Miksi pitää antaa asioitaan kuntoon saamattomille maille syömä- ja juomavelkaa? Kreikka sen on jo todistanut: uudistuksia ei tarvita, kun taas saadaan lisää rahaa kerskakulutukseen.
En ole missään maassa nähnyt köyhällä(?) väellä niin komeita autoja ja moottorripyöriä tai kultakoruja kuin kreikkalaisilla! Kreikkalaiset eivät myöskään suostu maksamaan veroja, niinkuin muissa EU-maissa kansan vaaditaan tekevän. Ei ihme, että kulutushysteria kukoistaa!
Miksi tällaisille maille annetaan lisää kulutusjuhlarahaa - vieläpä ihan kohtuukorolla.? Ei alkoholisitit juottamalla parane! Satavarmasti suuri konkurssi tulee sitäkin karmeampana, mitä enemmän rahaa on hassattu.
Suomi pelasi niin kriisi- kuin euromaatkin todella ovelaan paitsioansaan: nyt ei kellään ole mahdollisuutta perääntyä turhan lainan annosta syyttämällä suomalaisia - vähiten kriisimailla itsellään. Jopa joutuivat tosi liriin. Saattaa olla, että nyt joku muu maa joutuu olemaan "se syntypukki"!
Kummallisinta koko hankeessa on se, että kriisimaihin, puollettujen lainojen lisäksi, iskee taatusti jättilama! Kunkas sitten suu pannaan Katainen? "Eikö koske meitä"?
Miksi hulivilimaille syömävelkaa?
T.Uomas
1
<50
Vastaukset
- pölöpoika
Suomen pölöpoika vaaleissa mahdollisti tämän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827