verenpaine lääkitys

utelias vaan

Kertokaa te,jotka käytätte verenpainelääkitystä,millaisia verenpaine lukemanne olivat kun todettiin,että pitää aloittaa lääkitys. toisinsanoen millaisilla lukemilla lääkitys yleensä aloitetaan.

5

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinzalcomb

      Minulla oli 220/150. Ihan vahingossa huomattiin, menin lääkäriin täysin toisen asian takia. Ei ollut ollut minkäänlaisia oireita. Lääkitys aloitettiin tietysti välittömästi. Oli onnea sikälikin että ensimmäinen lääke jota kokeiltiin sopi loistavasti.

    • kyllllss

      150/101.... 145/90... mulla jo noi paineet itella tuntu, ehka oon herkempi, olen nuori. Ei tommosia paineita joka pv jaksa.. ainakaan mie! Nyt laskenu 130/90.

    • 2+14

      Isällä oli paineet pitkän aikaa (ehkä vuoden verran) satunnaisissa kotimittauksissa 160-170 / 100-110 ennen kuin käskin lääkäriin. Siellä seurattiin vielä viikon-kahden verran päivittäismittauksilla tilannetta ja aloitettiin lääkitys (54v.). Tällä hetkellä painetaso kuulemma n. 120-130/75-85.

      Tottakai lääkityksen aloitukseen vaikuttaa monet asiat kuten ikä, sukurasitus ja perussairaudet, mutta yleisesti ottaen jos yläpaine on yli 160 niin lääkitys PITÄÄ aloittaa ja jos yläpaine on 200 niin lääkitys pitää aloittaa HETI. Alapaineissa vastaavat rajat lienevät 110 ja 120.

    • n45

      Minulla oli 220/160 eikä se tuntunut miltään, ei ollut päänsärkyä eikä huimausta. Lääkitys aloitettiin vasta kun jouduin sairaalahoitoon sydämen vajaatoiminnan takia. Kävin kyllä terveyskeskuslääkärillä, mutta ei hän mitannut verenpainetta.

    • paljon mittaava

      Lääkityksen aloitus riippuu paljonkin ihan sun kokonaisterveydestäkin. Siis onko kyseessä ns. perusterve henkilö, jolla vain huomataan koholla olevat paineet vai onko henkilöllä jotain muita riskisairauksia (kroonisia) taustalla.

      Ns. ennaltaehkäisevässä merkityksessä verenpainelääkitys saatetaan aloittaa vaikkapa jo jossain 150/80 lukemissa. Itselläni aloitettiin ns. munuaistensuojalääkityksenä vuonna 1993, kun paineet oli useammalla kerralla luokkaa 140-160/70-80.

      Normaalisti tuossa mun tilanteessa varmaan käytäisiin läpi niitä suola- ym. juttuja ensin eli yritettäisiin lääkkeettä saada tilannetta paremmaksi. Ja seurattaisiin kuitenkin vaikutuksia, jottei pääsisi tuollaisia huippuarvoja kehittymään.

      Suosittelisin muuten ihan omatoimista paineiden seurantaa, koska vastaanottokäynnillä saattaa monelle tulla todella paljon normaalista korkeammat arvot eli on ns. "valkotakkisyndrooma". Eli jos vastaanotolla tulee korkeaty arvot, kannattaisi seurata vaikka kotona tai sitten terveysaseman omamittauspisteessä muutaman kerran tuloksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      74
      8517
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2825
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2058
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2001
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      20
      1959
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1871
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1720
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      46
      1525
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1487
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1256
    Aihe