Mitä nyt?

väsyttää...

Olen kärsinyt vuosikaudet erinäisistä jäsensäryistä ja niveloireista..tänään lääkäri sanoi että mulla luultavasti fibromyalgia..oli mun työterveyslääkäri..reumakokeet olleet normaalit..mitäs nyt sitten? onko jotain kuntoutus tai sopeutumiskursseja? Raskas fyysinen työ tuntuu niin väsyttävältä ja säryt on aamuisin helv...ja paikat jäykkinä..ja saunaan en viitti enää mennä..pärjäänköhän enää jatkossa työssäni?..nämä kaikki vaan pyörii päässä...triptyliä alan kokeilemaan myöskin...

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsyttää

      Sii apua..eikö täällä olekaan muita kipuilijoita joilla fibro..tai että olis käynyt sopeutumsikurssill yms..

    • fibro kans
    • hupeheijaa

      Oletko ollut kurssilla nn fibro kans? Eikös kurssin idea olea antaa uusia näkökulmia kipujen kanssa taisteleville ja antaa tietoa(uuttakin) ja vertaistukea...kyllähän se jatkuva kipuilu vaikuttaa työssäjaksamiseen ja nivelet esim tosi kovillel jos on raskas fyysinen työ...Kurssi ei paranna ketään mutta on takuulla tarpeen monelle..eihän sinne yleensä sinunkaltaiset haekaan..

      • fibro kans

    • Kurssin kannalla

      http://asiointi.kela.fi/kz_app/KZInternetApplication

      Fibromyalgiakurssit ovat kysyttyjä, kuten tuostakin linkistä huomaat, kurssit on jo täynnä.
      Mutta pyydä vaan lääkäriltäsi suositus - todistus fibromyalgiakurssia varten, joten se on sitten valmiina, kun ensivuoden kurssipaikkoja aletaan jakamaan.

      Kun täällä netissä ensivuoden kursseja ei vielä näy, Kelan toimsitossa voivat olla jo myöhemmin syskystä tiedossa. Joten kantsii kysyä sieltä ensivuoden sopeutumisvalmennuskursseja.

      Sopeutumisvalmennuskurssin idea onkin, että juuri sairastanut saa tiivistä tietoa sairaudestaan jo heti alussa,.

      Niin tuo on idea, vaikka Kelalta saattaa jäädäkkin asiat välillä roikkumaan. Mä pääsin nivelreumasta kursseille vasta, kun olin sairastanut 30 vuotta, ja uniapneasta kun havaitsemisesta oli kulunut 11 vuotta. Hyvää tietoa silloinkin sain, vaikka olinkin sairastanut pitkään.

    • väsyttää

      Nm väsyttää kiittää sinua nm kurssin kannalla :) :) Täytyy ottaakin puheeksi tuo asia kun menen työterveyslääkärille seuraavan kerran..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      42
      8634
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4903
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4723
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3782
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2804
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe