Erosin ev. lut. kirkosta

jokutar

Moi! Pitkällisen harkinnan jälkeen erosin evankelisluterilaisesta kirkosta uskonnollisesta suvustani huolimatta. Syystä etten koe saavani henkisesti mitään tuosta kirkosta. Haluaisin löytää sellaisen seurakunnan, joka nojautuisi mahdollisimman paljon Raamatun sanaan ilman mitään hirveetä aivopesua tai taloudellista hyödyntämistä. Mutta pelottaa mennä mihinkään. Olen hakenut netistä tietoa ja se on erittäin ristiriitaista. En yksinkertaisesti enää tiedä mihin luottaa. Kaipaisin kommentteja asiasta.

32

849

    Vastaukset 32

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Break_

      "Haluaisin löytää sellaisen seurakunnan, joka nojautuisi mahdollisimman paljon Raamatun sanaan ilman mitään hirveetä aivopesua tai taloudellista hyödyntämistä."

      Nyt laitoit sellaisen speksin seurakunnallesi, että saattaa kestää jonkin aikaa sen oikean löytyminen. Jokainen luo oman uskonsa, joten tottakai uskon asiat ovat aina ristiriitaisia. Uskon asioissa sinun täytyy vain itse päättää mihin luotat ja pysyä sitten siinä.

      Omasta mielestäni missään uskonnossa ei ole mitään järkeä jos niistä perimmäisiä totuuksia lähtee hakemaan. Keksittyjä tarinoita joka ikinen. Tuntuu erittäin luontevalta pitää tarinoita vain tarinoina ja hakea vastauksia ympäröivän maailman ihmeellisyyksin täältä reaalimaan todellisista asioista.

      Jokainen taaplatkoon tyylillään. Parempi kuitenkin tottua aivopesuun ja ristiriitaisuuksiin, jos uskonnoissa haluaa pysyä. Valitsen vain sen oman "ainoan ja oikean" totuuden ja ummistat silmäsi muilta. Näin ne muutkin uskovat tuntuvat tekevän.

      • Break_

        "Valitset vain sen oman "ainoan ja oikean" totuuden ja ummistat silmäsi muilta. Näin ne muutkin uskovat tuntuvat tekevän."

        Pakko oli korjata tuo loppuosan painovirhe ("valitsen"). Siis sinun pitää valita uskosi. Minä en ole valinnut ateismiani.

        Minään ehdottomana totuutena en ateismia pidä, mutta järjellä ajatellen en voi muuhunkaan lopputulokseen päätyä. Joutusin joko valehtelemaan tai sitten jonkun täytyy pystyä perustelemaan paremmin jokin toinen kanta.


      • ...

        "Haluaisin löytää sellaisen seurakunnan, joka nojautuisi mahdollisimman paljon Raamatun sanaan ilman mitään hirveetä aivopesua tai taloudellista hyödyntämistä"

        mahdoton yhtälö tälläistä seurakuntaa ei ole olemassa.

        Joko seurakunta on tiukka ja kerää kauheasti fyffeä tai se on suvaitsevainen ja vallan himoinen


      • Olen löytänyt

        Sinun tulee lukea vain Raamattua ja pyytää Jumalaa johtamaan sinua eteenpäin.
        Koska haluat, että Raamattu on oppaasi, miksi etsitkään mistään muualta tietoa. Joka rukoillen tutkii Jumalan sanaa, tulee löytämään totuuden. Uskon, että löydät tiesi sinulle "oikeaan" seurakuntaan, kun aika on tullut.


      • Uskonnon uhri

        Nyt haet jotain, mutta älä missään tapauksessa ala etsiä elämääsi mitään sisältöä ns, vapaista suunnista: Kuten Helluntailaisuus, Vapaakirkollisuus, Jehovalaisuus ym. Nämä liikkeet juuri etsivät uusia jäseniä itselleen käyttäen hyväksi ihmisen etsimistä ja hädänalaista tilaa. Taustalla voi olla kaunista musiikkia, mutta totuus onkin sitten aivan toisenlainen.
        T. Uskonnon uhri.


    • 19 plus 7

      Minäkin olen eronnut ev.lut kirkosta muutama vuosi sitten. Nyt mietiskelen, liitynkö takaisin, vai jatkanko "yksi sydän ja yksi sielu" -linjalla eli ns.kotiseurakuntamallia. Ts . rukoilemme yhdessä eri uskovien kodeissa eri seurakuntaan kuuluvien tai "villien" uskovien kanssa ja nautimme välillä yhdessä ehtoollistakin.
      Tutki sinäkin yksin avoimin sydämin Sanaa, rukoile ja pyydä Pyhän Hengen johdatusta, kuinka jatkaa uskonelämääsi. Jumala lupaa johdattaa rukoilijoita. Netissä on todella monenlaista infoa, hyvin paljon eksytystäkin.

      Klikkaapa www.suomistory.com -sivustolle.
      Siunausta sinulle.

    • löydät sen ....

      Neuvon sinua käy rukoillen esim. vapaissa suunnissa. Kyllä Pyhä Henki antaa ymmärtää missä hengellinen kotisi sitten on. En halua mainostaa seurakuntia vaikka itselläni on hyvä seurtakunta.

    • jokutar

      Luulen kyllä jo löytäneeni itselleni sopivan osoitteen. Paras ystäväni erosi taannoin kirkosta ja läpikävi nämä samat asiat. Hän suositteli minulle Luther-säätiötä, joka on ikäänkuin vanhoillisempi siipi ev.lut. kirkosta. Eräs eläkkeellä oleva kirkkoherrakin suositteli tätä. Ei ole mitään huuhaata ja toiminta perustuu Raamattuun. Nettisivuiltaankin löytyy saarnoja kuunneltavaksi. Ei ole omia kirkkojakaan, vaan vuokratiloissa toimivat, joten millään ulkoisella tuo srk ei pröystäile. Tähän ajattelin ajan kanssa tutustua, mutten vielä tiedä koska. Kuuntelen nyt kuitenkin netistä juttuja eka. Kirjoitin jo lähimmälle pastorille ja hän vastasi tosi ripeästi ja asiallisesti.

      • 1+1=3,5

        "Ei ole mitään huuhaata ja toiminta perustuu Raamattuun. "

        =D


      • rapparit keinottelee
        1+1=3,5 kirjoitti:

        "Ei ole mitään huuhaata ja toiminta perustuu Raamattuun. "

        =D

        Keväällä puihi ja penaisiin tulee lehti ja luonnossa tapahtuu muutakin kaunista.
        On teorioita teorian perään...Minä uskon Jeesuksee ja Jumalaan, mitäkööt minua kuinka hölmönä hyvänsä.


      • Rapparit on vain rik
        rapparit keinottelee kirjoitti:

        Keväällä puihi ja penaisiin tulee lehti ja luonnossa tapahtuu muutakin kaunista.
        On teorioita teorian perään...Minä uskon Jeesuksee ja Jumalaan, mitäkööt minua kuinka hölmönä hyvänsä.

        Sorry tulipahan typoja.


    • :::::::::::::
    • 5 plus 5

      Minun herkkä psyykeni masentuisi täydellisesti, jos joutuisin kovin ahtaasti ajattelevien ja opettavien porukkaan, siksi vältän niitä.

      En ymmärrä mies- ja naispappeuskiistoja, sillä en kannata luterilaista enkä helluntailaista pappeuskäsitystä.Uskon, että jokainen uskova on tarkoitettu kuninkaalliseksi papiksi, pyhään heimoon kuuluvaksi.

      Kun etsii omaa seurakuntaa tai kristillistä yhteisöään, kannattaa tutustua myös liikkeen aiempaan (poliittiseenkin) historiaan ja sekä paikkakunnan muuhun historiaan.

      Sellainen on minusta oikea seurakunta, jossa kokee tulevansa rakastetuksi ja oikeasti kohdatuksi yksilönä, ja saa myös olla omine kotitaustoineen juuri se ainutlaatuinen oma persoona, joksi Taivaan Isä on sinut luonut.

      Ainoa oikea auktoriteetti seurakunnassa on Jumalan Pyhä Sana, sillä enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä. Sanan tulkinta seurakunnissa on vain monesti hyvin vajavaista ja valitettavasti joskus manipuloivaakin. Sanan "kotitekoisella" tulkinnalla yritetään alistaa ja hallita ihmisiä.

      Kukaan uskova ei saa kuitenkaan herrana toista hallita, sillä Sanahan kehottaa meitä kaikkia uskovia olemaan alamaisia toisillemme ja kilpailemaan keskenämme toistemme kunnioittamisessa. Pyhä Henki käyttää jokaista puhdassydämistä uskovaa, ei vain yhtä tai kahta ihmistä.

      Kristuksen ruumiin rakaentamiseen tarvitaan kaikkia ruumiin jäseniä. Jokaisella on annettavaa, jokaisella on lahjoja, jokaisen kautta Jumala puhuu.

      Elämme profeetallista aikaa.

    • "Haluaisin löytää sellaisen seurakunnan, joka nojautuisi mahdollisimman paljon Raamatun sanaan ilman mitään hirveetä aivopesua tai taloudellista hyödyntämistä."

      Järki käteen!

      Sellaista uskontoa ei olekaan, joka ei ilman rahaa, valtaa tai seksiä pyörisi. Ja ne jotka parhaiten mainostavat sitä seuraavansa. Näyttävät olevan pahimpia vihanlietsojia mm: Westboron Baptistikirkko.
      Ihmisien on näemmä vaikea tajuta että uskomalla kaikenmaailman uskonnollista humpuukia, ihminen hyväksyy itsensä uskonnollisen aivopesun ja hyväksikäytön alaiseksi.
      Ja ketä voit syyttää kun jotain tapahtuu?

      Ollaksesi hyvä ihminen et tarvitse mitään seurakuntia, kirkkoja tai lahkoja, että voit tällä planeetalla elää.

    • pakananpakara

      Parasta olis löytää se seurakunta ennen kuin joudut helvettiin!

      • oksettaa taas

        Painukaa Davidin oksalle räiskii!


      • 56454545

        helvetti on pappien paskaa, propagandaa!

        Puonet meidän klaanista löytyy Vatikaanista!


      • HEIL oikea arjalaine
        56454545 kirjoitti:

        helvetti on pappien paskaa, propagandaa!

        Puonet meidän klaanista löytyy Vatikaanista!

        Puolet siis, ettei tartte alkaa v ittuilee heti aamusta.


    • siunausta matkalle

      Ala käymään rukoillen vapaissa suunnissa. Maallistuminen rynnää kaikkialla kristikunnassa, mutta kyllä näissä vapasisa suunnissa vielä Raamattua luetaan ja uskotaan. No rahaa tässä ajallisessa elämässä tarvitaan. Seurakuntien työntekijöiden on elettävä, makasettava kiinteitöstöjen kulut ym. katumaskut.

      • Uskonnon uhri

        Vapaat suunnat ovat vihonviimeisiä ja niissä taustalla ihminen sotkeutuu ja sekoaa lopullisisesti.
        Parhaimpana esimerkkinä on tämä kotoinen Helluntailaisuus


    • Harkitsen eroa

      Ystäväni erosi kirkosta kolmenkymmenen vuoden harkinnan jälkeen ja liittyi ordotoksiseen seurakuntaan, koska koki sen puhuttelevan enempi monella tavalla. Siellä tietää, mitä mieltä kirkko on mistäkin yhteiskunnallisesta asiasta. Luterilainen kirkko on liian suuri organisaationa ja muutenkin hyvin heterogeeninen. Jopa piispat ovat asioista eri mieltä saati sitten papit ja muut seurakunnan työntekijät. Seurakunnat ovat hyvin ristiriitaisia monella tapaa. Ristiriitoja aiheuttaa naispappeus, mielipiteet yhteiskunnallisiin kysymyksiin kuten homoparien vihkimys ym. Työntekijöitten kesken on huonoa työilmapiiriä, joka heijastuu koko kirkon ilmapiiriin.

    • 6+6

      Jos haluat etsiä tietoa elämän totuuksista, suosittelen sinua lukemaan ensin Isaac Newtonin Principian, jonka jälkeen voit siirtyä Albert Einstein suhteellisuusteoriaa käsitteleviin opuksiin. Jos et ymmärrä jotain, lue vain Raamattua, siinä asiat on selitetty niin, että lapset ymmästävät ja heidät voidaan aivopestä. En suosittele liittymään mihinkään kirkkokuntaan, ne kaikki tulkitsevät Raamattua tavalla, jolla voivat itse kerätä mahdollisimman suuret rahat.

    • 30

      Hei Jokutar,

      minut kasvatettiin ev.lut kirkkoon, vaikkakin erosin heti kun kun oli ikää. Itse annan lapseni itse valita uskontonsa tai siihen kuulumattomuutensa. Minä itse en saanut valita.. eli meitä on muitakin.
      Ja jos epäilet, niin tee kun tuntuu.. Muista kuitenkin normaalit rajat tms.

    • mieti silti

      Me lestadiolaisiin, ne on jakautunut 28 eri lahkoon. Niistä jossain on hengellinen kotisi. Sen esikoislestadiolais-liike ei peri jäsenmaksuakaan vaan se on vapaaehtoinen. Sillä on "äit"iseurakunta ruotsinlapissa (pomot).

    • Uskonnot on saatanasta.

    • Sikalassa on sikoja

      Ihminen on vahva, potkase äijääs perseelle ja heitä ulos ta ilähe itte, ei tommosen paskapään kans voi elää, katotaan vaan 3 v. se on pänks.

    • rahat kannukan kaivo

      Onnea. itsekin erosin, kun aloin laskemaan, että lahjoitan hyvän auton verran rahaa tuonne.eniten sapetti että kaikkien yrityksien pitää maksaa almuja. rahaa kuin roskaa, eikä oikeaste tee muutakuin loppaa Puoluetta

    • tosi surullista kats

      vain suomesta voi löytyä tämmösiä mielipiteitä. Sitten mennään katsomaan toisiin maihin kirkkoja kun ensin revitään oma kirkko.Voiko kansakuntamennä näin alas.

      Takuulla viidenkymmenen vuoden päästä jos teistä joku vielä on hengissä köpitää kirkkoon ja viimeistään kuolinvuoteella pyytelee armoa ja päästä jeesuksen luokse.

      • Ei taida olla paljon enää kirkkoja viidenkymmenen vuoden päästä jäljellä tätä menoa. Onneksi ;o)


    • L-säätiö

      Suosittelen menemään mukaan Suomen Luther-säätiön toimintaan. Kts. sen internet-sivut!

      www.luthersaatio.com

      Toiminta on raitista, raamatullista ja tervehenkistä. Se ei raskauta millään muotoa! Voit olla siitä täysin varma.

    • Säätiö

      Mene mukaan tervehenkiseen, raittiiseen ja raamatulliseen Suomen Luther-säätiöön.

      Siellä on helppoa käydä.


      www.luthersaatio.fi

      • Sama kirjoittaja

        Muista kuitenkin, että jokainen ihminen on perisyntinen ja vajavainen. Uskovat eivät aina ole helppoja.

        L-säätiö on kyllä muuten loistava paikka. Siellä on hyvä olla mukana.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2533
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      88
      1662
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1043
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      783
    5. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      759
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      750
    7. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      722
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      697
    9. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      652
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      638
    11. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    12. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      49
      580
    13. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      142
      579
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      579
    15. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      528
    18. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      526
    19. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      520
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    Aihe