Nyökky-Jouni käskyttää taas

Keskustaa

Ei mennyt monta päivää kansanedustajana kun viestipoika "Nyökky-Jouni" Backman luulee olevavansa kaikkien keskustalaisten - ministerienkin - pomo.

Näin Bacman käskyttää:

SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Jouni Backman sanoo, että täyttä palkkaa nauttivien ministereiden täytyy tehdä töitä palkkansa eteen.

– Vastuullisuudesta on kaukana se, että nostetaan palkkaa ja ajetaan ministeriautoilla, mutta kieltäydytään työtehtävistä. Se on oikeudellisesti arveluttavaa, Backman sanoi lauantaina.
Backmanin mielestä keskustan "paniikinomaisiin" ulostuloihin on syynä keskustan sisäisesti sekasortoinen tilanne, mutta hän toivoi puolueen pystyvän katsomaan peiliin.

– Täyttä palkkaa nauttivien ministereiden täytyy tehdä töitä palkkansa eteen. Erityisesti EU-asioiden valmisteluvastuu on hallituksella, vaikka se olisikin toimitusministeriö. Eduskunta ei voi toimia valmistelijana, Backman sanoi.

12

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinn oN

      Kylläpä Demaria sapettaa kun ei saanut huijattua Kepua tekemään hallitusohjelmaa valmiiksi. Joutuu ihan itse ratkomaan portugali-ongelmansa.

      • riessnaaju

        Isoperseinen kepulainen vain pieraisi vaalituloksen paljastuttua rökäletappioksi. Alkoi kepulaisten ylivoimaisesti voittamat takinkäännön maailmanmestaruuskisat.


    • Höhlä >

      Eikai nyt oppositiosta tehdä hallitus ohjelmaa.

      • Uusavuttomat

        demarit vaatii. Aika ihmeellistä!? Osaavatko edes pyyhkiä itse?


    • Muistaako kukaan..

      mistä nimitys Nyökky-Jouni?

      • Eiks Mr. Nyökky:.!1+

        .

        ollut tarkasti ottaen se joku bryggare vai mikä senyt oli

        .


      • Molemmat nyökytteli
        Eiks Mr. Nyökky:.!1+ kirjoitti:

        .

        ollut tarkasti ottaen se joku bryggare vai mikä senyt oli

        .

        Nimitys tuli legendaarisesta vaalikeskustelusta jossa molemmat oli laitettu varmaankin jonkun aivoriihen tuloksena keskustelun kulisseiksi nyökyttelemään taustalla "viisaan näköisenä" kun demari puhuu - ikää kuin lisätäkseen puhujan painoarvoa.

        Vaikutelma oli kuitenkin niin huvittava, että kansa nauroi kippurassa aina kun kameramies (maksettu?) zoomasi nyökyttelijäkaksikkoon.


      • Molemmat nyökytteli kirjoitti:

        Nimitys tuli legendaarisesta vaalikeskustelusta jossa molemmat oli laitettu varmaankin jonkun aivoriihen tuloksena keskustelun kulisseiksi nyökyttelemään taustalla "viisaan näköisenä" kun demari puhuu - ikää kuin lisätäkseen puhujan painoarvoa.

        Vaikutelma oli kuitenkin niin huvittava, että kansa nauroi kippurassa aina kun kameramies (maksettu?) zoomasi nyökyttelijäkaksikkoon.

        Jep, tämä tapahtui vuoden 2006 presidentinvaalien alla. Yhteisessä suuressa vaalitentissä jokaisella ehdokkaalla oli tv-studiossa takanaan omat tukijoukot taputtajina ja joskus johdattelevien kysymysten tekijöinäkin.

        Tuosta joukosta jäivät parhaiten mieleen laajakuvissakin koko ajan näkyneet Jouni Backman ja Arto Bryggare, jotka ryhtyivät nyökyttelemään päitään aina, kun Halonen sai puheenvuoron. Nyökyttely jatkui tasaiseen tahtiin koko Halosen puheenvuoron ajan. Joskus kaverukset jatkoivat nyökyttelyä jopa toimittajan täydentävän kysymyksen aikana tai muuten sopimattomassa kohdassa, mistä katsojille tuli kuva, etteivät he lopulta edes kuunnelleet, mitä Halonen sanoi.


    • Oikeus ja kohtuus

      Tietenkin kepuministerien pitäisi hoitaa velvollisuuksiaan niin kauan kuin ministerin palkkaa nauttivat. Jouni Backman on täysin oikeassa, yleinen oikeustajunta sen sanoo. Kaikille muille, mutta ei näköjään kepulaisille, jotka eivät oikeudesta ja kohtuudesta nytkään näy piittaavan.

      • Puoluetoimistostakin

        .

        viedään pallit alta

        Mutta mustista autoista ei voisi luopua

        .


    • Jos ei tahti riitä

      toimitusministeriö on valmis eroamaan vaikka heti. Uusi eduskunta nimetköön virkamieshallituksen hoitamaan demarien haluamat ikävät asiat pois alta.

      Siitä vaan!

      • Tuo ajatus on tullut minullekin mieleen. Kekkonenhan nimitti usein hallituskriisien ajaksi virkamieshallituksen, joka koostui pääasiassa valtion virkamiehistä, liikemiehistä sekä työnantaja- ja ammattijärjestöjen toimihenkilöistä.

        Tässä tapauksessa itse perusongelma jäisi kuitenkin jäljelle eli Portugali-paketilla ei olisi eduskunnan tukea takanaan. Enemmistö paketin taakse on mahdollisuus saada vain eduskuntaryhmien keskinäisillä neuvotteluilla ja juuri niitä nyt käydään.

        Jos neuvotteluissa onnistutaan, Kiviniemen toimitusministeriö saattaa esityksen paketin puolesta vielä tehdäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe