Voi että harmittaa!
Asuin Turussa 1970-luvun alussa. Silloin kaupunki oli dynaaminen ja suurkaupunkimainen. Raitsikat kulkivat antaen kaupungin sykkeelle oman leimansa.
Silloin Turku oli paras. Sen jälkeen alkoi alamäki. Suomen muut isohkot kaupungit, Tampere, Oulu, Kuopio, Jyväskylä ovat kasvaneet myös ympäryskuntiensa kautta, mutta Turku on vuosi vuodelta raihnaisempi.
Turun luhistumisen syynä ovat muutama rahan-ahne poliitikko.
Minua melkein itkettää tämä ahneiden rahanimijöiden käytös. Surku Turku!
Menetetty Turku
1
68
Vastaukset
- persjalkane
Miten olet selvillä Turusta vuosi, vuodelta, jos olet
asunut kaupungin parhaiden vuosikymmenien keskellä
Turussa.
Kyllä muuten kirjoitit totuuden Turusta.
Taidat olla Raisiolaisia.
Näkymät tietenkin muodostuu muistelijan silmissä.
Onko muuten tarkempia tuntomerkkejä näistä parista poliitikosta.
Arvelen kaupungin olevan useiden tuhansien verorahojen
väärinkäyttäjien vallassa.
Eilen teeveessä yrittäjä arveli, ettei Turussa vuodenvaihteen jälkeen
toimi yhtäkään kotimaista yrittäjää.
Kaupungin eliitti on omien etujensa tähden sukeltanut syvälle
ulkomaisten halpatyö toimijoiden verkkoon, ettei edes ole ulospääsyä.
Töitä ei ole omille kansalaisille, jotka ei pysty maan hintatason tähden
tekemään töitä hintaan 1,68€/h, kuten teeveessä esitetyt
Virolaiset muurarit, Helsinkissä.
Rahat karkaa Suomesta ja Turusta ulkomaille ja Turkulaisen
eliitin säätiöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",295182Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1202381- 1382082
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551306Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1531060Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59920Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa150725