Osaako TAn ns. "säätömötikkä" katkaista lämmön kesäksi automaattisesti vai tarvitseeko jotain tehdä?
Ainakin siinä on antura talon päädyssä, joten jotain tietoa ulkolämpötilasta siihen tulee. Entä kuinka piharakennuksen kierto?
Käännänkö vain patterin säätimen kiinni, loppuuko veden kierto sillä?
Ainakin siinä on antura talon päädyssä, joten jotain tietoa ulkolämpötilasta siihen tulee. Entä kuinka piharakennuksen kierto?
Käännänkö vain patterin säätimen kiinni, loppuuko veden kierto sillä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarkoitat varmaan automaattista suntinkääntäjää tuolla ta säätömötikällä. Eli jos siinä on säädöt kohillaan niin eiköhän se säädä suntin kiinni kesäksi. Vanhemmissa tan säätösysteemeissä oli kolmivärinen ledi keskusyksikössä, eli oranssi tarkoitti että menoveden lämpötila kohillaan, punainen tarkoittaa että säätää isommalle ja vihreä että säätää pienemmälle. Jos se ei saavuta haluttua lämpöä niin joko punainen tai vihreä jää palamaan eli kesällä pitäisi lämpimänä päivänä palaa vihreä. Jos punainen palaa kokoajan niin kattila termostaatti ei ole tarpeeksi kovalla.
Piharakennuksen kierto? Onko sulla jossain piharakennuksessa patteri johon tule putket talolta. Se liittynee varmaan siihen samaan kiertoon mitä tuo ta mötikkä ohjaa. Eli pitäisi katkaista automaattisesti. Veden kierto loppuu kyllä kääntämällä patteri kiinni.
Mutta vielä tuosta piharakennuksesta. Öljy ja sähkö on nykyään suht samanhintaisia. Joten kannattaako piharakennusta lämmittää tuolla patterilla ollenkaan. Siirto putkisto hukkaa lämpöjä maahan. Kannattaa ensi talveksi pyytää lvi-asentaja poistamaan lämpöjohto käytöstä ja purkaa patteri pois. Laittaa tarvittaessa sähköpatterin.
Onko piharakennus edes pakko olla koko ajan lämmin. Nythän se on pakko olla ettei patteri jäädy ja halkea. Onko piharakennuksessa vesijohtoa. Jos on vesijohto, voi kaivinkonemies käydä kaivamassa putken tulo kohtaan maan sisään kaivon routarajan alapuolelle asti. Vesijohto tuodaan kaivoon johon sulku ja tyhjennysventtiilit jatkovarsilla maan pinnalle asti. Kaivo eristetään tyroksilla.
Jos kuuma vesi menee piharakennukseen ja kiertää takaisin taloon niin se hukkaa valtavasti öljyä. Lämmin vesi johto kannattaa poistaa käytöstä ja asentaa tarvittaessa sähkötoiminen lämminvesivaraaja.
Harvinaisen hyvä ohje tällä palstalla. Ja selkeä.