MUISTAKAA ÄIDIT....

että ilman anoppianne te ette tänäkään päivänä olisi lastenne äitejä !
Joten pieni huomionosoitus myös sinne anopin suuntaan. Ei kai se niin vaikeaa ole edes yhtenä päivänä vuodessa.
7122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mielelläni huomioin anoppiani monenakin päivänä vuodessa, mutta tänään se on mieheni ja lasteni tehtävä - heidänhän äiti ja isoäiti on kyseessä, ei minun. Ei kai kukaan isäkään vävypojalta isänpäivähuomiointia odota, vaan omalta tyttäreltään. Huonosti hoitaisin mielestäni tehtäväni äitinä ja puolisona, jos tekisin tämänkin mieheni ja lasteni puolesta. Kas kun en omaa kakkuani väännä! (Mieluummin vaikka ilman :D)

Äänestä
  • riittää, että edes tänään annatet luvan miehellesi ja lapsillesi muistaa äitiä ja isoäitiä, että et vaadi kaikkea huomiota itsellesi koska olette äiti...älkää unohtako että äiti on myös se anoppi, miehenne äiti ja miehenne huomio pitäisikin olla tänään sinne suuntaan....vitsi, vitsi....eihän kukaan vaimo sellaista salli, tahtoo mulle kaikki lahjat ja huomion :)

    Äänestä

  • sivulline kirjoitti:

    riittää, että edes tänään annatet luvan miehellesi ja lapsillesi muistaa äitiä ja isoäitiä, että et vaadi kaikkea huomiota itsellesi koska olette äiti...älkää unohtako että äiti on myös se anoppi, miehenne äiti ja miehenne huomio pitäisikin olla tänään sinne suuntaan....vitsi, vitsi....eihän kukaan vaimo sellaista salli, tahtoo mulle kaikki lahjat ja huomion :)

    Voi hyvä sylvi, eipä ole käynyt pienessä mielessäkään että antaisin miehelleni/lapsilleni LUVAN muistaa äitiään/isoäitiään :) Onko jossain perheissä moinen toiminta luvanvaraista hommaa? Minusta se on itsestäänselvyys jossa heitä toki tuen (esim. järjestän mukulat vierailukuntoon ja varmistan että heidän mummolle askartelemansa kortit ovat kylään lähtiessä mukana jne.), vaikka en itse anopille kakkua leivo tai kukkia osta. Kannustan asianomaisia (miestä/lapsia) huolehtimaan itse sellaisesta, lasten kohdalla kutsun sitä kasvattamiseksi ja miehen kohdalla siksi että annan aikuiselle ihmiselle tilaa olla aikuinen ihminen.

    Äänestä

Ei pidä ottaa niin vakavasti moista rituaalia.. juhlitaan kun juhlitaan, mitä sitä muisteleen kuka onkenkäkinisä tai äiti... pilkunviilausta.
Kukkia vaan anopille olit tytär tai et. so what!!!
Eihän se oo kun äitienpäivä, jos ahistaa kirjoita korttiin ONNEA MAAILMAN PARHAALLE ANOPILLE, niin jo helpotta.

Äänestä

Anoppia muista ajatuksissani sillä en ole häntä koskaan tavannut. Mutta vaikka on äitienpäivä niin en lähde lasten kanssa ajamaan montaa sataa kilometriä viedäkseni kukkia hänen haudalleen. Mieluummin lähden lasten kanssa päiväkahville oman äitini luokse. Koskaan ei voi tietää onko äitiä enää vuoden päästä.

Äänestä
  • myöhäistä niitä huomionosoituksia on sitten antaa kun anoppi on haudassa

    Äänestä

  • höhhöh kirjoitti:

    myöhäistä niitä huomionosoituksia on sitten antaa kun anoppi on haudassa

    Ex-mieheni äiti ja lasteni mummo on kuollut kauan, kauan sitten. Eli hän oli jo kuollut siinä vaiheessa kun ex-mieheni kanssa tavattiin ja ruvettiin seurustelemaan. Eli siitä syystä tämä tapaamattomuus. Valokuvista olen hänet nähnyt ja haudalle vienyt kukkia ja kynttilöitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitianoppi kirjoitti:

että ilman anoppianne te ette tänäkään päivänä olisi lastenne äitejä !
Joten pieni huomionosoitus myös sinne anopin suuntaan. Ei kai se niin vaikeaa ole edes yhtenä päivänä vuodessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu