Miten lestaadiolaiset

ihmettelen suuresti.

suhtautuvat pedofiiliaan, ja jos se tapahtuu perhepiirissä..niin miten siihen suhtaudutaan ja mitä toimenpiteitä sitiä seuraa?

Mitä mahdollisuuksia on lapsella, jos häntä käytetään hyväksi..onko mahdollista puhua vaikka serkulle?

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LSY_RY

      "Me" toimimme herrojemme tahdon mukaan heitä ja oppimme perustajien oppeja noudattaen.
      Ja meillä on ilo jakaa murhaajille ja pedofiileille jne syntejä anteeksi, tosin ilman Jumalan Valtakunnan oikeuksia:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9818336

      Jeesus pelastaa

      25.4.2011 13:18

      Jokainen pedofiili saa syntinsä anteeksi, jos hän katuu tekoaan ja tahtoo tehdä parannuksen. Parannukseen kuuluu ilman muuta rikoksen tunnustaminen poliisille. Yhteiskunnan lakien mukainen rangastus kärsitään tietenkin
      ja suostutaan sovittamaan henkilö tai henkilöt joihin rikos on kohdistunut.



      Se on taatusti kova paikka kohdata uhrinsa hätä ja sopia siitä kuinka rikos sovitetaan uhrin kanssa.



      Luder/Lutherin kirje 1.8.1521

      "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."



      Lainattua tekstiä:

      "Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallaan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukomurhasta. " (IL)

    • Ihimeissään

      Tämä on selvitetty ainakin kymmenessä avauksesa jo:

      Lestadiolaiset eivät hyväksy mitään sukupuolista toimintaa muiden kun Jumalan sanalla yhdistettyjen aviopuolisoiden välillä (ei edes masturbaatiota).

      Huom en puhu vanhoillislestadiuolaisista, koska heidän tavoistaan en tiedä!!!!
      Tiedän kuitenkin että ei heidänkään piirissään tuollaista hyväksytä missään tapauksessa. Ilmiöhän on yhtä sairas ja luonnonvastainen, kun esimerkiksi homoseksuaalisuus.

      Mitenkäs mustalaiset suhtautuvat pedofoliaan?
      Mitenkäs ateistit suhtautuvat pedofiliaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1868
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe