Aikomus tehdä terassin reunoille aita kivestä. Onko kokemuksia onnistuuko muurikivestä tehtynä. Tarviiko kivet muurat toisiinsa ohutlaastilla vai pysyisikö ilman ? Koskeutta aidalle tulisi n. 90 cm. Vaatiko betonianturan vai riittäisikö tiivistetyn murskeen päälle tehtynä ?
Terassin aita
5
615
Vastaukset
- Jotenkin näin
Suosittelen, että vaihdat massat routimissyvyyteen asti.
Ennen montun täyttöä suodatinkangas ja salaoja putkitus pohjalle.
Hiekka, karkea murske, hieno murske ja sitten anturan valu laatikkoon.
Aita tämän päälle - saumat laastilla. - sama_
Tarviiko salaojaputkea anturan molemmin puolin ? Tuleeko putki suodatinkankaan alle vai päälle ? Itse terassi on tarkoitus tehdä pihakivestä. Ajatus on, että kaatoa on hieman ulospäin ja aidan alaosassa terassikivetyksen tasalla muutamassa kohtaa aukko, josta kaatosateella vedet pääsee pois.
- sama_
Lisäystä vielä. Siis aida kivi onkin vallikivi. Ei silti liene eroa asennuksessa.
- maanpaine
Routimissyvyys voi olla lähes kaksi metriä ! Elikkä älkääs nyt höperöitä sentään päästelkö näppiksistänne.
Muurintekijän kannattaa pyytää rakennusalan ammattilainen arvioimaan rakennuspaikan olosuhteita ja antamaan ohjeet sen jälkeen.
Nämä viherpiiperöt antavat täällä lähinnä harjaanjohtavia ohjeistuksia, kun ovat jotain jostain kuulleet. - Vasara ja nauloja
Osaan korjata puuterassit ja tehdä valokatteen. Jos asut Vantaallä tai lähellä voin tehdä kustannusarvion ja vaikkkapa hieman neuvoakkin. Risto 0400445129
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053163GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!331011- 67878
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 45847
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831