Suomi velkaantuu koko ajan
Kolumnit
30.4.2011 08:00, Päivitetty: 30.4.2011 08:15 Kommentoi
Nykyinen toimituspääministerimme Mari Kiviniemi toisteli ennen vaaleja, että Suomen talouskasvu hoitaa velkaongelman, eli nk. kestävyysvajeen. Eipä siihen ollut nykyisellä toimitusvaltiovarainministeri Jyrki Kataisellakaan rohkeutta sanoa suuremmin vastaan, vaikka olisi pitänyt.
Samaan aikaan kun Suomi on seissyt taloutensa kanssa tumput suorina, Yhdysvallat ja valtaosa EU-maista ovat jo käynnistäneet talouden säästökuurit ja leikkaukset.
Tässä on tulossa itku ja hammastenkiristys, kun vaalilupaukset muuttuvatkin jos nyt ei aivan vereksi, hieksi ja kyyneliksi, ainakin takinkääntelyksi vähän siellä sun täällä. Odottakaa vain kun Raimo Sailas palaa sairauslomalta.
Meille on annettu sellainen kuva, että Suomella menee hyvin. Mitä tähän sanoo pelottava luottoluokittaja Moody`s?
Suomi elää viennistä. Kahdessa maan kolmesta vientisektorista Suomella on kasvuongelmia. Koko 2000-luvun Suomi on elänyt Nokian ja elektroniikkateollisuuden menestyksen tekemällä talouskasvulla. Sitä ei ole enää luvassa, uskoo pahanilmanlintu Moody`s.
Metsäteollisuudenkin kasvu on hiipunut, sen merkitys Suomessa on vähentynyt. Jäljellä on oikeastaan vain konepajateollisuus, Metso, Kone, Konecranes jne.
Moody´s sanoo ikävästi, että Suomen tulevan hallituksen on luotava nopeasti puskuria pahan päivän varalle, jotta mahdollinen uusi kriisi ei johtaisi vaikeuksiin valtionvelan hoidossa. Näin siis ilonpilaaja Moody´s, jonka yksi ”delete”-napin painallus tipauttaa A.:n tai pari luottoluokituksesta ja sitten maksamme paljon suurempia korkoja lainoistamme.
Tarkoitan vain sitä, että täällä ei paljon kannattaisi uhota, että kaikenmaailman Välimeren Manjaanojen taloudenpito pitää panna kerta kaikkiaan kuriin ja niiden pitää ottaa Suomesta mallia. Jos uusi hallitus ei kohta synny ja jos se ei ala panna toimeksi ikäviä leikkauksia, ollaan Portugalin yms. tiellä.
On tullut käytyä näissä manjaanamaissa. Siellä tehdään töitä enemmän ja rivakammin kuin Suomessa. Jos lohduttaa, Belgiassa tehdään vielä vähemmän töitä kuin Suomessa, mutta eipä paljon muualla.
Uskon vapunjälkeiseen elämään. Loppukevennyksenä teen huomion: Kulttuuritoimitusministeri Stefan Wallinille kuuluu myös urheilu. Panin ilolla merkille, että kulttuuriväen kielenkäyttö on siirtynyt urheilutoimittajiinkin, onhan se nimittäin fiinimpää.
Kun peli meni huonosti, kysyi urheilutoimittaja: ”eli tavallaan, mistä se kiikastaa?”
Entäpä ”eli millä taktiikalla tavallaan lähdet tähän kisaan?”
Siis tavallaan niinku lähtökohtaisesti hirveen niinku tätä genree ja retoriikkaa.
ppp
SUOMI VELKAANTUU KOKO AJAN
LASKUN MAKSU
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648