11 kk vanha 1,2 tsii:ni on syönyt 14 tkm:n aika lailla öljyä,tai siis olen lisännyt nyt öljyä n 3 litraa, auto on menossa tarkastukseen lähiaikana... Sitten oletteko huomanneet päriseekö alustassa pelti, tms? Mulla on tyhjäkäynnillä aina pieni kolina joka tulee alustasta ja joskus se kalkattaa enemmänkin, Vehon! pikahuollosta sanottiin, että kyllähän auton alustasta ääniää kuuluu,ei me mitään sille voida!!!? En ole kyllä yhdestäkään käyttämästäni autosta tollasta kalinaa kuullut....pitänee ottaa asia esille kun vien sen öljyn tsekkaukseen....
Octavian öljynkulutus
sixsixsix
401921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Hyvin olet saanut öljyä menemään! Polttaako moottori sen vai valuuko pihalle? Minulla on 1,5 vuotta vanha sama kone. Öljyt on kerran vaihdettu huollossa.
Aiemmin mulla oli Volvon V40, jossa on joku pelti moottorin alla. Kerran umpihangessa ajaessani pelti repeytyi yhdestä nurkasta ja piti sitten ajossa aikamoista pärinää. Lähistön kellarinyrkkipaja korjasi vartissa ja pyysi vitosen.
Milloin lisäät öljyä ja paljonko?
Ethän tee sitä virhettä että lisäät kun tikku näyttää mielestäsi kuivalta?
Älä tee niin vaan odota että auto pyytää sitä öljyä lisää KELTAISELLA öljyvalolla.
Öljytikku voi näyttää kuivalta vaikka öljyä koneessa on reiluusti. Öljyn valuminen voi kestää yönkin yli ja silloinkin näet kunnolla öljymäärän luotettavasti vain jos auto on täysin suoralla alustalla. 1.2l TSI:n öljymäärä on niin pieni, että virheen mahdollisuus tikkua tuijottamalla on suuri.
RUAHAHAHAHAH!
Kyllä pitää olla melko paksut öljyt jos yön yli kestää valuminen.
En tee vaan viimeksikin olin pidemmällä matkalla ja olet öljyn vielä riittävän kun ei siitä viime lisäyksestä nyt niin kauan ollut, niin öljytason merkkivalo syttyi juuri kun lähdin tankkauksesta, no ei siinä mtn eli takasin abc: lle longlifea ostamaan. Ja öljyä ei kyllä mielestäni valu mihinkään, sen sijaan pakoputken pää ja ympäristö on todella nokinen ja se nokeentuu nopeati pesun jälkeen. Mielestäni tsi on kyllä bensa eikä dieselkone ;)
8 12 kiva kun vastasit, tuostakin jo näkee, että eroja on mutta mikä sitten menee normaalin rajaan..eikös suurin sallittu kulutus ole puoli litraa/ 1000 km? Se on kyllä todella suuri kulutus öljylle....
Ei tarvita paksuja öljyjä vaan lämmin kone pitää öljyn vielä kierrossa tovin.
Kone jäähtyy vasta tuntien päästä niin että öljyä varmasti valuu öljypohjaan niin paljon että sen voi tikulla mitata luotettavasti.
Ihan valmistajan ohjeissakin sanotaan ettei öljyä pidä tarkastaa tikusta heti koneen sammutuksen jälkeen saati sitten sen käydessä.
Tuo yön yli ohje on sikäli helppo että sen voi tehdä ennen kuin lähtee aamulla taas liikkeelle. Ei siihen oikeasti niin pitkään mene, mutta se on yksinkertainen ohje jota voi helposti noudattaa. Yksinkertaisille kuten sinä tarvitaan yksinkertaiset ohjeet :)
Kulutus on siis selvästi liikaa kun kerran lisäyksen teet vasta kun auto öljyä pyytää.
Noki pakoputken takana voisi viitata siihen että öljy palaa pois eikä vuoda ulos muita tietä. Kannattaa mainita tuo huollossa.
Jotain siellä on vialla kun noin paljon öljyä syö.
Kuuleppas. Nähtävästi et koskaan ole öljyjä autoon vaihtanut?
Sen verran minä olen öljyjä autoon vaihtanut, että tiedän että vähästä on öljyn valuminen enään kymmen minuutin kuluttua, kun proppu on öljypohjasta irroitettu.
Myös sen voin kertoa kokemuksesta, että mitä lämpimämpi öljy niin sitä liukkaammin ulos tulee.
No, vaihteeksi asiallinen kysymys: kuinka paljon tuohon vaikuttaa se, onko autolla ensimmäiset 1000 km ajettu ohjeiden mukaisesti? Eli ei heti ensimmäisinä päivinä ajella täysillä kierroksilla?
Siis kyse ei ollut öljyn vaihtamisesta jollet tuossa jo huomannut.
Se on eri asia kuin öljyn tarkistaminen tikusta. Miksi tämäkin pitää sinulle TAVATA?
En tietä tuosta aloittajan autosta, mutta itse en ole huomannut tuossa eroa.
Eli olen vuosien varrella kymmeniä LongLife huollettavia volsuja omistanut ja erilailla niitä on siisäänajettu. Mitään eroa en huomannut öljynkulutuksessa suhteessa siihen miten auto sisäänajettiin.
Pari esittelyautoakin on tullut ostettua ja niissä ei varmana ole sisäänajoa tehty rauhallisesti.
Pahin öljynkulutus itsellä oli autossa jonka itse sisäänajoin täysin valmistajan ohjeiden mukaan ja vaihdatin öljyt vielä 1500km ja 15tkm kohdalla. Silti autoon sai laittaa 30tkm huoltovälillä 6l lisää öljyä.
Luuletko sinä tosiaan että ne öljyt ei valu öljypohjaan yhtä liukkaasti oli proppu kiinni tai auki?
Öljyjen valuttaminen öljypohjasta saa loppu öljyn valumaan nopeammin koneen öljykanavista takaisin öljypohjaan. Kyllä. Tiedätkö mitään nesteiden käyttäytymisestä kun moisia yksinkertaisuuksia kyselet?
Tuohan on jo peruskoulun fysiikassa selitetty miten nesteet käyttäytyvät.
Sen voi öljyjutuista kertoa että tää nauraja 1 on tasan oikeassa. Kun kuuma moottori sammutetaan niin öljy alkaa valua öljypohjaan eikä se tosiaankaan vie kuin sen 10 minuuttia. Ei se öljy tiedä ollaanko sitä vaihtamassa vai onko auto muuten vain sammutettu. Tuskin se tietää liioin onko öljyroppu auki tai kiinni. 6 10 ei tajua ainakaan näistä öljypuolenjutuista mitään. Ei tarvitse viisastella sinulle tässä tarvitsee TAVATA tai vääntää RAUTALANGASTA. "Siis kyse ei ollut öljyn vaihtamisesta jollet tuossa jo huomannut.
Se on eri asia kuin öljyn tarkistaminen tikusta. Miksi tämäkin pitää sinulle TAVATA?" Voi juma millaisia automiehiä..
Älä höpötä mistään fysiikasta . Kuormaautossakin jossa on öljyä noin 30 litraa se valuu öljypohjaan 10minuutissa. Siihen ei tarvita insinööriä eikä fysiikan professoria. Missään autossa öljyn valuminen öljypohjaan ei kestä puoltatuntia jos öljy on lämmintä, saati että yön yli..Kun kone sammutetaan niin ei kait sinne imu jää tai sitten on huohottimet tukossa ja öljyt tulee mäkeen muualta kuin pohjapropusta.
Fysiikasta voisit opetalla jotain niin helpottaisi keskustelua.
Kuorma-auton öljyt taas on ihan eri asia, on hieman erilainen kone kuin 1.2l bensapata se, jollet ole huomannut.
Pikku koneiden öljymäärät ovat volkkareissa todella pienet. Öljystä on suhteellisesti suuri määrä kierrossa ja pysyy siellä tovin kun kone on lämmin.
Öljyropun avaaminen aiheuttaa sen että öljypohjassa oleva öljyn poisto helpottaa kierrossa olevan öljyn valumista takaisin öljypohjaan koska se vie lämpöä pois ja vapauttaa painetta. Muutoin vasta moottorin jäähtyminen vähentää painetta niin että öljy valuu helpommin takaisin öljypohjaan.
Tuo siis yksinkertaistettuna sinulle kun et muutoin sitä tunnu ymmärtävän.
Jollet usko niin ajele huviksesi tuommoinen 1.2l TSI mylly lämpöiseksi ja odottele koska öljypinnan nousu lakkaa tikussa. Kas huomaat että siihen meneekin tovi eikä vain 10min :)
Usko huvikses että jos autossa on noin olematon öljyn vapaakierto kun yrität selittää ,niin yksikään öljypumppu ei siitä selviä. Ja sitten jos puhutaan kylmästä öljystä niin kiertoa ei olisi lainkaan.. Koita tajuta , sun on aivan turha täällä kirjoitella mitään fysiikan laista. Ja mikä se herra tovi on?? 12minuuttia. Kuten tossa kerroin yhdenkään auton koneessa se paluu ei kestä puoltatuntia saati koko yötä. Mikä kuormaauton moottorissa eroaa henkilöauton moottorista. Ei mikää. Kaikki vain on isompaa, mutta niin on öljymäärätkin samassa suhteessa. Et tosiaankaan ymmärrä autojen tekniikasta mitään. Toivottavasti öljypumppusi kestää...Ja tuosta paineesta mikä on moottorissasi, jos se on noin kova ettei edes öljyt kunnolla valu on huohotin tukossa, vie autosi huoltoon.
Voi ristus, onks kaikki skeidan huoltomiehet ydinfyysikoit tai rakettiinssejä. Eihän toho pysty tavalline ihiminen ees vaihtaa öljyi tarkastuksista puhumattakaan. Kui jos joutuu tekeen oikeen remppaa. Siihe ei varmalla Suomessa pysty kukaan. On se vaan hyvä ku itellä on mese, siihe pystyy itte vaihtaa öljytki vaikkei professorin paperita ookkaan. Kodassa öljytki niin viisaat että tietää jos roppu on auki niin valuvat nopeemmi venttilikoneesta. Varmalla kallista öljyy.
Mää luulin että Ritari Ässän Kitt olis ollu viisas auto mutta paskat. Skodassa osaa öljytkin ajatella...
Heh heeheh heh. En minä paljon fysiikasta tiedä, mutta sen tiedän ettei sitä öljyä paljon valu enään 10 minuutin jälkeen siihen 1.2 TSI:n öljypohjaan.
Hah. Hauska nähdä miten vaikeata ihmisten on ymmärtää selkeätä kirjoitusta :)
Pitää vängätä väkisin vastaan vaikka ei ymmärrä mihin edes vastaa.
Parhaimpia on nuo alemmat vastaukset - oikein silmät vedestä märkänä saa nauraa kun yrittävät väkisin vääntää asiaa toiseksi ja esittää niin tyhmää :)
Epätoivoista herjausta koittavat vielä siihen väliin heittää, mutta ei noin tyhmille herjoille voi kuin nauraa :)
Tuossahan koitettiin selittää asiaa 'for dummies' tyyliin, mutta ei näköjään vielä riittävän yksinkertaisesti kun ei uppoa.
Mieti nyt tarkemmin nuo metallin lämpölaajenemisen vaikutukset moottoriin ja sen öljykanaviin. Huomioi nesteen virtauksen muutokset eri lämpötiloissa. Huomioi sekin että mitä tapahtuu kun nestettä otetaan pois 'astiasta' niin mitä loppu neste pyrkii tekemään. Näiden perus-fysiikan asioiden selvittäminen helpottaa kummasti ymmärtämään noinkin yksinkertaista ilmiötä.
Ja en ole missään väittänyt etteikö öljyä voi tarkistaa tikusta vaikka heti tai vaikka 10min kuluttua, mutta hätäisimmät lisäävät heti öljyä jos pinta on hiemankin alle max kohdan ja jos et odota että kone on kylmä niin hyvin todennäköistä on että kaikki öljy ei ole vielä siellä öljypohjassa vaan osa on vielä kierrossa.
Aamulla tarkistettaessa kone on jo varmasti jäähtynyt ja varmasti on öljyt valunut öljypohjaan eli tarkastaminen tuolloin antaa tarkemman tuloksen.
Kerrataan vielä hieman lisää jotta yksinkertaisimmatkin ymmärtäisivät. Eli kyse ei ole siitä että öljy olisi KOKONAAN tai edes SUURIMMAKSI osaksi siellä kierrossa. Kyse on siitä että tuo ohje on hyvä niille hätähousuille jotka luulevat että kone laukeaa heti jos öljy ei ole maksimissaan. Ja silloin on helpompi arvioida oikein se lisäyksen tarve eikä tule lisättyä LIIKAA.
Kyse on siis siitä että ei vahingossa tai turhaan lisätä liikaa öljyä. Sanotaan että jos tarkistat öljyn vaikka joka toisen tankkauksen jälkeen lämpimästä koneesta. Tällöin jos vaikka MAX rajasta öljyn pinta on näyttää n. 1dl päässä ja lisäät varmuuden vuoksi 2dl tuoretta öljyä. Jos se 1dl olikin vielä siellä kierrossa tulet lisänneeksi 2dl liikaa öljyä. Tuo 2dl kun kumuloituu pari kertaa niin alkaa ylitäyttöä olla sen verran että öljy alkaa iloisesti palaa polttoaineen mukana. Ylimääräisellä öljyllä kun on tapana päätyä palaneena ulos pakoputkesta. Tällöin luodaan tuo 'öljynkulutus' itse hölmöillessä ja onkin helpompi ohjeistaa käyttäjää tarkistamaan öljyt kylmästä koneesta joka on näppärintä tehdä esim. aamulla ennen liikkeelle lähtöä. Toki se voi olla illallakin jos lähtö tapahtuukin vasta silloin, mutta yleensä yksinkertaiset ohjeet tehdään moisilla olettamuksilla jotka sopivat suurimpaan osaan väestöstä :)
Mutta koska sinä kerran tiedät paremmin nuo asiat niin varmaan olet mitannut kauanko se 1.2l TSI öljyn valuminen takaisin sinne öljypohjaan kestää?
Laitatko samalla tarkistuksesi seuraavana aamuna ylös ettei öljypinta ole noussut - muista merkata se öljytikkuun niin voit olla asiasta varma. Odottelen väitöskirjaasi aiheesta kun kerran olet niin tietäväinen asiasta :)
Minähän vain kerroin mitä tapahtuu, kerro sinä nyt havaintosi kun kerran ovat vastakkaisia.
. Ei öljynvaihto tai tarkastus voi olla noin vaikeeta edes Skodassa.,. Minäpä kerron kuinka se tapahtuu Volvossa. Kun pysäytän lämpimän moottorin odotan jonkun minuutin ja vedän tikun ulos. Silloin se näyttää onko koneessa öljyä. Kun vaihdan öljyt niin poistan propun, , kone lämmin. Öljyt alkaa valuun. Sillä aikaa kun ne valuvat irroitan öljyfilsun ja vaihdan tilalle uuden . Täytän filsun öljyllä.. Sen jälkeen pohjaproppu kiinni, öljyä ei enää valu. Täytän koneeseen vaadittavan määrän. Starttaa auton ja annan käydä hetken. Sammutan , vedän tikun ulos ja tarkastan määrän. Noin helppoa se on laatuautossa. Koko operaatio kestää sen 10 minuuttia. Ei tarvitse olla ydinfyysikko tai aivokirurgi öljynvaihtoon tai tarkastukseen, Veikkaanpa että sinulla on helvetin vaikea elämä. Miksi kaikki asia pitää tehdä vaikeimman kautta fysiikan kirja kädessä ja raketin rakennusohjeet toisessa kädessä. Jumalauta kyseessä on VAIN öljyn vaihto tai tarkastus, Jos se on oikeasti noin saatanan vaikeaa Skodaan niin saat olla varma ettei meille tule ikinä sellaista autoa. Haluaisinpa nähdä kun purat ja kasaat automaattilaatikon. Minä joudun niitä korjailemaan ja huoltamaan työni vuoksi tuo tuosta , samoin kuin muutakin remonttia , työskennellessäni erään automerkin merkkikorjaamossa ..Ja se merkki ei ole Volvo , Volvo on oma autoni vaimolla Ford...
Noki putkenpäässä viittaa myös siihen että katti on todennäköisesti entinen.
No joo ,mielestäni en kyllä mitenkään ole kaahaillut ensimmäisiä tonneja ja eikö noissa ole joku piiri mikä "suojelee" konetta sisäänajon aikana? Tosin en sen varaankaan ole laskenut vaan olen ajanut suht koht pappamaisesti" vaikka jengi kehä ykkösellä tai rampeissa perseessä roikkuukin...Eli niin nörttimäisesti olen ajeskellut kuin hermo on kestänyt pk- seudun hektistä liikennettä. Nytkään en hirveesti revittele, joo tiedän että toi on mopo moottori mutta kyllä silläkin renkaat saa vinkumaan ja joskus on vaan pakko painaa kaasua kun hermo menee totaalisesti...
Näin monta vastaajaa ehti eikä kukaan huomannut että tämä oli provo pellet! !!!!!! Tämä vahvistaa sen että Skoda ihmiset on evoluution alaportailla!!!!
Joo, Skodamiehet on päässeet jo maahan asti. Sinä onneton olet vielä siellä korkealla puussa yläportailla
Onko pakko tulla sekoilemaan? Ei ollut tarkoitus provoilla,,,,tuliko sulta kun kirjoitit nimimerkilläni? No niin asiaan, nyt on auto Veholle viety aamulla. Huoltotyön vastaanotta sanoi mm näin " mut kun ei näissä pysty säätämään mitään"...Ymmärsin sen siis niin, ettei säädöillä ole merkitystä öljyn kulutuksessa, vittu mitä paskaa sanon mä
Ja taas suurin osa porukasta varmaan uskoi tuon äskeisen vedätykseni,,,miten te voitte olla niin pellejä! no nyt lopetan ja etsin tasoistani seuraa muilta palstoilta sanon mä!
Hyvään auto- ja konemies perinteeseen on aina kuulunut öljytasojen
tarkistaminen kylmänä ennen moottorin käynnistämistä.
Ja yleensä tuo käynnistäminen tapahtuu ennen työn aloitusta
tai ennen ajoon lähtöä.
Ikinä en ole henkilöauton kuuman moottorin liruöljyn oikeaa tasoa mittatikusta huoltoasemalla tankkauksen yhteydessä arponut.
Kylmänä ja kerta viikossa riittää Oon kyllä kattellu kuumanakin joskus kun olen reissusta tullu, eikä tartte arpoa ainakaan meikäläisen autossa 2 minuuttia niin öljytaso on kuumassa koneessa sama kuin kylmässä niin nopeesti laskee Ja nyt puhun omasta autostani..
usein kysytty asia
Näkee selvästi, että tämä on jollekin vinksahtaneelle hepulle elämääkin tärkeämpi asia, kun täytyy aina nostaa nämä keskustelut ylös laittamalla joku mitäänsanomaton kommentti.
Kulunutta sanontaa siteeraten, onkohan kaikki muumit nyt ihan varmasti laaksossa?
NII-IIIN onkohan kaikki öljynlisäykset varmasti tehty?
Niin tosi naurettaviahan nää on, mut toisaalta, mikäli tuossa öljynkulutuksessa ei olisi mitään perää, niin tuskinpa näihin öljykommentteihin noin hanakasti vastailtaisiin.
Ei savua ilman tulta, vai pitäisikö tässäyhteydessä todeta: ei savua ilman ÖLJYÄ...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10017543
.
tärkeintähän on huolehtia siitä että öljyn määrä on oikeissa arvoissa, ei liikaa eikä liian vähän
Jos jääräpäisesti vakuuttelee itselleen ettei esim. 200 000 ajettu voi syödä öljyä se voi kostautua kalliisti
.
suosittuaihe
Mene nyt jo hoitoon trabanttimiäs! Näkee, että kyseessä ei ole enää autojen öljynkulutus, vaan tässä on paha fiksaatio, joka vaatii lääkityksen, ellei sitten sähköshokkihoitoa.
En tosiaakaan välitä öljynkulutuksista niitä näitä, mutta tämä viestien jatkuva uppaaminen noilla lässynlässyn viesteillä on NAURETTAVAA ja SAIRASTA eikä liity enää alkuperäiseen aiheeseen mitenkään. TUTKITUTA PÄÄSI, hyvä mies.
et välitä öljynkulutuksista...
Silti itket täällä jatkuvasti, salli mun nauraa.
Sun päätä ei enää edes kannata tutkia. Käyhän tutkimassa vaan kootas öljytikkua...hah haaaaaaaaaaaaaaa
No minä en ainakaan välitä öljynkulutuksista kun ei ole autoakaan. Mutta minulla on autopaikka lämpimässä hallissa ja vuokrasin sen, pahus vie, käytettyjen autojen kauppiaalle. Hänen autonsa ovat varmaan kaikki vuotaneet kun betonilattiassa on paha jälki, imeytynyt ja kuivunut osittain karstaksi.
Mitenkäs tämän saa teidän, automiesten mielestä parhaiten pois. Se osa mikä on betoniin imeytynyt, jälki jää tietenkin, ja karstan voi raaputtaa osittain, mutta jokin liuotinainepesu kaiketi, vai mitä, ja mikä?
Ota piikkauskone, sillä lähtee. Sitten vuokraat tai varastat betonimyllyn ja uutta kuraa tilalle. Sitten mietit vakavasti kenelle sitä liian lämmintä autotalliasi vuokraat.
paha, paha juttu