Tämäkin lapsemme peri epilepsian minulta. Eilen tuli ensimmäinen kohtaus.
Tunsin itseni voimattomaksi, kun pikkuinen kouristeli maaassa. Selkänikamat naksuivat ja nilkat lähtivät sijoiltaan lihasten kouristuessa. Veri purskahti suusta, kun hän puri kielensä poikki ja suusta tuli vaaleanpunaista vaahtoa.
Sairaalassa lapsi ei tuntenut ketään ja itki ja pelkäsi hirveästi. Kävely ei enää onnistu. Lääkkeet väsyttävät ja nyt haetaan oikeaa lääkitystä.
Huomisesta en tiedä.
Lapsen epilepsiakohtaus eilen
2
388
Vastaukset
- JulietteJanita
Voimia!! Omalla lapsellani on erilainen sairaus, sydänvika, mutta tiedän äitinä sen huolen ja pelon. Toivottavasti lapsesi ennuste on hyvä ja hän saa oikean lääkityksen. Voimia koko perheelle :(
- epileptikon äit
Olen pahoillani.
Mutta.. aika rankat oireet. Omallani on vaikeahoitoinen epilepsia, joka näitten vuosien aikana on jäänyt 98%statukseen. Hengitys on salpautunut, kasvot ovat olleet jo sinisen harmaat.. mutta ikinä ei ole kieltään purrut lainkaan, saati poikki, ei niveliään naksauttanut.
Eli, vakavasta asiasta aika hurjaa kirjoitat. Tekisi mieli kysyä, että todellakinko, vai onko vain joku huomionhakuinen aloitus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252970Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351154- 701088
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3521034Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21965Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808