Valvontakamera Vt23 Mula I

Ei-mikään-kaahari

Valvontakameratolpan räpsähdys harmittaa ja toisinaan jopa *ituttaa, kun sattuu omalle kohdalle. Mutta, tämä Varkauden Vt23 tolpan viritystä ABC aseman kohdalla pidän kyllä lypsylehmänä ja autoilijan kannalta todella törkeänä virityksenä, jossa rahastetaan Varkauden läpi kulkevia "liikenneturvallisuuteen viitaten".

Pieksämäelta rullataan reilut 100km 80-100km/h rauhallista metsäpöheikköä. Hieman ennen ABC -asemaa, 80km/h nopeus muuttuu metsäpöheikössä suoralla tiellä 50km/h, jonka jälkeen keskelle ei mitään on asetettu kameravalvontatolppa. Ilman järjetöntä lukkojarrutusta suoralla metsämaantiellä, tolpan kohdilla on melko helposti 60/h.

Mistähän Varkaus on nimensä saanut? Se on ainakin varmaa, että itse en koko läävään enää pennosiani laita senttiäkään.

T. Miika

21

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasdghk

      Totta on, että todella v- mäiseen paikkaan on tuo "pönttö istutettu".

    • Jarruttelen

      Hyvä tietää, että pöntössä on nyt kamera... se on pitkään ollut pelkkä cd-levyllä hämäys!

    • Nariseva kamera

      Jos noudattaa sääntöjä, ei tarvii narista kameroista.

    • kiusaamista se on.

      Liekö Haapala ollut asialla tuossakin... ihan puhdas kiusanteko siinä on tarkoituksena, ei liikenneturvallisuus. Eli jos et ole kenties satojen kilometrien ajon jälkeen ihan 100% pirteimmilläsi, saatat vahingossa ajaa tuohon kameraan ylinopeutta, vaikka periaatteenasi olisikin noudattaa aina nopeusrajoituksia. Sitten jos on taas tietoisesti ylinopeutta ajeleva hurjastelija, ovat nämä paremmin hereillä ja osaavat hidastaa. Siten tuo kamera räpsii eniten täysin viattomille, varmasti tosi monelle ihka eka sakko!

      Huomasin itsekin tuon kameran, mutta en siitä että olisi välähtänyt. Se CD levy on vaan niin älyttömän helppo erottaa oikeasta salamalampusta, jos on vielä hyvä näkö. CD levy näyttää CD levyltä ja salamalamppu salamalampulta, vaikka poliisit näköjään kuvittelevat muita hämäävänsä. Ei ainakaan minua... :)

      • uat käyttää om

        Eikös tuohon tullu nuo viiskymppiset kun jonkun pöllön peräkärrissä ei toiminut takavalot kun kääntyi vasemmalle sen levikkeen kohdalla ja tuli ruttu. No nyt on turvallista.

        Mut mikähän idea siinä on että Pieksämäelle mennessä on satasen rajoitus heti Mulan risteyksen jälkeen mutta toisesta suunnasta pitää himmailla jo kilometriä aikaisemmin?

        En nyt sit tiedä onko tuona kameran paikka kovinkaan hyvä. Ensin pitä himmata pöntölle, sitten tuleekin jo kiire jos vihreet vielä palaa.


    • Hupelix

      Ööö...80m liikennevaloihin siitä tolpasta, kai tuossa on jo vähän aika hiljennellä. Mutta puuttuukos siitä nyt liikennevalojen ennakkovaroitusmerkki?
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Liikennevalot_165.svg
      Tuli vaan mieleen, kun eikös ne ole tutkineet, että 80% informaatiosta menee ohi (silmän) suun?
      Vai onko se siellä, kun en aja ko. paikasta ohi kuin 7 kertaa vikkossa?

    • SuakraV

      No, suomihan on muutenkin ylinopeussakkojen luvattu maa. Maanteillä nopeusrajoituksen muuttuvat risteysalueilla usein100-80km/h-> 60-80km/h. Siinä kun yhden kerran vähän tarkkaavaisuus herpaantuu, niin voi mennä ihan päiväsakko osastolle. Onneksi tulee ajettua maltillisesti. Voisivat vaikka kytätä, ennemin noita varkauden huume hörhöjä.

    • Masaa,,

      Mut entäs kun viime kesänä oli pieksämäen suuntaan samassa paikassa maalattu tiehen uusittu 80 km/h nopeus,vaikka 80 km/h liikennemerkki on vasta entisen kaatopaikan risteyksen jälkeen! Eli mikä rajoitus siinä on voimassa heti liikennevalojen jälkeen Pieksämäen suuntaan?

      • MosaXC

        Taajama loppuu -> 80 km/h.


    • dkslks12

      Kukaan ei aja vahingossa ylinopeutta. Piste.

      Osta navigaattori joka varoittaa kameroista

      tai

      vaihtoehtoisesti avaa silmät ja katso nopeusrajoituksia.

      • Ei-Mikään-kaahari

        "Kukaan ei aja vahingossa ylinopeutta. Piste."

        Miten ihmeessä voit tietää?

        Tässä aiheessa en kysynyt vinkkejä, miten välttää kameratolppia.

        Toiset ihmiset ajavat autolla enemmän kuin toiset. Toiset ihmiset ajavat alueilla, jotka eivät ole entuudestaan tuttuja.

        Ihminen on erehtyväinen ja lehmä on märehtiväinen. Epäilen, että ainakaan kaikkia vahinkoja ei tehdä tarkoituksella.


      • näin on!
        Ei-Mikään-kaahari kirjoitti:

        "Kukaan ei aja vahingossa ylinopeutta. Piste."

        Miten ihmeessä voit tietää?

        Tässä aiheessa en kysynyt vinkkejä, miten välttää kameratolppia.

        Toiset ihmiset ajavat autolla enemmän kuin toiset. Toiset ihmiset ajavat alueilla, jotka eivät ole entuudestaan tuttuja.

        Ihminen on erehtyväinen ja lehmä on märehtiväinen. Epäilen, että ainakaan kaikkia vahinkoja ei tehdä tarkoituksella.

        Joo tuo väitös ettei kukaan tekisi vahingossa virheitä, on kyllä ihan tuulesta temmattua paskaa. Todennäköisesti sen esittäjä on itse pahimmasta päästä oleva mokailija, mutta kun häpeää niin itseään niin ei kehtaa myöntää. Se on sellainen psykologinen juttu. Rehti ja suoraselkäinen ihminen myöntää myös tekevänsä joskus virheitä, vaikka muutoin toimisikin aina lain ja sääntöjen mukaisesti.


      • Kukako?
        näin on! kirjoitti:

        Joo tuo väitös ettei kukaan tekisi vahingossa virheitä, on kyllä ihan tuulesta temmattua paskaa. Todennäköisesti sen esittäjä on itse pahimmasta päästä oleva mokailija, mutta kun häpeää niin itseään niin ei kehtaa myöntää. Se on sellainen psykologinen juttu. Rehti ja suoraselkäinen ihminen myöntää myös tekevänsä joskus virheitä, vaikka muutoin toimisikin aina lain ja sääntöjen mukaisesti.

        Väistämättä tulee mieleen yksi henkilö joka ei koskaan mokaa...ainakaan omasta mielestään...


    • tarkkanäköinen

      Ajelin viikonloppuna taas ohi tuosta tolpasta ja sinne oli laitettu taas CD levy. Onneksi näkö vielä pelaa... :)

      • KarinTapio

        :)


      • JeejEEJeeVeee

        Saman huomasin minäkin ja nyt se levy oli suorassa, kun edelliskerralla oli pikkuisen vinossa :D


    • uusi CD-vaihdettu
    • Anonyymi

      Ai että mua ottaa pannariin kanssa..juuri ajoin olin näkeväni tämän kyseisen rajoituksen kohdalla vasta kun ihan pöpelikössä koko rajoitus merkki..niin olin katsovinani et 60km/h rajoitus. Ihmettelinkin jälkeen et jumalauta alle 60 ajoin..niin nyt tarkastin täältä et vittu se on 50 tolppa. Ps.voi olla varma jos sakko tulee ni helvetti et Suomennan asiasta aivan varmaan. Pistäisivät edes sataa metriä ennemmin ton rajoitus merkin ku vittu sitä näe ku kohdalla just.

      • Anonyymi

        Tarkoitus onkin saada valtiolle tuloja.


    • Anonyymi

      pöntöt pörisee grillikatoksessakin,

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe