Näytönohjain käy liian kuumana

NPAkdks

Hei!

Ongelmani on sellainen, että testasin Speccyllä pelatasseni peliä, että näytönohjain käy yli 70 asteessa ja mahdollisuus mennä myös 80.
Kun avasin koneen pelin jälkeen ohjain oli tulikuuma.
Mitä pitäisi tehdä, kun tämä kone on HP:n pöytäkone, eli ei itse kasattu.
?

2

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näytönohjainten prosessorit kestävät kovempaa sikaa kuin etenkin pöytäkoneiden prosessorit, joten ei suurta huolta varsinaisen ennenaikaisen hajoamisen takia. 80 astetta on vielä sietorajan alapuolella.

      Itse lähtisin tapauksessasi kotelon ilmankierron parantamisen linjalle. Pakettikoneissa on yleensä menty tässäkin halvimmalla mahdollisella ratkaisulla, joka yleensä on sekä tehoton että etenkin tehoonsa nähden äänekäs.

      Tutkipa mitä mahdollisuuksia koneesi kotelon ilmakierron parantamiseen olisi: onko vapaita tuuletinpaikkoja, voisiko kaapeleita siirtää ilmavirran tieltä, pystyisikö kiintolevyn siirtämään mahdollisesti asennettavan lisätuulettimen ilmavirtaan ym. seikkoja.

      Hyvin toteutettuna hiljaisilla tuulettimilla äänentaso saattaa jopa laskea, vaikka ilmankierto paranee ja sen mukana lämmöt laskevat reilusti. Hintakin on alhaisempi kuin näytönohjaimeen jälkiasennettavalla jäähdyttimellä, joka pahimmassa tapauksessa vain piiskaa kotelossa kiertävää kuumaa ilmaa kovalla metelillä jäähdyttämättä juuri yhtään.

    • Voidaan sanoa, että tuollaiset rasituslämpötilat eivät ole mitenkään outoja, pikemmin tavallisia. Riippuen tietenkin näytönohjainmallista ja tuuletinratkaisusta. NVidian uudet hirmut paahtavat lähes 100 ºC lämpötiloissa täydessä rasituksessa.

      Jos kone ei ole juuri paketista otettu, vaan sitä on käytetty jo pidempään, niin suosittelen, että avaat koneen ja katsot onko tuulettimiin kertynyt pölyä. Pöly estää tuulettimia puhaltamasta kuumaa ilmaa pois jäähdytyssiilestä, jolloin myös lämpötilat pysyvät korkeina.

      Jos kone taasen on uusi eikä pölyä ole tuulettimissa, niin olen samaa mieltä Kollimaattorin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe