mulla oli acn.. ja siinä tilattu gprs 10meg yhteys, mutta tätä ei oltu huomioitu asiakaspalvelussa.. ia ja he oli laskuttanu kilotavujen mukaan ja kuukaudessa mukamas olin imuttanu yli 400 megaa KÄNNYKÄL mukamas. itel on nokia ja siinä uskoisin että gprs laskuri toimii... uusi puhelin on ollu itel jo kolme kuukautta ja olen sen aikana noin 130 megan edest ollu netis... ja sitten ku ottaa paskan acn:n niin kuukaudessa heijän laskurit ilmoittaa minun imuttaneen yli 400 megaa.. missä kusee..
ACN ja GPRS laskua yli 500 euroo..
mikko81
3942092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Soitat aspaan ja kerrot, että oma laskurisi kertoo aivan jotain muuta kuin lasku (älä kerro summaa), pyydä itsellesi tarkistettua laskua ja varmuudeksi puheluerittelyä, josta saat tarkistaa myös puhelusi ja tekstarisi. Reklamoitujen laskujen kohdalla puheluerittelyt ovat ilmaisia, ja mainitse tietäväsi tästä kuluttajaviraston ohjeesta, jota ACN on kertonut noudattavansa. Uudelle tarkistetulle laskulle sinun kuuluu saada sama maksuaika eli 2 vkoa. Kerro asiasi tarpeeksi tiukasti, älä suostu kompromisseihin, äläkä missään nimessä revi vanhaa laskua. Mutta muista, hekin ovat siellä vain töissä, rauhallisella keskustelulla asiat sujuu. Mikäli vain muistat, kerro myös lopputuloksista tällä palstalla, että muutkin tietäisivät
jatkan hieman. He löytävät kyllä sopimuksesi sieltä ja sinulla luultavasti on oma kappaleesi, sen saat vaikka mailattua,jos tarve vaatii.
ohjeet, hyvä. Näin se homma etenee. Toivottavasti acn:kin.
älkää yhtään huolestuko,jos acn laskunne ovat
kasvaneet. acn:n laskuarvontageneraattorin
maksimiarvo on vain nostettu
10000 eurosta MILJOONAAN euroon!!!!!!
ei se mitään haittaa,koska saa siihen
rahaan puhua 3 minuuttia rakkaan mummonsa
kanssa. lisäksi yritysjohtajat,jotka eivät puhu
kuolleelle mummolleen,saavat 3 minuutin
pahvilaatikkotilauksesta huomattavat
verovähennykset,mutta en ole varma jääkö
plussalle? huomenna haen 6 acn liittymää,teen
17 miljoonan laskun,käyn läpi oikeusprosessin,jossa haen menetetystä elämästä korvausta 3 euroa. rehellinen
tuomari kuitenkin alentaa tuomioksi
virolaisyhtiön maksamaan minulle
korvaukseksi 1-litran pullon myrkky-viru-valge-
merkkistä terveysjuomaa,joka parantaa kaikki
vaivani kerralla.
Tiesit että kun vaihdat ACNään että homma kusee ja että se on verkosto kusetus... Tiesit myös että ilmaispuheluita ei ole. Jos ei saada katetta niin laskutetaan tahallisesti väärin ja toivotaan että asiakkaat ei huomaa.. Useimmat ei varmaan huomaakkaan.. näin se toimii.
Sitten itket täällä palstoilla kun et noudattanut monien varoituksia..
jos ne laskuttaa sulta liikaa niin älä tule tänne itkemään kun sinua on varoitettu !!
T. Joku tavallisen liittymän haltija
Olin kerran katsovinani acn:n hinnoitteluja ja se ei tosiaan suosinut liittymänhaltijoita, jotka tarvitsevat datayhteyksiä. Puhelut voivat olla ilmaisia, mutta verkon omistava operaattori repii uskomattomia datasiirtomaksuja:)
Jep, acn laskuttaa 10€/Mt. Saunalahdella hinta on 1,5€/Mt. Hintaeroa on huikeat 666%! Toiseksi kalleimmaksi taitaa sijoittua Tele Finland 4,99€/Mt:n hinnallaan.
Olen lukenut kymmenisen kertaa sähköpostin puhelimellani. Asetuksissa on vielä että se ei lataa palvelimelta kuin alla 8kilotavun viestit. Acn laskussa oli yli 200megatavua. Laskua yli 2000€. Nyt menee kuukauden palkka eikä riitäkään muutaman sähköpostin lukemiseen. Onneksi kaikkia acn välisiä puheluja ei ollut laskutettu. Oli niilläkin hintaa reilut 40euroa. Oli jo toinen lasku jossa veloitettiin ilmaisista puheluista. Nyt meni hermot ja Saunalahden liittymä on tilauksessa joka toimi moitteetta ennen Acn:n vaihtamista. Acn liittymä on vain vaikea saada siirretyksi toiselle operaattorille. Taitaa olla kaikkien aikojen suurin huijaus Suomen maaperällä tuo Acn.
Tämä on todella valitettavaa, mutta näin siinä käy, kun operaattori ei ole sopinut kunnolla kaikista verkonkäyttömuodoista. Datasiirroista ei ollut erillistä sopimusta, joten niitä käytettäessä lasku on tähtitieteellinen. ACN:n osalta moinen käytäntö muistuttaa lähinnä kusetusta. Tuote ei vastaa hintaa, koska säköpostin lukemisesta aiheutuu varsin kohtuuton kustannus.
Latasin taustakuvan, laskua kertyi gprs kuluineen 27,68 euroa. Acn taitaa lyödä aika tavalla päihin laskuissaan.
Heh. Sori jos vaikuttaa vähän jännältä otsikko kun on sentään nuin suuret rahasummat kyseessä. Hmm.. Jos kuitenkin Acn:llä maksaa 1 Mega 10 euroa. Ja jos olisit puhelimesi mukaan imuttanu 130 megaa roinaa, se on kuule jopa niinkin paljon kuin 1300 euroa eikä yli 500 euroa. Ja jos taasen se on acn:llä oikea laskutus 400 megaa, eikä mitään kusetusta sittenkään, koska minä olen ainakin sitä mieltä, että nokialaisen minuutti ja mega laskureihin ei kannata luottaa. Toisaalta voihan se olla, että joissain malleissa onkin luottaminen. Siis jos 400 megaa pitää paikkansa, lasku olisi jopa 4000 euroa. Että ei kannata paljon gprs:ää pitää!
Ajattelin tässä nyt vastata ! :) Että siinä mielessä ole onnellinen, ettei laskusi ole 1300-4000 euroa =) Mutta ei pahalla. Onnea ACN:n kanssa. Kyllä siitä moni on jossain mielessä valitellut, mutta toisaalta käyttäjänkin kannattaisi toki perehtyä paremmin ennenkuin ostaa. Mutta voihan se olla, että ACN: oikeasti huijaa. Silloin kyllä taitaa rahoja tulla aika monelle asiakkaalle vielä tulevaisuudessa, kun asia menee oikeuden käsiin.
*mietteliäs hetki.. Ei sitä koskaan tiedä miten tuossa jutussasi on asiat. Eiköhän se siitä joskus selviä.
Saattohan siinä laskussa olla muitakin kuluja, kuin vaan gprs kulut.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000003514253
Maksuttomat puhelut maksoivat melkein 150 erkkiä!
Mulla kun on kavereilla kans ACN, niin olen puhunut yli 500€:lla ilmaiseksi, ei valitamista!
Lasku tosi pieni.
Sama juttu. Neljään kuukauteen ei ole tullut laskua, vaikka olen puhunut melko paljon myös muihin liittymiin sekä ulkomaille. Tämän halvempaa liittymää on vaikea saada mistään.
Ei kannata paljoa soittaa enää edes Elisan lankapuhelimella,(silti sieltä tulee isoja laskuja) ACN:llä kun soittaa, ei maksa puhelut mitään!
Voi sinuakin reppanaa, kun et itsekään kykene tajuamaan kirjoituksesi naurettavuutta:
Kun suu vaahdossa ylistät puhelujesi ilmaisuutta, niin MISTÄ tiedät, että olet puhunut yli 500€ ilmaiseksi :D
Totaalinen paradoksi- jos ja kun toiv. joskus ymmärrät tämän, olet vaihtanut jo toimivaan perusliittymään ja ymmärrät kirjoituksesi naurettavuuden...
No jos laskee vaikka mitä maksaisi soittaa toiseen liittymään.
Vai eikö laskussa näy ilmaisien friend puhelujen soittoaikoja?
Sen pystyy helposti laskemaan.
Loppusumma:0.15= puhelut minuutteina muihin liittymiin jaat sen 60:llä, saat tunnit.
Kokonaistuntimäärän kerrot 60:llä, ja näiden erotus on ilmaiset soitot. Ja voi siinä leikkiä tietysti muiden liittymien hinnoilla, silloin ehkä helpompaa on hakea netistä liittymälaskuri.
Dodiih, täti hieman innostu höpöttämään yrityksensä puhelimessa kun ACN:ltä tuli 110 846 euron lasku..
Todellisuus on se että hän lupautui ottamaan yritykselleen Tammikuussa ACN:n liittymän mutta maaliskuuhun mennessä sitä ei tullut joten hän ilmoitti maaliskuun alussa ettei sitä missään nimessä otakkaan kun ei homma toimi niinkui pitäisi
Tänään sitten postin seassa tuli ACN:ltä kirje jossa tietenkin mukana oli lasku, laskun loppusumma oli reilu 110 000euroa jota jokainen luulee virheeksi mutta se että hän ei ole koskaan saanut koko liittymää/vastaanottanut mitään.. joten kun hetken miettii niin jos laskussa on kaikki tiedot oikein niiinkuin kuuluukin niin sen täytyy olla huijjaus sillä eihän kukaan voi firmaa laskuttaa noin vain ilman toisen suostumusta..
Tätä kun hieman mietiskelin ja laskeskelin niin kahden kuukauden ajan jaksoon sopii 60 päivää, 24h ja 60 minuuttia jokaisessa tunnissa joten 110846/60 /24 /60 =1,28€/min eli puhelimen on täytynyt soittaa maksulliseen linjaan katkeamatta 2kk tai sitten kalliimpaan numeeroon parissa erässä.
Miksi joku tekisi tällaista kiusaa? no en ainakaan minä sillä jos tällainen puhelu on joskus ollut niin ACN:n tahtoo rahansa ja se kuka pilan on tehnyt maksaa sen jos jää kiini..
Toinen vaihtoehto on se että maksullisen linjan omistaja on avannut liittymän suomalaisen firman nimissä ja soittaa omaan numeroonsa jolloin ACN:n maksaa puheluiden mukaan tälle maksulliselle numerolle 3/4 summasta ja ACN:n saa siitäsen 1/4 ~30 000e
Toki asiasta pitää tehdä rikosilmoitus sillä puhelu on todennäköisesti tehty.. aikaa oikeus prosessissa menee 1-2vuotta joten ACN:n on voinut alkaa periä summaa oikeusteitse... kun oikeuden päätös on tullut niin voi olla että ACN:n tuossa vaiheessa mennyt nurin ja sinun ulosmitattu omaisuus sen sileäntien....
Että sellaista.. miettikää millä puhutte
ACN:ltä on lähtenyt yli 19 000 väärin perustein laskutettua laskua joten tarkistakaa laskunne ja vahtikaa puheluitanne munakellon kanssa...
"Kaikki on halpaa minkä saa rahalla"..vai onko?
ei saatana sentää,!"?#¤!?
http://www.rollover-tuning.com/temp/acn.jpg
Uskottavampi olisi jos siitä saisi viivakoodista selvää? Pelkän summan väärentäminen on niin helppoa tuollaiseen kuvaan että en voi uskoa siihen. Netissä kun sääntönä on että 89% kuvista on pas*** ja loppujakin on hieman korjattu.
Ota siis kunnon kuva siitä, mieluummin tasoskannerilla. Viivakoodista ei näe mitään sinun tietojasi, ainoastaan
valuutta, acn tilinumero, summa, eräpäivä ja kaksi tarkistenumeroa. (kokeile itse pankkiautomaatilla)
Myy se juttu sitten mtv:n uutisille, Silminnäkijä -ohjelmalle tai korppikotkien roskalehdille.
Ja laita ihmeessä kunnon skannaus nettiin, niin saan näyttää parille "edustajalle", mitä paskaa he myyvät :D
Tunnen tyypin ja uskon että lasku on aito. Numeroita on toki helppo muuntaa mutta fontitus ja määrittelyt siten että näyttäisi ihan samalta niin on työläs toteuttaa.
Mites tuossa laskussa puhelut on soitettu 24.5. - 30.6.2004? Eihän nyt vielä edes ole 30.6.2004!
tarvitaan insinööri että jää huomaamatta ettei kuva ole skannerista peräisin, pitäisin todennäköisenä että kamerakännyä käytetty välineenä tossa tapauksessa.
Sitäkin kuvaa pystyy manipuloimaan, mutta jos kuvattu arkki on tommosessa asennossa, niin tarvii aika fakiiri olla että saa kaikki noin kohdalleen, vaiks olis mimmoset välineet.
Ja ACN:stä uskon ihan mitä vaan. Se on nyt jo nähty ja kuultu meidänkin tuttavapiirissä, jossa muutamat hurahti edulliselta kuulostavaan hinnoitteluun. Ne liitot ei kauan kestäneet.
ACN laskuttaa kuukausimaksun etukäteen.
>> tarvitaan insinööri että jää huomaamatta ettei kuva ole skannerista peräisin,
Olenko muuta väittänyt, vai ilmaisinko itseni epäselvästi: Kehoitin *skannaamaan* (preesens/futuuri) kunnon kuvan. En siis väittänyt että entinen on/oli skannattu? Känny lienee tod.näk. kuvausväline.
Sinällään skannauttu viivakoodi olisi mielestäni edelleen paljon vaikeampi lavastaa kuin kyseinen epäselvä kuva: sehän voi olla itse tulostettu / korjailtu versio alkuperäisestä. Viivakoodin teko ei onnistu ihan mattimeikäläiseltä, vaikka julkinen standardi onkin kyseessä.
ACN:stä minäkin uskon lähes mitä vain..
kaikkee sitä menee uskomaan! kun suomalainen kuulee "ilmainen" ni muulle aivan sama. eihän mitään saa ilmaiseksi tietäähän sen jo lapsikin, eihän yritys pyöri jos ei rahaa tuu mistää. järki käteen ku vaihdatte liittymiä! ja lukekaa se pienellä painettu...
Osaa ne teidän kotimaiset puhelinyhtiötkin kusettaa myös. Mulla oli Sonera ja Gprs-yhteys, joka mitoitettiin mukamas satunnaiseen sähköpostin lukemista varten. No minä käytin tasan yhdeksän kertaa koko yhteyttä ja laskuksi tuli 470€. Hintaa pidätte varmaan tosi halpana kun se sentään on "kotimainen" puhelinyhtiö. Olivat mukamas näpytelleet väärin sen yhteystyypin heidän tietokoneelleen, mikä on valhe koska tilasin itse sen internetin välityksellä paikallisesta kirjastosta käsin. Noh, valehtelee ja huijaa ne teidän lampaantissi yhtiöt ihan samalla tavalla kuin iso ja paha ACN.Minun mielipiteeni on se, että ACN:ää haukkuu ja kiroaa kaikki ne jotka ei uskalla kokeilla mitään uutta, vaan inisevät vanhoine puhelimineen ja liittymineen piipitys soittoääniä kuuntelemassa, samalla kun vaihtavat värikuoria puhelimeensa.
Minulla on Radiolinjalta (Elisa) ilmaista puheaikaa 10€/kk, odotin 30min. asiakaspalveluun,ei ollut huomioitu ilmaisuutta laskussa.Sitäpaitsi nyt noi 5€ ilmaista/kk yrittää sitoa sillä asiakkaan vuosiksi, vaikka etu on olematon, ei kannata mennä halpaan!
..ja sinä tunnet Soneran tilausjärjestelmät niin hyvin että voit todeta tuon näppäilyvirheen valheeksi tuosta vain? Minun mielipiteeni on se että joka ACN:ään tarttuu se ACN:ään hukkukoon, tyhmyydestä sakotetaan :)
60 minuuttia päivässä ja
Puhelut muihin suomalaisiin ACN Friends-liittymiin 0,00€/min. (ma-su klo: 19.00-07.00).
http://www2.acneuro.com/images/fi/AUPFI_tcm61-1856.pdf
paitsi "vanhoilla" asiakkailla aina ilmaista:))
vika on sun nokialaisessa
vieressä ja napannut sinun yhteytesi. Sen surffailut sitten tullut sinulle.
Ettekste saatanan idiootit tajua, ettei mitään saa ilmaseks ???
Jonkun on maksettava ne ilmaset puhelut joita sinulle luvattiin kun lähdit mukaan siihen verkostomarkkinointipaskaan.
Ihan oikein sulle, toivottavasti saat luottotietoihisi merkinnään, kun sinulla ei kuitenkaan ole rahaa sitä maksaa.
Vaihda liittymää, osta se samaa kusetusta oleva Seven tai mikä vittu olikaan. Ala säästämään, niiin....
MUAHAHAHAHAHHAHHAHHAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!
toi yks stilli tuol k-sellos myy
niitä menkää kysyy rahat takas