Soini noudattaa Hitlerin strategiaa

Isompi JYTKY 2015

Senkään jälkeen kun NSDAP oli jo Saksan suurin puolue, ei Hitler suostunut tulemaan mukaan mihinkään sellaiseen kokoomushallitukseen, jota hän ei itse olisi ollut johtamassa. Aatu ei halunnut tehdä kompromisseja ja pelasi kovin panoksin, samoin niin tekee nyt Soini, Halla-aho ja perussuomalaiset. Niin kuin Hallis selittää Hommaforumilla:

"Turha tässä on repiä ihokkaita. Kummassakin tapauksessa vähintään puolet äänestäjäkunnasta (ja media siinä päällimmäisenä) olisi kirkunut, että PS on pettänyt äänestäjänsä.

Hallituksessa olisi ollut hyvä olla, mutta on oppositioasemassakin hyvät puolensa, varsinkin pääoppositiopuolueena:

1) Ei tarvitse tehdä kompromisseja oman linjan suhteen.

2) Vaikutusmahdollisuudet valiokunnissa säilyvät ja kohdasta 1) johtuen suorastaan paranevat.

3) Sateenkaarihallitukselle tuskin voi povata ratkiriemukasta taivalta, ja varsinkin kokoomus joutuu taipumaan päätöksiin, jotka tuskin vastaavat sen äänestäjäkunnan toiveita.

4) Se, että persut räksyttävät oppositiosta käsin maahanmuuttopolitiikkaa, ja se, että vaaleja on myös edessä päin, luo varsinkin demareiden ja kokoomuksen suuntaan niin paljon painetta, että politiikan on pakko tiukentua."

Päämääränä on siis vielä isompi JYTKY vuonna 2015. Sitä odotellessa...

9

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Systeemi on mätä!

      LOPETTAKAA PASKANJAUHANTA JA OPPOSITIOSSA OLEMISEN GLORIFIOINTI!

      OPPOSITIOSTA EI VAIKUTETA YHTÄÄN MIHINKÄÄN! OPPOSITION TEHTÄVÄ ON RÄKSYTTÄÄ ILMAA SEURAAVAT NELJÄ VUOTTA, NELJÄ HYVIN PITKÄÄ VUOTTA!!!

      JA NIMENOMAAN EDELLISEN HALLITUKSEN POLIITTISET LINJAUKSET OLIVAT NE JOTKA KOKIVAT VAALEISSA RÖKÄLETAPPION!

      NYT TÄMÄ VITTU ALKAA MUISTUTTAA POLIITTISEN ELIITTI-ESTABLISHMENTIN JA VALTAMEDIOIDEN DIKTATUURILTA JOSSA MIKÄÄN EI MUUTU KOSKAAN PAREMPAAN!

      KUKA HALUAA ODOTTAA NELJÄÄ VUOTTA SAMALLA PASKALINJALLA MILLÄ EX. HALLITUS ASIOITA AJOI? NYT SAMA HOMMA JATKUU DEMARIEN AVUSTUKSELLA EIKÄ MIKÄÄN MUUTU?!

      JOS EI REHELLISILLÄ VAALEILLA VOI IHMISET VAIKUTTAA ASIOIHIN NIIN MILLÄ SITTEN?! ASEISIINKO TÄÄLLÄ PITÄÄ TAVALLISTEN KADUNIHMISTEN ALKAA TARTTUMAAN ENNENKUIN POLIITTISILLE PÄÄTTÄJILLE KASVAA KORVAT?!

      • Persujen oma valinta

        Lopeta HUUTAMINEN. Persujen poisjääminen hallituksesta oli persujen oma valinta. Tyhmä tai viisas, sen näyttää aika.


    • anskattoonykuikäy

      Äänestäjät ei välttämättä ole just niin tyhmiä, että viittivät heittää äänensä toista kertaa hukkaan. Se on nimittäin sillä lailla, että oppositiossa länkyttämällä ei saa aikaan kuin tyhjää puhetta.

      Tässä vaalissa äänestettiin pikemminkin hallitusta vastaan, kuin persujen puolesta. Saattaa olla, että persujen uhkapeli ei kannata.

    • Systeemi on mätä!

      OPPOSITIOSSA OLEMINEN ON DEMOKRATIASSA SAMA ASIA KUN EI OLISI OLEMASSA OLLENKAAN!

      VOI HEMMETTI MITÄ PUUPÄITÄ TE OLETTE JOS TE OPPOSITIOSSA OLEMISTA GLORIFIOITTE!

      MIKÄ TÄÄLLÄ MUUTTUI VAIKKA VAALITULOS EI JÄTTÄNYT TULKINNANVARAA?! EI ILMEISESTI YHTÄÄN MIKÄÄN MUUTU KOSKAAN!

      • Vaalitulos:

        Kokkarit ykkösenä ja demarit kakkosena.


    • realistiperse pSS

      Soini petti äänestäjät. Messias Soini kusi kansaa silmään. Vain kaikkein umpiluupäisimmät tupauunot uskovat enää Soinin juttuja.

    • hjhj.

      Itse olen ollut kokoajan sitä mieltä, että turha lähteä kok, sdp ja kepun sotkuja siivoamaan. Saa vaan turhat haukut päälle. Parempi vaikuttaa valiokunnissa!

    • Timo paskahousu

      Valiokunnissa ei vaikueta mitään. Kansa tahtoi Soinin hallitukseen, mutta Soinilta meni vastuupaikassa paskat housuun. Mitä sitä kaunistelemaan?

    • xxxxxxxxxx,

      Eduskunnan kyselytunnit 2 tuntiin, 1 tunti ei riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      258
      5230
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4241
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4101
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3647
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3600
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3405
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      19
      2763
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2606
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2536
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      65
      2417
    Aihe