Talotoimittaja: Design-Talo
Kaikki DT:n kanssa on toiminut loistavasti, paitsi heidän sähköurakoitsijan kanssa!
Sopimuksessa lukee: tonttikeskuksen tarkastus ja kytkentä asiakkaalle. Edustajan vinkistä, tilasimme kytkentäkaapelin suoraan sähkölaitokselta.
Saimme hyvän tarjouksen kaapelista ja sen kytkennästä sähkölaitokselta, joten otimme myös kytkennän heiltä.
Ongelmia tuli siinä vaiheessa, kun mittarointipyyntö olisi pitänyt tehdä! Sähkölaitos kertoi, että mittarointipyynnön tekee se, joka toimittaa sähkökeskuksen (eli DT). Sähkökeskus tuli DT:lta automaattisesti, koska kuuluu talopakettiin.
DT:n sähköurakoitsija kuitenkin ilmoitti, että ei suostu tekemään mittarointipyyntöä, koska eivät ole tarkastaneet sähkökeskuksen toimivuutta! Sähkökeskus on tullut suoraan tehtaalta, eivätkä he ole sitä ikinä nähneet. Näin ollen eivät voineet 100% sanoa, että sähkökeskus on toimiva.
Sähkölaitos ihmetteli tätä toimintaa tosiaan, mutta suostui silti kytkemään sähkökeskuksen ilman DT:n mittarointipyyntöä. DT:lle ilmoitettiin, että sähkölaitos vastaa keskuksen toimivuudesta keskukselle asti, mutta siitä asti vastaa DT.
Näin ollen DT lähetti miehensä tarkastamaan, että sähkökeskuksen saa ottaa käyttöön, ja tästä meiltä veloitettiin 230 euroa!!! Sen verran tiedän, että miehet ajoivat tontille, avasivat tonttikeskuksen oven, katselivat hetken ja laittoivat oven kiinni.
Eli ts. joudummeko nyt maksamaan 230 euroa siitä, että DT varmistaa tilaamansa sähkökeskuksen toimivuuden?
Tästä tarkastuksesta kuulimme vasta sinä päivänä, kun sähkölaitos oli tulossa kytkemään keskusta ja pyysi mittarointipyyntöä. Kysyinkin sähköurakoitsijalta, että mistä meidän olisi pitänyt tällainen tietää, ja meille sanottiin, että ei mistään, koska yleensä kytkentä kannattaa ottaa heiltä! Tarkastus kuuluu heidän kytkentämaksuunsa, ja laskussa lukeekin: "KYTKENTÄMAKSU".
DT veloittaa sähkökeskuksen kytkennästä
7
691
Vastaukset
- kari789
Jos sähkälaitos teki kytkennän, niin miksi siitä pitäisi maksaa jollekin muulle kuin sähkölaitokselle ??
Tämä lause on puutteellinen:
tonttikeskuksen tarkastus ja kytkentä asiakkaalle.
joten sen merkitystä voi vain arvailla.
Jos sopimukseen sisältyi:
tonttikeskuksen tarkastus ja kytkentä asiakkaalle.
niin eihän siitä tarvitse erikseen maksaa. - tuutupappa
Tarkalleen sopimuksessa lukee näin:
TILATKAA LIITTYMÄSOPIMUKSEN TEON JÄLKEEN SÄHKÖVIRRAN KYTKENTÄ KESKUKSEEN JA SÄHKÖLIITTYMISPAIKAN JA ULKOKESKUKSEN VÄLINEN SYÖTTÖKAAPELI. -- TYÖN VOI TILATA JOKO PAIKALLISELTA URAKOITSIJALTA TAI RG DESIGN-TALOTEKNIIKKA OY:LTA. KESKUKSEN KYTKEVÄ TAHO TÄYTTÄÄ MITTAROINTIPYYNNÖN/TARKASTUSLOMAKKEEN SÄHKÖLAITOKSELLE. HUOM! SÄHKÖVIRRAN
Kytkentä ja syöttökaapeli otettiin sähkölaitokselta. Sähkökeskus taas tuli automaattesti DT:lta, joten ei sitä otettu sähkölaitokselta, vaikka sekin olisi ollut mahdollista.
Sähkölaitos tässä tapauksessa suostui kytkemään sähkökeskuksen ilman mittarointipyyntöä. Saimme myös käyttöönottotarkastuspöytäkirjan sähkölaitokselta.
"Jos sähkälaitos teki kytkennän, niin miksi siitä pitäisi maksaa jollekin muulle kuin sähkölaitokselle ??"
-- Koska DT yrittää näköjään kusettaa minkä ehtii. Koska emme ottaneet kytkentää heiltä, he joutuivat tulla tarkastamaan, että tehdas on asentanut heidän tilaamansa sähkökeskuksen oikein. He eivät voineet kytkentävaiheessa taata, että sähkökeskus olisi toimiva, koska eivät olleet sitä omin silmin nähneet. Tästä käynnistä he veloittavat nyt 230 euroa. - IP 6 8
hei
onko kyseessä tapaus että talon sisään ei tule alakeskusta vaan tulee ainoastaa tontti tai ns.pääkeskus joka ei ole vielä valmis.
DT varmaan tarkoittaa että heidän alakeskus ei valmis, mutta pitäähän tontille sähköt saada ? - Jpe-
Eikös mittarointipyynnön tee keskuksen kytkevä urakoitisja?
- tuutupappa
IP 6 8: Talon sisään on tulossa myös sähkökeskus, joten alakeskuksesta ei ole kyse. Tästä talon ulkopuolisesta sähkö-/tonttikeskuksesta saadaan työmaasähkö, joten se kytkettiin ennen kuin DT tuli tekemään perustuksia.
Jpe-: Niin tekee, mutta tässä tapauksessa sähkölaitos suostui tekemään kytkennän ilman mittarointipyyntöä, koska paikallista urakoitsijaa ei ollut.- IP 68
no sitten on vähän outoa, ei ole ollut ongelmia tälläisesn suhteen
- kari789
LAINAUS
Sähkölaitos tässä tapauksessa suostui kytkemään sähkökeskuksen ilman mittarointipyyntöä. Saimme myös käyttöönottotarkastuspöytäkirjan sähkölaitokselta.
Reklamoisin DT:lle seuraavasti:
Sähkölaitos on suorittanut kytkennän ja tarkastuksen ja toimittanut käyttöönottotarkastuspöytäkirjan, joten en näe mitään syytä maksaa sähkölaitoksen tekemästä työstä kolmannelle osapuolelle, esimerkiksi DT:lle. En ole myöskään tilannut kytkentää tai tarkastusta DT:ltä, joten laskunne on täysin aiheeton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658