Epäuskoinen-sana

Selittäjä.

Palstalla on aiheuttanut suurta pahennusta sanan epäuskoinen käyttäminen toista kristillistä vakaumusta edustavista ihmisistä. On toivottu käytettävän muslimien tapaan saan vääräuskoinen.

Epäuskoinen-sanan käytössä kyse on raamatuntulkinnasta. Raamatun mukaan harhaoppisella ihmisellä ei ole Jumalaa. 2. Joh. 1:9. Eesaukin uskoi tavallaan, mutta hän oli Raamatun mukaan silti jumalaton eli epäuskoinen. Hepr. 12:16.

2. Joh. 1:9 Jokainen, joka harhaelee ja ei pysy Kristuksen opissa, ei hänellä ole Jumalaa: joka pysyy Kristuksen opissa, hänellä on sekä Isä että Poika.

Hepr. 12:16 Ettei joku olisi huorintekiä eli jumalatoin niinkuin Esau, joka yhden atrian tähden myi pois esikoisuutensa oikeuden.

3

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melperi1

      "On toivottu käytettävän muslimien tapaan saan vääräuskoinen."

      Kuka on toivonut käytettäväksi vilpittömistä Kristukseen uskovista ihmisistä ilmaisua "vääräuskoinen"?

      Koko avauksesi on pelkkää omavanhurskasta vl-PASKAA!

      Pysy sinä vaan vl-PEDOFIILIOPISSA.

    • seliseliseli

      > On toivottu käytettävän muslimien tapaan saan vääräuskoinen.

      Onpas sulla olleet toiveet!

      > Eesaukin uskoi tavallaan, mutta hän oli Raamatun mukaan silti jumalaton eli epäuskoinen. Hepr. 12:16.

      Käsittämätön rinnastus jumalaton = epäuskoinen!

      Hepr. 12:16 Ettei joku olisi huorintekiä eli jumalatoin niinkuin Esau, joka yhden atrian tähden myi pois esikoisuutensa oikeuden.

      Taitaa olla jotain vl-tyypin kielenraiskausta; tekiJänimet kirjoitetaan j-kirjaimen kanssa. Siis huorintekijä eikä huorintekiä. Olen tottunut makkara-asiantuntijana kirjoittamaan Atrian isolla alkukirjaimella.

    • kuka tietää

      " Raamatun mukaan harhaoppisella ihmisellä ei ole Jumalaa"

      Vl:lla ei ole oikeutta tuomita muita oppeja harhaopeiksi. Heillä ei ole yhtään sen parempia todisteita oman oppinsa oikeellisuudesta/ylivertaisuudesta kun vaikka jehovantodistajilla tai muslimeilla. On vain USKO omaan oppiin, aivan kuten kaikilla muillakin uskontokunnilla.

      Kaikilla uskontokunnilla on omat jumalansa, joillakin se on nimeltään Jumala, joillakin Allah, joillakin Jahve. Kaikki tässä samoilla viivoilla ollaan, ja kaikki uskovat yhtä vahvasti omaan jumalaansa ja ovat vakuuttuneita oman uskonsa oikeellisuudesta. Kenelläkään ei ole oikeutta tuomita muita jumalattomaksi vain, koska he uskovat eri tavalla jumalaan. Kukaan ei tiedä, kuka meistä on loppujen lopuksi oikeassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4151
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3391
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1768
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1625
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1406
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      907
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe