asennus maakostealle

betonille ?

Pitäisi asentaa kivimuuri maakostealle betonille. Tarkoittaako tämä, että betoni ei ole vielä jämähtänyt täydellisesti vaan siihen kivi tarttuu vielä kiinni ? Kuinka pian anturan valun jälkeen voi kiviä alkaa asentamaan ?

2

743

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutarhuri09

      Olet siis jo aikaisemmin levittänyt maakostean betonin? Yleisesti se kannattaisi levittää juuri ennen kivien asentamista. Maakostea betoni jämähtää kuitenkin lopullisesti paikalleen sen jälkeen kun se on kasteltu kivien asentamisen jälkeen. Jos siis olet jo ehtinyt sen levittää ja se on saanut vettä "päälleen", ei kivet enää tartu.

    • ripatinrapatin

      Kun antura on kuivahtanut, niin voit aloitaa muurin asentamisen, esmes jo seuraavana päivänä.
      ( Maakostea betoni on varsinvähän vettä sisältävää betonimassaa. Kun sitä ottaa tommosen lumipallonkokoisen pallon kämmenien väliin ja puristaa kovaa, niin hieman voi tihkua vettä läpi. )
      Voi asentaa kivet varsin hyvin kostean pinnan päälle ja kuivahtamisenkin jälkeen homma hoituu, kunhan seuraat, että pinta ja sivusuunta on suora tai suunnitelman mukainen.
      Kuivabetonin tarkoitus on lisätä muurin alle jäävän maan kantavuutta. jotta muuri pysyisi silmiä hivelevän suorana pitkäänkin. Toki kantavuus, routa ja vesiasiat pitää silti huomioida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1473
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      243
      708
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe