Demarien petos äänestäjilleen palkitaan runsailla ministerinsalkuilla uudessa hallituksessa.
Urpilainen ja Klani hokivat ennen vaaleja kerta toisensa perään "sijoittajavastuu, sijoittajavastuu,,". Nyt sitten sijoittajavasttuut ovat siirtyneet hurskaiden toiveiden tasolle.
Tiilikaisella oli radiohaastattelussa pitelemistä, ettei olisi ääneen nauranut, kun kysyttiin onko jotain nyt muuttunut tai muuttumassa Portugalin lainan ehdoissa.
Keskustan Kiviniemi sortui puolueineen liian rehelliseen vaalienaluspolitiikkaan. Jälleen kerran nähdään, ettei rehellisyys kannata. Sujuva valehtelu näyttää toimivan loistavasti.
Petos saa palkkansa
3
<50
Vastaukset
- Kepu ja petos
Ehkä mainitsemasi petos käsitteenä sopii paremminkin kepulaisuuteen. Demarithan asettivat jo vaalitaistelun aikana tiettyjä ehtoja tukipaketille, jotta puolue voi ajatella hallitusvastuuseen menoa ja näin toimittiin käytännössäkin. Ei pitäisi kepulaisen punikin pauhata jaskaa tällä agraarisosialistien tukielättipalstalla.
- Näin oN
Mutta mielenkiintoista on se että Demarit tulivat nyt vaatimuksineen Keskustan linjoille.
Demareiden ehdot on nyt täysin samat joita Keskusta ajoi. Nyt ne on vain tulee kirjatuksi hallitusohjelmaan.
Demarit olisi voineet vaalihaastatteluissa sanoa ihan hyvin että tuemme Keskustan linjaa ja haluamme ne hallitusohjelmaan.
Tämä olisi ollut rehellistä!!!!
Tosia asia on että' Demarit vähintäänkin harhauttivat äänestäjiään.
Mutta niin kuin Mari Kiviniemi sanoi: Tervetuloa Keskustan linjoille.
Sitten niistä tulevista ratkaisuista!!!
Keskustalla on ja on ollut tiukempi linja ehdoissa jatkossa rahoitusta tarvitseville kriisimaille kuin nyt Demareiden vaatimukset on.
Demareiden ratkaisu on kosmetiikkaa ja naaman pesua.
- Mielenkiintoinenpa
näkökulma petokseen sinulla ;)
Petos ei ole petos mutta totuuden kertominen on petos?!
Mikään, siis ei mikään, ei ole muuttunut Portugalipaketissa sitten vaalien. Toki petosta on valmisteltu huolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769