Tietääkö kukaan mitä tarkoittaa jos synnytyksessä tarjoutuva osa on kohdalla 3?? Onko vauva siis laskeutunut silloin jo niin paljon, että pää näkyy vai onko vielä syvemmällä vai mitenkä? Google ei tuonut vastausta.. Kätilöt hoi, valaiskaa hieman?
Tarjoutuva osa missä?
7
3281
Vastaukset
- miinus1
Jaa-a en tiedä, mulla oli käsikopelolla pään asento -1 ja synnytys meni leikkaukseen.Pitkässä leikkauskertomuksessa sitten kuitenkin lukee että -ei ollut avosuinen tarjonta-
mitähän tuo sitten mahtais tarkottaa kun on plus?? mielenkiinnolla odotan jos joku tietäisi... =) - toinen tulossa
Tarjoutuvan osan korkeutta verrataan johonkin osaan naisen lantiossa. 3 senttiä tarkoittaa, että tarjoutuva osa on 3 senttiä ko.kohdan yläpuolella. Vastaavasti miinusmerkkinen lukema kertoo, että tarjoutuva osa on ko kohdan alapuolella (eli lapsi on laskeutunut enemmän).
Tuo 3 on vielä aika korkealla, jos synnytys on hyvin käynnissä. Itselläni oli ko tilanne, kun olin auki 6 senttiä ja kätilö patisteli pystyasentoon, jotta vauvan pää laskeutuisi kunnolla kodunsuuta vasten (tai jotain).
Selittäkää paremmin asian tarkemmin tietävät.- jaanu1
Siis käsitinkö nyt aivan oikein, että 3 tarkoittaa, että vauva ei ole vielä laskeutunut kunnolla? Itselläni oli ko tilanne, kun olin 10cm auki, jolloin lapsi otettiin ulos imukupilla. Olen käsittänyt, että nykyään ei ns. "korkeita kuppeja" enää tehtäisi. Mikä on siis korkea kuppi? Miten korkealla vauva silloin vielä on?
- toinen tulossa
jaanu1 kirjoitti:
Siis käsitinkö nyt aivan oikein, että 3 tarkoittaa, että vauva ei ole vielä laskeutunut kunnolla? Itselläni oli ko tilanne, kun olin 10cm auki, jolloin lapsi otettiin ulos imukupilla. Olen käsittänyt, että nykyään ei ns. "korkeita kuppeja" enää tehtäisi. Mikä on siis korkea kuppi? Miten korkealla vauva silloin vielä on?
Siis ihan oikeasti! Eikö tällä palstalla käy ketään, joka tietäisi varmasti???
Minä sain sen käsityksen, että tuo 3 tarkoittaa, että lapsi on laskeutunut ja kiinnittynyt, siten kuin se esim. neuvolassa todetaan. Siis mitään napanuoran luiskahdusvaaraa tai vaaraa, että kääntyisi peätilaan ei ole. (en sitten tiedä mikä on suurin arvo, jolla lapsen vielä todetaan olevan kiinnittynyt). Kuitenkin lapsi saisi synnytyksen loppuvaiheessa olla suunnilleen tasolla 0 tai miinustasolla, jotta lapsen pää painaisi avautuvaa kohdunsuuta ja venyttäisi lantion kudoksia ja näin jotenkin vaikuttaisi avautumisen loppuvaiheeseen ja ponnistusvaiheen helppouteen. Mutta kuten sanoin, en ole ammattilainen vaan yritän muistella kätilön puheita synnytyksen keskeltä.
Tarkistin omaa synnytys epikriisiä (siis se lappu minkä synnäriltä saa mukaan ja johon merkitty synnytksen tärkeimmät vaiheet). Siinä taulukko yltää 5 sentistä -4senttiin. Joten olisi 5 senttiä se raja, jolloin lapsen pää on normaalisti kiinnittynyt ja vastaavasti -4 senttiä , että lapsen päälaki on tullut näkyviin, ihan noin villinä veikkauksena.
- toinen tulossa
Pitkän kaivamisen jälkeen Google alkaa raottaa lapsen laskeutumisen salaisuutta. Eli taso johon tarjoutuvan osan korkeutta verrataan on spinataso. Spina taso tarkoittaa lantion keskiaukeaman tasoa.
Oheisesta linkistä löytyy kuvia lapsen pään sijainnista merkkissä tilanteissa www.vsshp.fi/fi/.../Kurkijarvi_lantionpohjalihaksisto.pdf - jeah
minulla oli tuo 3 ja lapsi tul iavosuisessa tarjonnassa
- krt6uhj
tästä linkistä sinä näet ihan oikeasti mitä se 3 tarkoittaa :)
http://www.youtube.com/watch?v=wjup9adM_Zw
Kyllä se vauva tuossa vaiheessa alkaa olla jo hollilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648