Lapsen epilepsiakohtaus eilen

itkuinen äiti

Tämäkin lapsemme peri epilepsian minulta. Eilen tuli ensimmäinen kohtaus.

Tunsin itseni voimattomaksi, kun pikkuinen kouristeli maaassa. Selkänikamat naksuivat ja nilkat lähtivät sijoiltaan lihasten kouristuessa. Veri purskahti suusta, kun hän puri kielensä poikki ja suusta tuli vaaleanpunaista vaahtoa.

Sairaalassa lapsi ei tuntenut ketään ja itki ja pelkäsi hirveästi. Kävely ei enää onnistu. Lääkkeet väsyttävät ja nyt haetaan oikeaa lääkitystä.

Huomisesta en tiedä.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JulietteJanita

      Voimia!! Omalla lapsellani on erilainen sairaus, sydänvika, mutta tiedän äitinä sen huolen ja pelon. Toivottavasti lapsesi ennuste on hyvä ja hän saa oikean lääkityksen. Voimia koko perheelle :(

    • epileptikon äit

      Olen pahoillani.

      Mutta.. aika rankat oireet. Omallani on vaikeahoitoinen epilepsia, joka näitten vuosien aikana on jäänyt 98%statukseen. Hengitys on salpautunut, kasvot ovat olleet jo sinisen harmaat.. mutta ikinä ei ole kieltään purrut lainkaan, saati poikki, ei niveliään naksauttanut.
      Eli, vakavasta asiasta aika hurjaa kirjoitat. Tekisi mieli kysyä, että todellakinko, vai onko vain joku huomionhakuinen aloitus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6299
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4859
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      101
      3122
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2952
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2175
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1566
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1131
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1130
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1046
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      824
    Aihe