisuuteensa. Meistä on oikein, että heikoista pidetään huolta ja että ihmisen ahkeruudesta ja onnistumisesta palkitaan.

Sivistynyt yhteiskunta vaalii tietoa, ymmärrystä ja osaamista. Sivistys on myös paras tapa lisätä tasa-arvoisuutta. Sivistys on ennen kaikkea asenne, tapa suhtautua maailmaan ja elämään.

Sivistykseen kuuluu olennaisena myös halu vaalia luontoa ja kantaa vastuuta luonnon tilasta. Ympäristöä ei vaalita, luontoa suojella tai ilmastonmuutosta torjuta syyllistämällä, pelottelulla tai tuomiopäivän julistuksilla. Tosiasiat on tunnustettava, mutta parhaiden ratkaisujen löytäminen edellyttää tilaa eri näkökulmille. Käyttämällä luonnonvaroja säästäväisemmin, tekemällä tietyt arkipäiväiset asiat paremmin ja muuttamalla elintapojamme kestävämmiksi luomme edellytyksiä paremmalle elämälle.

Suvaitsevassa yhteiskunnassa kunnioitetaan kanssaihmisten erilaisia eettisiä valintoja, elämän päämääriä ja vakaumuksia. Nähdään ne rikkautena, josta luovuus ja kehitys syntyvät. Suvaitsevaisuus on sitä, että osaamme olla sivistyneesti eri mieltä. Tämä taito on yhä tärkeämpi. Me ennen niin sopuisat suomalaiset olemme alkaneet olla kovasti mieltä kaikenlaisista asioista. Facebook-ryhmät syntyvät ja sammuvat, tärkeintä on samastua nopeasti omaan pienryhmään. Väittely lainehtii sukupuolivähemmistöistä, maahanmuutosta, kerjäläisistä, pakkoruotsista.

Kun keskustelu kiehuu, on vaarana, että huudamme omaa mielipidettämme niin kovaa ettemme malta enää kuunnella toista. Alamme pitää toisin ajattelevaa jotenkin huonompana ihmisenä. Vedämme aidan oman ryhmän ympärille, vetäydymme aidatun alueen keskelle, jotta olisi turvallinen olo, ja ajattelemme, että kaikki ongelmat aiheutuvat aidan tuolla puolen.

Suvaitsevaisuus ei ole sitä, että omat perinteet lopetetaan kohteliaisuudesta muita perinteitä kohtaan, vaan ymmärryksen lisäämistä myös omia tapoja kohtaan. Erilaisia ajatuksia tarvitaan, ketään ei saa työntää ulos. Paremminvointivaltion pitää tuntua kodilta jokaiselle sen jäsenelle.

Välittävässä yhteiskunnassa heikommista huolehditaan. Välittämistä on laadukas ja kaikille avoin terveydenhuolto sekä se, että takaamme tasavertaiset mahdollisuudet koulutukseen. Välittäminen on sitä, että annamme jokaiselle mahdollisuudet pärjätä elämässä ja tavoitella päämääriään. Paremminvointivaltio kiteytyy kuitenkin ajatukseen, että välittäminen ei voi olla vain viranomaistoimintaa.

Välittävä yhteiskunta kantaa tosissaan huolta hyvinvointiyhteiskunnan rahoituksesta. Mutta välittämistä ei Suomessa voi arvioida yksin hyvinvointivaltioon käytettyinä miljardeina. Voimme panostaa kymmeniä miljoonia, satoja miljoonia vaikka peruskoulun opetukseen, mutta loppujen lopuksi kaikki on kiinni yhdestä opettajasta, joka haluaa ja jolla on kaikki edellytykset tehdä työnsä kunnolla. Välittävää yhteiskuntaa ei ole ilman välittäviä ihmisiä.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuksaa2

      Vai muka "paremminvointivaltio"

      Tuohan on justiin kuin EU-imperialisti Aleksanteri Stubbin päiväkirjasta,mun mutsikin
      tiesi tämän.Anna meidän kaikki porvarit kestää.Heillä molemmilla on naisellinen sielu eli tajuntakin (kiinal.huom).

      • HEI VAAN!

        Pitikö sekin muuttaa hyvinvointivaltiosta paremminvointivaltioksi, joka paikkaan on kokkelit yrittäneet jättää oman kädenjälkensä, huonosti on onnistunut, kukaan juuri ei ole lähtenyt perään.
        Esim. HTL oli aivan epäonnistunut jopa skandaaliin viittaava yritys, josta tuli heti veronmaksajille maksettavia kuluja rokotuksen sairastumiskulujen muodossa, eihän kokoomuslaiset koskaan maksa omia kulujaan, valtio ne joutuu maksamaan, kuten häkä-häkän vaalirahoitusjuhlatkin.
        Nopeasti vaan yritettiin muuttaa koko yhteiskunta heidän määräyksensä alaisuuteen, mutta ei sekään onnistunut, kun nyt on kokoomuksen hirmuvallan tiellä kaksi jääräpää puoluetta, joille Katainen ei voi mitään, kansalaisten äänestäminä.HURRAA DEMOKRATIALLE!!!!!!


    • Hyvää äitienpäivää !

      Ja siksi kokoomus tarvitaan hallituksen johtoon

      • heipparallaa!

        Yhtään syytä et pystynyt sanomaan miksi kokoomus tarvitaan hallitukseen.
        Gilleriystävänne credit-ukon muodoassa mainoksessa nyökkäilee lupaavasti, ties mitä lupailee ja tietysti vain oikeistolle ?
        Harvakseen vain näyttää olevan oikeistoja puolustavia puheenvuoroja, vai kuinka?


    • vaalivoitto

      Kun eriarvoisuuden annetaan lisääntyä...
      Kun omat edut on yhteiskunnan etuja tärkeämpiä...
      Kun ahneudella ei ole rajoja..
      Kun aateveljien aikaansaama ,esimerkillinen maailman ja nyt euroopankriisi
      kurjistaa lukemattomien ihmisten elämää...
      Kun puhutaan toista ja tehdään toisin (Niinistö,Ben /Jyrki )

      Siksi tarvitaan kokoomus hallituksen johtoon

    • kuksaa2

      Joo joo hahhah Jyrki,Sauli,Ben jne.

      Persuanarkismin nousu aiheuttaa sen,että Tarja Halonen perustaa eduskunnassa
      virkamieshallituksen,sillä onhan sellainen jo Belgiassakin.Eikö Kokoomukselle
      riitä jo Suomen europarlamentaarikot Brysselissä. Hahhah

    • ei tasaverolle

      Kirjoittaja VAALIVOITTO ,yksi jo hyvässä vauhdissa oleva asia unohtui ,

      TASAVERO

      sitä kokoomus on toteuttanut edellisellä hallituskaudella tehokkaasti ,

    • voi typeryksiä !

      Pankkiirien paremminvointivaltio- äänestä Kokoomus !

    • heippalihei!!

      Torjun pahanhajuisen hengityksen puhumatta mitään kokoomuslaisen kanssa.hahahaaaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe