annuiteetti ja laina-aika

JörgenLainapää

Selittäkää pässille, miten laskenta tapahtuu annuiteettikorkoja laskettaessa!

Jos otan lainan mainitulla koronlaskentatavalla ja maksuajaksi pankki antaa 25 vuotta. Jos onnistun maksamaan lainan kuitenkin 10 vuoden aikana, niin olisiko tullut halvemmaksi ottaa laina-ajaksi suoraan 10v?

Vitun annuiteetit, kun ei tavan jauhopää enää tajua niistä vittuakaan! Mihin hävisi tasakorkoiset lainat, minkä korot pystyi vielä päässä laskemaan??!?

2

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni Neuvo ?

      Koita käyttää pankkien lainalaskuria?
      Todennäköisesti ei tulisi halvemmaksi?

    • Vesseli Umpio

      On aivan samantekevää, millä lyhennystavalla lasket. Jos korkoprosentti on eri tavoilla sama, lainan hinta riippuu vain siitä, paljonko sinulla on rahaa lainassa ja kuinka kauan. Mitä nopeammin lyhennät, sen vähemmän menee rahaa korkoihin.

      Annuiteetissa alkuvaiheessa lyhentäminen on hitaampaa, kun maksuerästä suurempi osuus menee korkoihin. Tämän takia annuiteettilainan maksuerien kokonaissumma on suurempi kuin tasalyhennyslainalla. Syynä on se, että tasalyhenteisessä lainassa maksetaan alussa suurempia eriä ja pääoma pienenee nopeammin. Rahaa on siis alusta alkaen ja koko ajan lainassa vähemmän kuin saman pituisella annuiteettilyhennyksellä.

      Toisaalta lainan tarkoitushan on juuri se, ettei suurta rahasummaa tarvitse maksaa kerralla vaan se jakautuu pitemmälle ajalle. Eikä 20 vuoden kuluttua maksettava korkoeurokaan ole niin arvokas kuin tänään maksettava, joten pelkkien nimellissummien yhteenlaskeminen on harhauttavaa. Ylimääräisillä lyhennyksillä voit keikauttaa koko laskelman päälaelleen.

      Jos korossa ei ole eroa, suosittelen ottamaan mahdollisimman pitkän laina-ajan. Jos sinulle tulee ongelmia, selviät helpommin ilman neuvotteluja pankin kanssa, kun pakollinen kuukausierä on pieni. Ellei ongelmia tule, voit aina tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä ja saavuttaa sillä tavalla haluamasi aikataulun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      123
      2810
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      40
      1808
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      71
      1776
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      285
      1674
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      16
      1610
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1302
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1209
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1108
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1042
    Aihe