Unibetin kiekkoasiantuntija, lätkälegenda Esa ”Tiki” Tikkanen seuraa Leijonien edesottamuksia Bratislavassa. Tiki uskoo Leijonien kaatavan tänään heikosti yhteen pelaavan Venäjän – kunhan Petri Vehanen onnistuu maalilla ja kovia otteita esittänyt Jevgeni Artjuhin jätetään omaan arvoonsa.
Suomen puolivälierävastustaja ratkeaa tänään. Tiki odottaa Leijonien jatkavan vahvaa peliään nimekästä Venäjää vastaan.
– Suuren ja mahtavan Venäjän taiturit pystyvät pyörittämään peliä nätisti, mutta joukkueena se ei pelaa yhteen. Venäjä on täynnä yksinäisiä sotureita, eikä joukkue ole esittänyt hyvää jääkiekkoa. Itänaapuri on silti ottelun ennakkosuosikki, ja tämä on Suomelle kova testi. Jos Leijonat pelaa yhtenäisesti, jatkaa maalipaikkojen luomista ja saa tarkkuutta laukauksiinsa, niin hyvä tulee. Aina ei pidä vetää täysillä.
Tikin mukaan ottelun ratkaisu nähdään tolppien välissä.
– Venäjän maalivahtipeli on ontunut, ja tähän meidänkin pitää iskeä. Venäjä saa myös taatusti omat paikkansa, varsinkin vaarallisen ylivoimapelinsä ansiosta, ja Petri Vehasen on onnistuttava. Samoin yli- ja alovoimapelissä on oltava terävimmillään.
Venäjän Evgeni Artjuhinin rumat otteet ovat tällä hetkellä kuuma puheenaihe. Tikin mielestä omaa peliään ei kannata sekoittaa Suomeakin vastaan sikailleen Artjuhinin takia.
– Kaikki puhuvat tällä hetkellä isosta venäläisestä. Hänet pitää unohtaa täysin, ja pelata omaa peliä. Antaa Artjuhinin ottaa jäähyjä, ja rankaistaan niistä maaleilla, niin ei Bykovkaan sellaista miestä kauaa katsele. Muutenkaan Suomi ei saa mennä venäläisten ronkkimiseen mukaan, vaan on pidettävä pää kylmänä. Luotan Suomen vahvuuteen tällä hetkellä. Uskon, että otamme rennolla pelillä kolme pistettä, ja vältämme puolivälierässä Kanadan ja Ruotsin.
Illan muissa huippupeleissä Tiki veikkaa Ruotsin ja Tshekin voittoja.
– Kanada parantaa yleensä peliään turnauksen edetessä, mutta ainakaan vielä joukkue ei ole täysin vakuuttanut. Minulle Ruotsi on tässä ottelussa ennakkosuosikki, ja uskon taitavan länsinaapurin voittoon. Toisessa parissa Tshekki on liian vahva Saksalle.
Tikin MM-vinkit 9.5.2011
Venäjä-Suomi 2, 3–4
Kanada-Ruotsi 2
Saksa-Tshekki 2
Käy tsekkaamassa lisää Unibetin kotisivuilta
http://fi.unibet.com/start
Tiki: Leijonien pitää unohtaa Artjuhin
sportblogger
2
52
Vastaukset
- aacada
Hyvä teksti.
- juha82222
munkin omat veikkaukset osui oikeaan lähes aina näissä MM-kisoissa, mutta Venäjä vs Suomi pelissä olin väärässä koska veikkasin voittoa Venäjälle.
Myös yksi virhe-veikkaus tuli siinä kun povasin yllätystä Saksalle Ruottia vastaan mutta toisin kävi.
Muuten kaikki veikkaukset osuikin nappiin,!!!
Tiki on ok koutsi, vielä parannettavaa olisi pelikirjan päivittämisessä hänellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784