Juttelin juuri erään psykiatrisen osaston lääkärin kanssa, ja hän kertoi erittäin surullista tarinaa isiensä raiskaamista vl-uskovaisista. Näitä vaiennettuja uhreja siellä riittää, eivätkä meinaa uskaltaa edes osastonsa lääkärilleen kertoa mikä mättää, kun helvetintuomiolla uhattu jos puhuu asiasta kenellekään!
Hän kertoi uhrin vaientamisen, syyllistämisen ja halveksimisen olevan vl-yhteisössä sitä luokkaa, ettei sitä monenkaan psyyke kestä, vaikka itse raiskaamisen vielä kestäisikin!
Miten voitte olla noin julmia lähimmäisiänne kohtaan?
Hän kertoi uhrin vaientamisen, syyllistämisen ja halveksimisen olevan vl-yhteisössä sitä luokkaa, ettei sitä monenkaan psyyke kestä, vaikka itse raiskaamisen vielä kestäisikin!
Miten voitte olla noin julmia lähimmäisiänne kohtaan?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Erehtymättömän SRK-valtakunnnan opetuksen 'kalliitä hedelmiä'.
Onhan tapaus ilmoitettu poliisille !
Mikä niistä?
Lastensuojelulaki muutettiin hiljattain niin että lääkärilläkään ei ole vaitiolvelvollisuutta ja sen sijaan velvollisuus tehdä ilmoitus viranomaisille.
Se on sillätavalla,ettei lapsi jota on uhkailtu,peloteltu uskalla avautua vieraille ihmisille. Lapsen,alaikäisen ainoa tukiverkko on perhe,sukulaiset. Ei siitä voi pahaa sanaa sanoa ulkopuolisille. On vain elettäv ja pelättävä,mitä tuleman pitää. Oma serkkuni on vl perheestä ja psykiatrialle tuttu tapaus,on yrittänyt itsariakin. Syy ei ole selvinnyt,koskaan. Ei ole kellekkään kertonut,mistään ja nyt on jo aikuinen nainen.
Kuten Voittonen meille kalliisti kirkasti: "Eihän tytär voi häpäistä isäänsä!"
Tämän asian olet kyllä kääntänyt tarkoituksella päälaelleen. Ikään kuin Voittonen olisi sanonut ettei lasten pidä häpäistä isäänsä ilmiantamalla häntä. Näinhän Voittonen ei ole sanonut vaan ensinnäkin sanoja oli selvityksen tehnyt lakimies Eero Hyytinen. Ja hänkin sanoi asian niin että tapausten todellista lukua on vaikea selvittää sillä hyväksikäytetyt lapset eivät halua häpäistä isäänsä ilmiantamalla häntä. Se on varmasti totta. Ja totta on sekin ettäi siinä hirvittävässä julkisuushässäkässä mitä tällaisen asian paljastuminen synnyttää, kärsijäksi joutuu valitettavasti uhrikin. Erittäin rankan rikoksen uhriksi joutuneelle lapselle voi olla äärimmäisen kova paikka kun joutuu käymään moneen kertaan tapahtumat läpi viranomaisten ja mahdollisesti koko laajan suvun ja seurakunnan kesken. Monin verroin kivuliaammaksi prosessin tekee se että taatusti tällaisissa asioissa tekijä yrittää loppuun asti kiistää tekonsa ja kääntää syyt uhrin mielikuvituksen piikkiin. Se ei ole lapsi poloiselle helppo juttu, mutta toivottavasti uhrit uskaltavat ja jaksavat tulla silti esiin. Tosiasioiden paljastuminen vapauttaa yksin kannetusta murheesta ja ohjaa uhrin sellaisten ammattilaisten hoivaan jotka voivat auttaa häntä eheytymisen pitkässä prosessissa.
Puhut paskaa yhteisönne maineen säilyttämiseksi! Älä huoli, se on jo mennyt.
Tässä viimeisimmässä Olavi Voittosen tv-haastattelussa, jossa Voittonen vilkuili kengänkärkiään, eikä uskaltanut katsoa edes toimittajaa silmiin, hän sanoi hyvin ymmärtävänsä tytärtä joka ei halua häpäistä isäänsä. Viesti oli aivan päivänselvä; VL-PEDOFILIAN UHRIT, ÄLKÄÄ ILMIANTAKO ISÄÄNNE!
On mahdollista -suorastaan todennäköistäkin, että muutkin johtajanne ovat varoitelleet pedofiilienne uhreja ilmiantamasta rikollisia!
Mtta älkää raukat viitsikö sillä kehuskella. Se ei nimittäin ole kerskaamisen aihe.
Aika provo tuo aloitus. Kukaan lääkäri ei saa kertoa potilaitten asioista ulkopuolisille. Lääkärin vaitiolovelvollisuus estää sen.
Nimiä ei saa sanoa, mutta eikö saa yleisellä tasolla todeta, että vl-uhreja on paljon.
Kuulehan vl-pedofiili.
Mainitse, kenen potilaan kohdalla vaitiolovelvollisuuttaan kyseinen lääkäri on rikkonut.
Kerro, kerro SRK:n kuvastin. Kerro nimi! Heti!
Ei saa.
KYllä saa jos sen tekee niin että asianomaista henkilöä ei voi tunnistaa.
Kuulehan dgfrhsd, kuka pedofiiliystävistäsi on nyt joutunut huonoon valoon?
Hän on toki harmissaan kun ei saa vapaasti "harrastaa"!
Kyllä taitaa olla vasta jäävuoren huippu esillä noista tapauksista
Koko ajan ilmaantuu lisää. Ihmiset rohkaistuvat SRK:n ja paikallisyhdistyksen ankarasta painostuksesta huolimatta ilmiantamaan rikolliset!
Se on se ylpeyden synti.
>>>Miten voitte olla noin julmia lähimmäisiänne kohtaan?
läheskään niin julumia kuin piru helevetissä
Miten se vaikuttaa julmuutenne määrään, kuka kysyy?
Jos sanat eivät olleet lääkärin, niin sitä hän ainakin on tarkoittanut.
Nämä vl-pedofilianihailijat yrittävät vängätä joka asiassa...
Olisikohan mieluummin syytä yrittää lopettaa lasten raiskaaminen?