Miksi toimiston pitää olla Stadissa?

Kepu aina vaalipuheissaan haluaa pitää koko maata asuttuna ja saikin katastrofiin päätyneen viimeisimmän hallituskauden aikana pakkosiirrettyä joitain laitoksia kauas.

Miksi kepu ei siirrä puoluetoimistoaan Pihtiputaalle tai Peräseinäjoelle?
959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kepulla on puoluetoimistoja 21 eri osoitteessa ympäri maata. Yksi kussakin piirissä paitsi Helsingissä, jossa sijaitsevassa toimistossa toimivat Helsingin piirin ohella ruotsinkielinen piiri ja valtakunnan yhteinen puoluejohto. Tuskin voidaan ajatella, että puolue, joka haluaa pitää asuttuna koko maan, jättäisi jonkin piirin ilman toimistoa.

Sen sijaan minunkin mielestäni kepun kannattaa kyllä ottaa harkittavaksi, pitääkö valtakunnallisen johdon toimia nimenomaan Helsingistä käsin eli kannattaisiko Helsingistä hankkia pienemmät tilat vain piirin omaan käyttöön ja sijoittaa puolueen valtakunnallinen johto halvempiin tiloihin muualle.

Mitä taas tulee Vanhasen kakkoshallituksen tekemille valtion laitosten hajasijoittamiselle muualle maahan, siinä se kyllä taisi hävitä määrällisesti aika laillakin Vanhasen ykköshallitukselle ja Lipposen molemmille hallituksille.

Äänestä
  • Noinko on? En olisi uskonut? Hajasijoituksen kannatuksen kannalta kepua ei siis koskaan saisi päästää hallitukseen? Miten kepu voi olla noin julma omalle kentälleen?

    Äänestä

  • riibaum kirjoitti:

    Noinko on? En olisi uskonut? Hajasijoituksen kannatuksen kannalta kepua ei siis koskaan saisi päästää hallitukseen? Miten kepu voi olla noin julma omalle kentälleen?

    Toivotaan, että hajasijoittamisen vauhti palautuu Siilinjärven pojan ja Kokkolan tytön myötä vähintään Lipposen II hallituksen tasolle. Persutkaan siinä työssä tuskin ovat ainakaan jarruna.

    Äänestä

Ehkä siksi kun Eduskunta on Hesassa!

Siirretään eduskunta rovaniemelle niin silloin voi kaikkien puolueiden pääkonttorit olla rovaniemellä.

Äänestä
  • Eduskuntaa ei kannata siirtää junttiloihin, koska enemmistö ihmisistä asuu etelässä. Samasta syystä siirrettävät laitokset junttiloihin eivät siirrä työntekijöitä junttiloihin, koska ihmiset eivät halua muuttaa junttiloihin. Suuri määrä aktiivista ja hiljaista tietoa häviää, kun laitos siirretään junttilaan. Kepulaisia on Etelässä onneksi vähän.

    Äänestä

  • riibaum kirjoitti:

    Eduskuntaa ei kannata siirtää junttiloihin, koska enemmistö ihmisistä asuu etelässä. Samasta syystä siirrettävät laitokset junttiloihin eivät siirrä työntekijöitä junttiloihin, koska ihmiset eivät halua muuttaa junttiloihin. Suuri määrä aktiivista ja hiljaista tietoa häviää, kun laitos siirretään junttilaan. Kepulaisia on Etelässä onneksi vähän.

    Kuinka paljon ihmiset sitten asioivat eduskunnassa? Arvelisin, että korkeintaan tuhat tai kaksi vuodessa ympäri maata. Hirveä vääryys ei siis tapahtuisi, vaikka eduskunta siirrettäisiinkin Helsingistä jonnekin muualle.

    Siirretyt valtionyksiköt ovat saaneet riittävästi hyvää ja innokasta työvoimaa uusillekin paikkakunnille. Kaikki työntekijät eivät tietenkään ole innokkaita siirtymään tai jäävät jopa lähtemättä, mutta se ei ole työn tehoa tai tasoa ainakaan haitannut. Uutta ja motivoitunutta työvoimaa tästä maasta löytyy aina.

    Äänestä

MTK:n ja sen poliittisen siiven Kepu:n konttorit sijaitsevat Helsingin ydinkeskustassa. Tukiasmaatalouden ydintuotantoalue on Helsingin ydinkeskusta. Siellä hankitaan suurmaanomistajille valtavat tukiaiset joilla paikataan rökäletappiollinen ja saastuttava puuhastelu.

Äänestä

Ei kepun puoluetoimiston tarvitse olla stadissa , se voisi mieluummin olla Tsadissa

Äänestä
  • Jep jep. Toi on hyvä ehdotus. Lisäksi voitaisiin harkita koko kepun vaihtamista menetettyyn Karjalaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


riibaum kirjoitti:

Kepu aina vaalipuheissaan haluaa pitää koko maata asuttuna ja saikin katastrofiin päätyneen viimeisimmän hallituskauden aikana pakkosiirrettyä joitain laitoksia kauas.

Miksi kepu ei siirrä puoluetoimistoaan Pihtiputaalle tai Peräseinäjoelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu