Kuka kirjoittaisi insipiroivan tarinan todentuntuisesta identiteettivarkausrikoksesta! Mun tarttis sellainen keksiä. On paljon faktaa mitä siihen rikokseen pitäisi saada ympättyä, mutta sitä en tässä kerro.
Minkälaisen identiteettivarkausrikoksen sinä keksisit?
Todentuntuinen identiteettivarkaus
8
140
Vastaukset
- Kupzika
Sen, mikä on mun tokassa kässärissä (ekaakaan ei ole vielä julkaistu).
Tosin en ole vielä päättänyt, onko siitä identiteettivarkaudesta seurauksia. Se kun ei ole siinä olennaista ollenkaan, sivujuonne, voi jäädä kässärin ulkopuolelle. - Täti.Höppänä
haluat siis että keksimme kirjasi juonen sinun puolestasi? ei kiitos!
- Kupzika
En todellakaan tarvitse siihen ketään ulkopuolisia keksimään, kun ideoita on itsellä ihan liikaa.
Tuo toisen ihmisen identiteetin ottaminen on vain yhden henkilön olosuhteiden pakosta tekemä juttu, jotta hän saisi olla turvassa. Ja kun siihen tuli tilaisuus. Mutta ei teksti rakennu sen ympärille, se on vain yksi sivujuonne. Siksi sanoin, että jätän avoimeksi sen, onko siitä seurauksia, se ei ole kokonaisuuden kannalta ollenkaan olennaista. Olennaista ko. henkilön kannalta on se, että hän kykenee ottamaan ensi askeleet ottaakseen takaisin oman identiteettinsä.
Ylipäätään rakastan avoimia loppuja, niin se meni ekassakin kässärissä. Ei liian avoimia, mutta jotta lukijalle jää jotain mielikuvituksen varaan, hän saa mielessään pohtia vaihtoehtoja.
- Varasta Minut
"Minkälaisen identiteettivarkausrikoksen sinä keksisit?"
Identiteettivaras varastaa Suomi24-tunnuksen, jonka tuloksena identiteetin omistaja ajautuu vaikeuksiin ja tekee lopulta itsemurhan. Tästä seurauksena identiteetin omistajan yritys kaatuu, joka vaikuttaa lumivyörynomaisesti muihin yrityksiin ja lopulta koko Suomen talouteen. Suomi ajautuu lamaan ja tilanne eskaloituu lisää ja lopulta lama on maailmanlaajuinen. Tarina päättyy identiteettivarkaan repliikkiin: "Hups." - Tätihöppänä
Ei, ei, ei. Nyt on oikein kunnolla ymmärretty väärin. On täälläkin porukkaa kun emme osaa kirjoittaa niin että toiset tai itse ymmärtäisimme kirjoituksistamme yhtään mitään.
Ei kirjan juoneen nyt vaikuta ollenkaan. Se on jo olemassa. En vain osannut keksiä miten käytännössä laaja identiteettivarkaus tapahtuu. Onko se nyt sitten vaan niin yksinkertaista, joku alkaa käyttää toisen nimeä ja häärätä sen varjolla yhtä sun toista?
Jos on jonkun työnantajan palveluksessa, niin tämähän pääsee helpolla toisen tietoihin käsiksi ja senkus alkaa hänkin vain häärätä niin kuin olisi tuo jolta identiteetti on varastettu. Työnantajallahan on kaikki hänen tietokonekoodinsa ja henkilötietonsa.
Mutta kun tähän pitäisi liittää jokin vakavampi juttu. Vähän takkuilee fantasia. Ehkä sitä tarttis ruveta ajattelemaan jotenkin paremmin. Ei pää vain funkkaa. Helpoimpia vaihtoehtoja löytää realismia on tutkia ihan oikeita tapauksia. Googlettaa (mielellään englanniksi) aiheeseen liittyen ja ottaa uutisten perusteella selvää miten asia voisi tapahtua. Ja tämähän tietty pätee muuhunkin kuin identiteettivarkauksiin.
Monet kirjailijat myös tukeutuvat ammattilaisten apuun. Jos yrittää kirjoittaa poliiseista, pyytää sähköpostitse poliisia kertomaan miten homma toimii, jos historiasta, ottaa yhteyttä yliopistoon. Vaikkei kirjailijan ehkä tarvitsekaan olla lukenut, lukeneet kaverit ovat aina tarinankertojan aarreaitta.- Rampoo
Ja mistähän vielä mitään julkaisematon kirjoittaja tämmöisiä lähteitä (siis entuudestaan itselle tuntemattomia henkilöitä) löytäisi? Niin että he myös vastaisivat vaikkapa sähköpostiviestiin, jonka heille lähettää.
Uskoisin, että ellei ihan luentoa pyydä, vaan lyhyesti yksityiskohtia, monet voivat hyvinkin ystävällisyyttään vastata. Uskoisin vastausprosentin olevan korkeampi julkisissa viroissa, kuten esimerkiksi poliisissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769