Olen havainnut mökillä monena vuonna, että toukukuun puolivälin paikkeilla mustat kyyt vaeltavat aika tietystä suunnasta tiettyyn suuntaan. Miksi? Menevätkö ne hakemaan naimakumppania kauempaa? Myöhemmin niitä ei enää näe.
kyy
4
447
Vastaukset
- Käärmemies
Kyllä, tilanne on juuri kuten arvelit: kyyt talvehtivat paikassa A, mutta lisääntyvät ja viettävät kesänsä paikassa B. Olet varmastikin todistanut siirtymää A:sta B:hen. Ja syksyllä ne tekevät saman siirtymän toisin päin.
- inhottavuudet
Millä ihmeellä kyyt saa karkoitettua pois pihamaalta. Vuodesta 98 alkaen pihassamme on joka vuosi kyykäärmeitä.
- 12+20
Kyy tulee pihaan ensisijaisesti ravinnon takia. Pidä siis nurmikko lyhyenä (pitkä tarjoaa suojaa sekä jyrsijöille että kyille) ja huolehdi, ettei kompostiin pääse ylimääräisiä jyrsijöitä, jotka löytää sieltä kätevästi evästä. Ja kyy tulee sitten niiden vanavedessä. Eli ensin eliminoidaan ruokaeläinten mahdollisuudet menestyä. Jos kyseessä on kantava naaras, joka liikkuu hyvin pienellä alueella ja on herkempi puremaan kun ei pääse pakoon (kuka sitä nyt ison mahan kanssa...), se kannattaa siirtää pitkän kepin avulla ämpäriin, kansi päälle ja käärmeen siirto vähintään parin kilometrin päähän. Siirtoa on toki kannattavaa kokeilla muutenkin, kunhan tosiaan vie riittävän pitkälle, koska hyvän hajuaistin vuoksi osaavat tulla takaisin!
- Hei
Jos on kolitsihousut jalassa niin purevatko kyyt silti siitä vain läpi? antaako se mitään suojaa? Tai sit pitkätkalsarit ja kolitsihousut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks705788Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.774107Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää903576- 1162981
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri672505Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1101916Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu431844En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131415Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11408Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801101