Todentuntuinen identiteettivarkaus

TätiHöppänä

Kuka kirjoittaisi insipiroivan tarinan todentuntuisesta identiteettivarkausrikoksesta! Mun tarttis sellainen keksiä. On paljon faktaa mitä siihen rikokseen pitäisi saada ympättyä, mutta sitä en tässä kerro.

Minkälaisen identiteettivarkausrikoksen sinä keksisit?

8

194

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kupzika

      Sen, mikä on mun tokassa kässärissä (ekaakaan ei ole vielä julkaistu).

      Tosin en ole vielä päättänyt, onko siitä identiteettivarkaudesta seurauksia. Se kun ei ole siinä olennaista ollenkaan, sivujuonne, voi jäädä kässärin ulkopuolelle.

    • Täti.Höppänä

      haluat siis että keksimme kirjasi juonen sinun puolestasi? ei kiitos!

      • Kupzika

        En todellakaan tarvitse siihen ketään ulkopuolisia keksimään, kun ideoita on itsellä ihan liikaa.

        Tuo toisen ihmisen identiteetin ottaminen on vain yhden henkilön olosuhteiden pakosta tekemä juttu, jotta hän saisi olla turvassa. Ja kun siihen tuli tilaisuus. Mutta ei teksti rakennu sen ympärille, se on vain yksi sivujuonne. Siksi sanoin, että jätän avoimeksi sen, onko siitä seurauksia, se ei ole kokonaisuuden kannalta ollenkaan olennaista. Olennaista ko. henkilön kannalta on se, että hän kykenee ottamaan ensi askeleet ottaakseen takaisin oman identiteettinsä.

        Ylipäätään rakastan avoimia loppuja, niin se meni ekassakin kässärissä. Ei liian avoimia, mutta jotta lukijalle jää jotain mielikuvituksen varaan, hän saa mielessään pohtia vaihtoehtoja.


    • Varasta Minut

      "Minkälaisen identiteettivarkausrikoksen sinä keksisit?"

      Identiteettivaras varastaa Suomi24-tunnuksen, jonka tuloksena identiteetin omistaja ajautuu vaikeuksiin ja tekee lopulta itsemurhan. Tästä seurauksena identiteetin omistajan yritys kaatuu, joka vaikuttaa lumivyörynomaisesti muihin yrityksiin ja lopulta koko Suomen talouteen. Suomi ajautuu lamaan ja tilanne eskaloituu lisää ja lopulta lama on maailmanlaajuinen. Tarina päättyy identiteettivarkaan repliikkiin: "Hups."

    • Tätihöppänä

      Ei, ei, ei. Nyt on oikein kunnolla ymmärretty väärin. On täälläkin porukkaa kun emme osaa kirjoittaa niin että toiset tai itse ymmärtäisimme kirjoituksistamme yhtään mitään.

      Ei kirjan juoneen nyt vaikuta ollenkaan. Se on jo olemassa. En vain osannut keksiä miten käytännössä laaja identiteettivarkaus tapahtuu. Onko se nyt sitten vaan niin yksinkertaista, joku alkaa käyttää toisen nimeä ja häärätä sen varjolla yhtä sun toista?

      Jos on jonkun työnantajan palveluksessa, niin tämähän pääsee helpolla toisen tietoihin käsiksi ja senkus alkaa hänkin vain häärätä niin kuin olisi tuo jolta identiteetti on varastettu. Työnantajallahan on kaikki hänen tietokonekoodinsa ja henkilötietonsa.

      Mutta kun tähän pitäisi liittää jokin vakavampi juttu. Vähän takkuilee fantasia. Ehkä sitä tarttis ruveta ajattelemaan jotenkin paremmin. Ei pää vain funkkaa.

    • Helpoimpia vaihtoehtoja löytää realismia on tutkia ihan oikeita tapauksia. Googlettaa (mielellään englanniksi) aiheeseen liittyen ja ottaa uutisten perusteella selvää miten asia voisi tapahtua. Ja tämähän tietty pätee muuhunkin kuin identiteettivarkauksiin.

      Monet kirjailijat myös tukeutuvat ammattilaisten apuun. Jos yrittää kirjoittaa poliiseista, pyytää sähköpostitse poliisia kertomaan miten homma toimii, jos historiasta, ottaa yhteyttä yliopistoon. Vaikkei kirjailijan ehkä tarvitsekaan olla lukenut, lukeneet kaverit ovat aina tarinankertojan aarreaitta.

    • Rampoo

      Ja mistähän vielä mitään julkaisematon kirjoittaja tämmöisiä lähteitä (siis entuudestaan itselle tuntemattomia henkilöitä) löytäisi? Niin että he myös vastaisivat vaikkapa sähköpostiviestiin, jonka heille lähettää.

    • Uskoisin, että ellei ihan luentoa pyydä, vaan lyhyesti yksityiskohtia, monet voivat hyvinkin ystävällisyyttään vastata. Uskoisin vastausprosentin olevan korkeampi julkisissa viroissa, kuten esimerkiksi poliisissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      189
      2910
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      164
      1705
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1453
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      107
      996
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      127
      926
    6. 65
      873
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      374
      780
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      664
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      43
      658
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      643
    Aihe