Hei.
Haluaisin Mansikkamaalle pensas vadelmaa pari puskaa, mutta leviäminen huolettaa. Haluaisin, että pensaat olisivat omina pensainaan "siististi". Ajatus oli että tekisin kohopenkin ja laittaisin mansikkakangasta. Toimiiko? Pelkään että vadelma leviää ja tunkee esiin sitten mansikoiden seasta ja vaikka mistä. Mansikkamaa on kokonaan katettu mansikkakankaalla ja käytävien kohdalla on kankaan päällä vielä kuorikatetta. Eli en haluaisi, että mitään ylimääräistä alkaa nousemaan mistään... onko tämä turha toivo jos laitan vadelmaa pari pensasta? Maurin makeaa ajattelin, kun sitä ei tarvitsisi hirveästi tukea.
Kiitos jos joku osaa sanoa, kannattaako jättää vadelma kokonaan laittamatta vai mitä teen, ettei se leviäisi? ja kommenttia haluan myös siihen, toimiiko ylipäätään vadelmien kohdalla tuo mansikkakankaan käyttö?
Pensas vadelman leviäminen
3
2638
Vastaukset
- vattu on vattu
Meillä vadelmat kasvavat nurmikon ympäröimänä, eli leikataan leikkurilla ympäriltä ja sillä saa leviämisen estettyä. Yllättävän pitkällekin ne yrittävät kasvaa alkup. kasvista. En laittaisi kasvimaalle tai mansikkamaalle. Mansikkakangas ei toimi vadelmalla. Haketta voi laittaa juurelle.
- marjaana212
Hei,
olen parasta aikaa kaivamassa vatturivin ja mansikkamaan väliin "vallihautaa". Teimme toissa kesänä mansikkamaan liian lähelle vatturivistöä. Nyt lähin penkki on aivan täynnä vattujen versoja; nostin mansikkakangasta ja kurkin alle, siellä oli kymmeniä "mönkijöitä".
Ajattelin laittaa kaivamaani poteroon jonkimoisen esteen (kangasta, lautaa tms), jotta eivät enää pääse mönkimään mansikoiden penkkiin.
Pelkkä ruohonleikkurilla ajelu niiden versojen päältä ei siis riitä, mitenkä sinne mansikkapenkkeihin millään leikkurilla pääsisikään.
En kyllä suosittele ilman järeitä kankaita laittamaan kovin lähelle mansikoita. - Lapiohommia
Tälle kesälle jo myöhäistä, mutta jos jollain sama mielessä...
Vadelman leviämistä ei mansikkakangas estä.
Istutuskuoppa pitää vuorata juurimatolla, tyyristä tavaraa, mutta pitää puidenkin juuret kurissa.
Toinen vaihtoehto on haudata maahan iso astia, saavi tai muurauspalju ja tehdä sen pohjaan pieniä reikiä liian veden poistumista varten. Mullan pinta ei saa yltää yli saavin tai juuret lähtee hiipimään pintaa pitkin.
Samalla konstilla voi kasvatella mitä hyvänsä missä hyvänsä, kunhan saa maahan kuopan kaivettua:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778