Vesitorni Jes!

Hyvä hyvä, että katselu tasanne sai pitäjän kesäksi. Mutta hintaa kahveelle & Hyvälle pullalle tulee kyllä ruhtinaallisesti. Itse olin varautunut 4€ kustannukeen, mutta eheei se riittännä alkuunkaan, , , :) Kun hissi maksu ylös-alas otti jo alussa 2€ siihen kahvi ja pulla 5€ oon kyllä aika pitkä hinta minusta !
29921
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Joo, ja sitten vielä pitää olla käteistä! Käännyttiin hissillä takaisin kun luettiin ylhäällä hinnat... huh-huh...

Äänestä
  • Joo, käteistä kesäkahvioissa silloin tällöin kysellään, joskus kelpaa kortitkin...
    Missä asennossa hissi palasi takaisin, kun kerran käännyitte hissillä takaisin...Että tietää varoa sitä :)

    Äänestä

  • Minä ainakin varaudun kesäkahviloihin ja muihinkin kesäisiin aktiviteetteihin käteisellä, vaikka yleensä tulee asioitua pankkikortilla.

    Ei tuntunut Vesitornilla kalliilta, kun kaksi aikuista ja kolme lasta maksoi sisäänpääsystä yhteensä 5 euroa, ja lihikset, mehut, jätskit ja kahvit oli selvästi alle sen hintatason mihin tavallisissa kahviloissa on tottunut.

    Ja jos yksi aikuinen ei ole valmis maksamaan kahta euroa sisäänpääsymaksua siitä että saa juoda kahvinsa upealla näköalapaikalla, saa sitä kahvia toriltakin. Ja jos kahvikupillinen on torillakin liian kallis, saa sitä keitettyä kotonakin.

    Äänestä

  • suosittelen kirjoitti:

    Minä ainakin varaudun kesäkahviloihin ja muihinkin kesäisiin aktiviteetteihin käteisellä, vaikka yleensä tulee asioitua pankkikortilla.

    Ei tuntunut Vesitornilla kalliilta, kun kaksi aikuista ja kolme lasta maksoi sisäänpääsystä yhteensä 5 euroa, ja lihikset, mehut, jätskit ja kahvit oli selvästi alle sen hintatason mihin tavallisissa kahviloissa on tottunut.

    Ja jos yksi aikuinen ei ole valmis maksamaan kahta euroa sisäänpääsymaksua siitä että saa juoda kahvinsa upealla näköalapaikalla, saa sitä kahvia toriltakin. Ja jos kahvikupillinen on torillakin liian kallis, saa sitä keitettyä kotonakin.

    Olet muuten oikeassa tuosta vaihtoehdosta. Jos kaikki on liian vaikeaa ja kallista, niin jää kotiin lukemaan läpyskää ja unelmoimaan paremmasta.
    Ei täällä mikään kahvio kannata, jos ei tule maksavia asiakkaita. Ihme, jos eivät vielä kysele niitä poonuksiaan tuollakin paikassa :)
    Täällä huhuillaan Kauppakadulle kahvioita ja leipomoita...Onhan niitä ollut ihan erikoisliikkeiksi asti, mutta käyttikö ihmiset niitä riittävästi...no ei tietenkään...Eihän se ole hyväksyttävää istua kesällä kauppakadulla kahviossa, kun kerran marketin kassan vieressäkin voi tehdä saman ja kerätä niitä poonuksia. Turha sitten on vinkua, ettei ole enää erikoisliikkeitä, kun niitä ei ole alunperin edes käytetty, vaan kaikki rahat on kannettu kahteen suurimpaan liikkeeseen.

    Äänestä

Siihen pitäisi saada joku täystuettu porukka pitämään sitä kahviota. Pullakahville jäisi sitten hintaa euron verran :)

Äänestä

Olisi mielenkiintoista tietää että kuka ko kahvilaa tänä kesänä pitää ?

Äänestä

Vekara-Varkaus viikolla luultavasti pääsee taas ilmaiseksi (jos siis pysytään samalla linjalla kuin viime kesänä) vesitornin huipulle, niin taidan silloin käydä.

Äänestä

siis maksu että menet vesitorniin ja vaikka juot kahvit siellä??
luulisi että ne jotka ostaa jotain ei enää tarvitsisi maksaa sisäänpääsymaksua :D

Hyvää mainosta ja luulen ettei tungosta paikkaan ole ja ovelta kääntyviä on -sääli :(

Äänestä

Vesitornin kahvilaa pyörittää jo kolmatta kesää Könönpellon asukasyhdistys.

Vesitorni työllistää kolme henkilöä osa-aikaisesti kesän ajan.

Vekara-varkaus viikolla emme peri pääsymaksua.

Maksupääte korttimaksuja varten on juuri hankittu. (Pankki/luotto)

Pääsymaksuilla katamme kiinteät kulut, sillä myynnistä saatavat tulot eivät kuitenkaan ole niin suuret että niillä kaikista kuluista pystyisimme suoriutumaan.



Könönpellon asukasyhdistys ry
Keijo Hyttinen
puheenjohtaja

Äänestä
  • Noniin, siinä tuli selkeä vastaus. Pitäkää laatu korkealla, niin sinne jaksaa kivuta enemmän porukkaa, kun täällä oikein hehkutetaan kunnolla:)

    Äänestä

  • Eli se on tukevasti Kristillisdemokraattien käsissä. Mitähän todelliset yrittäjät tykkäävät mainonnasta täällä keskustelupalstoilla.

    Äänestä

  • Proletaari tornissa kirjoitti:

    Eli se on tukevasti Kristillisdemokraattien käsissä. Mitähän todelliset yrittäjät tykkäävät mainonnasta täällä keskustelupalstoilla.

    Kristillisdemokraattinen mainos: Päättäkää päivänne kirkkokahveilla tornissa.

    Äänestä

  • Varkkila kirjoitti:

    Noniin, siinä tuli selkeä vastaus. Pitäkää laatu korkealla, niin sinne jaksaa kivuta enemmän porukkaa, kun täällä oikein hehkutetaan kunnolla:)

    Oletko Varkkila, lukenut Arto Paasilinnan: Onnellinen mies.
    Jotenkin tulee mieleen noista Krisujen lonkeroista.
    Jaatisesta tulee jotenkin mieleen " ihanlaisensa".

    Äänestä

Milloin torni aukeaa ? Onko ns säävaraus...

Äänestä

Eikös se torni ole jo auki?

Äänestä

Ei ole isosta rahasta kyse mutta periaatteesta en ala maksamaan siitä että pääsee taas tukemaan toimintaa ja käymään porukalla kahvilla vesitornissa. On sinne sukulaiset viety ja muut ei varkautelaiset tuttavat mutta tuo pääsymaksu on jo niin yli menevää hommaa.

Kiitos ja näkemiin

Äänestä

Minut ainakin karkoitti tuo ylimielinen Kristillisdemokraatti asukasyhdistyksen puheenjohtajana, joka toimintaa pyörittää. Ei järjestöä Varkaudessa ettei joku päähihhuli johtamassa. Ennen oli demarit ja nyt nämä KrispersSKeput. Niitten kantaa kun ei tiedä.

Äänestä

Menkää siellä käymään ensi viikolla kun Vekara-Varkauden aikana on ilmainen pääsy, jos on niin ylitsepääsemättömän vaikeaa maksaa se pari euroa pääsymaksua.

Äänestä

Eiköhän se ole enemmänkin kiinni siitä että miksi pitäisi maksaa kahvilaan pääsystä? Ymmärrän ettei ole ihan normaali kahvila kyseessä mutta kyllä se pääsy pitää olla ilmainen tuolaiseen ja tuotto ottaa kahvilan tms. myynnistä.

Eri asia olisi maksaa pääsystä jos siellä olisi opastettu esittely tai muuta toimintaa. Nykyinen käytäntö on kiskuritoimintaa ja jos ei kannata pyörittää muuten niin lopettakaa pitäminen. Rahantuotto keinoja olisi ollut huomattavasti parempiakin, esimerkiksi lasten syntymäpäivänviettopaikkana tuota monesti ajatellut.

Äänestä
  • Eiköhän nuo vastaavat paikat ole maksullisia joka paikassa.
    Puijon torniin pääsylippu 6 euroa.

    Äänestä

Kahvilakulttuuri vahvasti poliittisissa käsissä. Köpen asukasyhdistys / Kristillisdemokraatit hallitsevat vesitornia. Kokoomuksen äärioikeistolainen tuuliviirisiipi on valtaamassa Pirtinvirtaa.

Äänestä

penk

Äänestä

onko kova karkki
lohkeeko

Äänestä

eino leino

Äänestä

eino leino

Äänestä

vp tissari

Äänestä

meijerivoi

Äänestä

Kyllä se maksu eifeltorniinkin maksaa. Sinne silti jono. Varkaudessa hyvät näkymät. Kannattaa maksaa. En oikein ymmärrä näitä varakkaita Helsinkiläisiä, jotka ei periaatteellisista syista maksa sisäänpääsymaksua.

Äänestä

Mieti siltä kantilta,jos itse pitäisit kahvilaa. Kaikki kulut. Myisitkö halvalla pullan ja kahvin? Et.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SUOSITTELEN :) kirjoitti:

Hyvä hyvä, että katselu tasanne sai pitäjän kesäksi. Mutta hintaa kahveelle & Hyvälle pullalle tulee kyllä ruhtinaallisesti. Itse olin varautunut 4€ kustannukeen, mutta eheei se riittännä alkuunkaan, , , :) Kun hissi maksu ylös-alas otti jo alussa 2€ siihen kahvi ja pulla 5€ oon kyllä aika pitkä hinta minusta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu