Tälläkin palstalla on ollut paljon haukkuja psykiatriaa ja psykiatreja kohtaan, mutta mitäpä jos tekisimme kerrankin aiheen psykiatrian saavuttamista ihmisyyttä ja yhteiskuntaa hyödyttävistä saavutuksista?
psykiatrian urotyöt
psykiatri
7131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
lol
*ahahahaaha*
eläisimme vapaina ja onnellisina vääristyneistä yrityksistä leimata ihmisiä
elämäntilanteiden ahdistamina esim...
zeeesh, olet sä hyvä provo! :D
mainitse yks ''urotyö''?
lobot/popot/kemiallinen manipulointi lamaannuttaen ihmisten toimintakyvyn ja sitten syyttäen näitä öööö... masennuksesta... ja ööö... sitten vaikka jotain muita hullui lääkkeit.. näiden oireiden ja sivuvaikutusten takia..
psykiatria on business, haloo.. herää...
jokainen potentiaalinen ''potilas'' ja leku näkee provikat sekä option osakkeisiin.. t y h y mäkö oot? :O
Kyllä moni on sen avulla parantunut tai oppinut hyväksymään parantumattomat sairautensa.
Tuo on juuri se ajatusvirhe, jota psykiatria haluaa ajaa lääkebusinekssen nimissä. Että ''sairastunut'' myöntäisi ELINikäisen sairastumisen ja tarpeensa ELINikäiseen riippuvuuteen hermostoaan tuhoavasta lääkityksestä ja ''psykiatria busineksesta'' yleensä.
Jokainen voi parantua, on uuden aallon ajatussuunta.
Ihmistä hoidetaan ihmisenä, ei jonain keksittynä diagnoosina.
Ihmiselle ollaan ihminen, kun hän ylikuormittuu, uupuu, väsyy elämäntilanteeseensa.
Ei se, että väsyy liiallisen kuormituksen alla - ovatpa ne lähtöisin sitten ihmissuhteista, jotka voivat olla täysin henkilöstä itsestään riippumattomista syistä mahdottomat - ei tietenkään aina - tai voimista selviytyä ns.aktiiviseen elämään - jota nykyaika vaatii, jotta rahat tulevat käyttöösi jotakin kautta - tai sairastumisesta - läheisen kuolemasta johtuvasta surusta uupuminen -
Nämä ovat elämäntilanteita, jotka saattavat murtaa elämänvoiman. Eivät SAIRAUKSIA sinänsä. Ei näihin ole olemassa mitään kemiallista nappia, joka muuttaa tilanteen toiseksi - siinä on juuri virhe, että elämäntilanteista väsyneen ihmisen tilasta luodaan psykiatrian piirissä ''sairaus''. Lamaannuttavat lääkkeet juuri muuttavat aivokemian ja voi olla silkka mahdottomuus saada unta normaalisti sörkittyä omaa biokemiaa.
Psykiatria on täysin nurinkurin. Se LUO itse sairauden ja sitten TEOLLISUUS LUO LÄÄKKEET LUOMAANSA sairauteen. TÄYDELLINEN BUSINESS:
Ajatelkaa itse, lampaat. Ei ole sairautta.
On vain itsekkyyttä, joka tuomitsee uupuneen tai armollista rakkautta, joka vapahtaa väsyneen.
Psykiatrian urotyöt ja hyvät saavutukset kautta aikojen, onko niitä. Ehkä huomattavin saavutus on että psykiatristen lääkkeiden kehittelyn sivutuotteina ja itse lääkeaineistakin on tullut huumausainebisnekseen aineita kuten LSD, barbituraatit ennen, bentsot nykyään.
Toinen psykatrien kehittämä menetelmä on Yhdyvalloista paremmin tunnettu "vesikidutus". No siinä ne huomattavimmat saavutukset. Lisäksi natsien T3 ja T4 ohjelmat sivusivat hieman psykiatrisia sairaita.
Kolmas saavutus on jättivoitot lääkejäteille psyykenlääkkeistä.
Psykiatria on ok! Kaikkia ammatteja tarvitaan!
psykiatrian ideologia on vaarallinen..