CLS 350 ja kusinen tilanne moottorin kanssa.

Messe

Eli jonku verran vanhempien autojen kanssa värkänneenä ja "tee se itse" asenteen omaavana päätin suorittaa moottorin pois ottamisen vaativan pienehkön konerempan. Ja ajattelin että vaikka kyseessä nyt uuden sukupolven moottori onkin niin on se silti moottori ja korjattavissa itse. Mutta nyt tuli ongelma.

Eli otin autosta koneen pois ja otin kuvat nokkien ajotuksista sun muista että kokoaminen ei tuottaisi ongelmia. Kone jokseenki osiin ja takaisin läjään tarkasti.

Kokoamis vaiheessa eteen tuli 2 asiaa mitkä epäilytti.
1. Nokka pyörien sensorit, en löytänyt niistä mitään eirtyistä numeroa mikä ois paljastanu että mille nokka-akselille mikäkin kuuluu, muistaakseni oli numerot 2,2,4 ja 7. Joten laitoin ne sattuman varaisessa järjestyksessä. Onko tässä kohtaa voinut joku mennä pieleen?
2. Kun sain venakopat päälle, pyöritin konetta kampiakselista nähdäkseni että oli pyörintä mitenkään normaalia. Kuulin ikävän naksahduksen vasemman puolen nokka-akselien kohdalta (moottorin edestä katsottuna) suoraan öljykorkin alapuolelta joka kierrolla. Kyseessä ei ollut venttiilien ääni. Oikealta puolen ääntä ei kuulunut, mikä oli outoa. Ajattelin kuitenki että todennäköisesti ääni oli pakopuolen nokka-pyörän toisesta rattaasta jonka tehtävä on tiukentamalla vähentää ääniä rattaista. Ja koska systeemiä ilmeisesti ohjaa öljynpaine, olisi ääni tällöin todennäköisesti siitä koska kone oli kuiva.

Itse ongelma. Nyt kun kone sun muut asiat on laitettu takaisin ilmeni ongelma. Kone ei käy tasaisesti. Ensimmäisenä voisi luulla ongelman olevan ajoituksessa niinku esim tutun tietokone sanoo, että kampiakselin ja nokka-akseleiden korrelaatio ei ole niinkuin pitäisi. Mutta voisiko kyseinen virhekoodi tulla myös jos nokkien sensorit eivät ole oikeissa paikoissa. Sillä vika voi tietenki olla ajoituksessa, mutta koneen 2 oikeanpuolen taaimmaista (edestä katsottuna) pyttyä ei käy kunnolla ja tulpat olivat nokeentuneet todella pahasti. Mittarilla katsottuna oli tulppien sytytys tahti näissä pytyissä eri tahtinen ja nopeampi kuin muissa. Ja tämä taas viittaisi siihen että vika ei ole ajoituksessa vaikka tietokone niin kertoo. Kone myös täristää oikeaa puolta melko paljon. No tulpat ovat tulossa mutta nyt kaipaisi vinkkiä enemmän asiaan vihkiintyneeltä???

4

5714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llkjkjjkjij

      Sensori. Sori, että vastaus kesti:)

    • hilaryt

      Sekasta sepitystä, ota ny selvää

    • Kokeilepppas

      Laita voita sylinteriin niin toimii. Ja naulaa muttereilla sylinterit mäntiin niin tulee lisää tehoa. Itse porasin eilen E55amg sylinterit niin nyt kulkee ja penkissä oli 100 heppaa tasan enemmän.

    • w211-m272-remppaaja

      Itsekin vastaavaa konetta remppaan ja näsäviisaana sanon, että minäpä merkkasin jok-ikisen liitoksen minkä irroitin (aika homma mutta tuota just ite pelkäsin).

      Jos tuo kone sulla kuitenkin käy ja uskallat ajaakin sillä niin vie Veholle.. tai sitten kyselet varaosamyyjältä kierosti, että onko noissa antureissa eri osanumero jotta voit sulkea tuon ongelman pois yhtälöstä. Itse epäilen, että jos anturien liittimet ovat kaikki samanlaisia ja ulkoisesti identtisiä niin ovat identtisiä.

      Tuon naksahduksen havaitsin itsekin, kun aloin purkamaan konetta ja pyöritin sitä penkissä tarkistaakseni ne ajoituskohdat ennen purkua. Oli outo ääni kyllä.. mulla tosin oli kannen yläosa jo irti jotta epäilin äänen tulevan nokasta joka ei enää kohdannu laakeripintaa vaan oli pidikkeen varassa. Mersun videosta näin, että noin se homma voidaan tehdä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe