Tahtoo tietää TypeR:stä?

Voisiko joku onnekas Honda civic TypeR:n omistaja kertoa minulle vähän millainen auto TypeR on? Kun se on mielestini yksi harvoista autoista jotka on ulkonäöllisesti Ihana juuri sellaisenaan mut miten on koneiston laita? Onko TypeR hyvä vai huono ajokki?
121603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

moottori 2.0 i-Vtec DOCH 16v, teho 147kW/200hv, vääntömomentti 196Nm, kiihtyvyys (vm 2004) 0-100km/h 6,6sek, huippunopeus 235km/h, vannekoko 7Jx17", renkaat 205/45 17.. siinä jotain..Type-R on LOISTAVA ajokki!!! ..vieläkö odotat pari vuotta niin pääset koeajaan.. ;)

Äänestä
  • oikein DOCH? Wrooom! Hyvää kesälomaa. Syksyllä sitten taas luet kiltisti läksyt.

    Äänestä

  • Kas Ku Ei Ruotsalainen OCH moottori

    Äänestä

  • Kiitos hyvistä tiedoista ja mukava kuulla että joku muukin pitää TypeR:stä. Mä oon kuullu vaan negatiivista palautetta siitä mut se ei oo lannistanu kiinnostustani eikä lannista! =) Ja odotan todellakin innolla että sellaista pääsen kokeileen! =)

    Äänestä

  • DOHC

    Äänestä

Ulkonäkö
penkit
vaihdekeppi varauksin
rataominaisuudet vakiona verrattuna muihin saman hintaisiin

- meluisuus jokapäiväisessä arkiajossa (kyllästyttää aika nopeasti)
- vääntö surkea verratuna turbo-koneisiin (lastun kanssa, lastu maksaa 700 Euroa)
- viritysmahdollisuudet hyvin rajatut (vrt. turbo-koneet)
- ohjaus suoralla tiellä surkea
- liikaa jo liikenteessä
- ratin syvyyssäätö puuttuu
- koneen kesto varauksin
- pikkuvikoja liikaa japsimerkiksi
- kalliit vakuutusmaksut

Äänestä
  • Niitä pikkuvikoja TypeRästä? taitaa tojo miehellä mennä paskat housuun

    Äänestä


  • Missäköhän samankokokoisessa vaparissa ja turbo-ahdetussa ei olisi vaparin vääntöominaisuudet heikot siihen ahdettuun verrattuna?

    100Nm / 1litra on vapareille ihan hyvä tulos.

    700 Euroa lastuun vapaastihengittävässä vakiokoneessa on 700 Euroa rahan tuhlausta.

    Äänestä

  • Weke kirjoitti:

    Missäköhän samankokokoisessa vaparissa ja turbo-ahdetussa ei olisi vaparin vääntöominaisuudet heikot siihen ahdettuun verrattuna?

    100Nm / 1litra on vapareille ihan hyvä tulos.

    700 Euroa lastuun vapaastihengittävässä vakiokoneessa on 700 Euroa rahan tuhlausta.

    Pointti vertailussa onkin se, että toisessa on ja toisessa ei.

    Se, miten asia on toteutettu on merkityksetön. Hånda on rasittava ajettava.

    Äänestä

Mikroautosta ja moposta osta sellainen

Äänestä

Hyviä puolia:
-Koneen käytös :)
-Sporttinen alusta(ei tosin vastaa koni eibach)
-Mukava "tuningvarustelu" vakiona
-Honda :)
-Vaihdekeppi hyvällä kohdalla & 6pykälää
-Penkit
-Takapenkillä mahtuu oikeasti istumaan
-Lämmin talvella(ja lämpenee nopeasti)
-Virityspotentiaali(siis ei huippuja mutta kiihtyvyyttä)
-Halvat osat(poislukien tekniikka)

Huonot puolet:
-Vakiorenkailla h*lvetin uraherkkä
-Maalipinta
-Ajomelu
-Epämukava ajaa mukulakivikadulla
-Raidentanko tyyppivika ainakin vanhemmassa mallissa(itsellekkin korjattu n.20tkm kohdalla)
-Eturenkaiden kuluminen ;)

Toivottavasti tuosta oli apua... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


16v. kirjoitti:

Voisiko joku onnekas Honda civic TypeR:n omistaja kertoa minulle vähän millainen auto TypeR on? Kun se on mielestini yksi harvoista autoista jotka on ulkonäöllisesti Ihana juuri sellaisenaan mut miten on koneiston laita? Onko TypeR hyvä vai huono ajokki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu